“Eğitim Aldıktan Sonra Dünyaya Bakış Açım Değişti”

0 Yorum

Günümüz eğitim sisteminde yeteneklerini geliştirmek için eğitim alan insan sayısı ne yazık ki yok denecek kadar az. Bunu konuda tek kabahatli eğitim sistemi de değil. Ebeveynlerin çocuklarını yetenekli olduğu alanlara yönlendirmemesi de kanayan yaranın öteki yüzü. Ancak sizi iyi tanıyan ve yeteneklerinizin farkına varan bir anneye sahipseniz mükemmel derecede şanslısınız demektir.  İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Nur Su Yaman’da bu şansı elinde bulunduran az sayıda insandan biri. Annesinin ondaki fotoğraf çekme yeteneğini görmesi ve bu konuda eğitim alması için onu İÜ İletişim Fakültesi mezunu Profesyonel Fotoğrafçı Muammer Yanmaz’dan eğitim almaya teşvik etmesiyle Yaman’ın dünyaya bakış açısı değişir. İşte Yaman’ın fotoğrafçılık serüveni. Keyifli okumalar.

Röportaj: Halil SAÇ

Halil SAÇ(HS): Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Nur Su YAMAN (NSY): 1997 yılında İstanbul’da doğdum. İÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Gitar çalıyorum, at biniyorum, yazı yazmayı seviyorum. Kısaca sanat ve doğa tutkunuyum. Gençliğinde muhabirlik yapmış bir babanın kızı olarak çocukluk yıllarımdan beri fotoğraf aşığıyım. 

 

“Fotoğraf Makinesiyle Üç Yaşında Tanıştım”

Halil SAÇ(HS): Fotoğraf makinesiyle ne zaman tanıştınız?

Nur Su YAMAN (NSY): Fotoğraf makinesiyle üç yaşında tanıştım. Anne ve babamın kendileri için aldığı fotoğraf makinesiyle başta oyuncaklarım olmak üzere, koltukların, dolapların, kısacası gördüğüm her şeyin fotoğrafını çekmeye çalışıyordum. Yemek masasına bile onunla gidiyordum. O zamanlar benim için bir oyuncaktı, şimdi ise en büyük tutkum.

Zaman ilerledikçe ve ben büyüdükçe fotoğraf makinelerine daha fazla bağlanmaya başladım. Birçok fotoğraf makinem oldu. Kiminin şarj girişi bozuldu, kimi ise çok kullanmaktan çalışmaz hale geldi. Hatta bir keresinde sahilde yere yaklaşıp denizi çekeyim derken makinenin içine kum kaçtı ve bozuldu. Ama ben her yaşımda fotoğraf çekmeyi çok sevdim. İlk donanımlı makineme Eylül 2016’da kavuştum ve bunun da sonu ötekiler gibi olmasın daha dikkatli davranıyorum şimdilerde.

 

“Lisede Görev Aldığım Etkinlik Dönüm Noktam Oldu”

HS: Fotoğraf çekmeye gönülden bağlı olduğunuzu ne zaman fark ettiniz?

NS: Daha önceleri çok çekim yapmıştım ama lisede otizmli çocukların etkinliği olmuştu. Orada fotoğraf çekiminde görev almıştım.O etkinlikte otizmli kardeşlerimizin mutluluğuna ve yeteneklerine şahit olduktan sonra kadrajımı hep güzel şeylere çevirmeye ve ölümsüzleştirmeye karar verdim.

 

“Dünyaya Daha Farklı Bakmayı Öğrendim”

 Halil SAÇ(HS): Fotoğraf çekmeye gerçek adımı ne zaman attınız?

Nur Su YAMAN (NSY): 2016 yılında ailemin maddi ve manevi yardımıyla ilk profesyonel makinemi aldıktan sonra annem yeteneğimi fark etmiş olmalı ki, beni İÜ İletişim Fakültesi mezunlarından, Profesyonel Fotoğrafçı Muammer Yanmaz’dan eğitim almam için teşvik etti. Muammer Hoca yeteneğimi daha verimli bir şekilde kullanmayı ve dünyaya daha farklı bir gözle bakmayı öğretti bana.

 

“Fotoğrafa Baktıktan Sonra Duygusu Kalmalı”

 HS: Fotoğraf çekerken nelere dikkat ediyorsunuz?

NS: Çekim yaparken asıl amacım fotoğraf hikayesi yaratmak ve fotoğraf hikayesinin o anki duyguyu yansıtması gerekir bence. Bir seferde 300-400 fotoğraf çekebiliyorum, onca fotoğraftan beğendiğim ve duyguyu gerçekten yansıtıp insanı etkileyen 4-5 tane oluyor. Bir fotoğrafa baktıktan sonra duygusu kalmalı insanda ben bunu temel alarak fotoğraf çekmeye çalışıyor ve bu doğrultuda tarzımı yaratmaya çalıyorum.

 

“Artık Emeklemiyorum”

HS: Fotoğraf eğitimi almaya başladıktan sonra yaşamınızda neler değişti?

NS: Muammer Yanmaz’dan eğitim almaya başladıktan sonra kendimi teknik bakımından geliştirdim. Önceden çektiğim fotoğraflar birer duyguya sahipti ama bir şeylerin eksik olduğunu biliyordum. Muammer Hoca’dan eğitim almaya başladıktan sonra çekim teknikleri açısından da kendimi geliştirdim ve artık emeklemediğimi, küçük adımlar atmaya başladığımı gördüm” cümleleriyle kıyaslıyor. Ayrıca, kendini geliştirmeye devam eden amatör bir fotoğrafçı olarak, fotoğrafın sadece fotoğraf makinesiyle çekilmediğinin üstünde durup, “Bence fotoğraf, onu çeken yürek ile vizörün aynı hizaya gelip bir bütün olarak ortaya durduğunda ortaya çıkıyor.

HS: Bu güne kadar fotoğraflarınız nerelerde sergilendi ve geleceğe dair ne gibi planlarınız var?

NS: Öncelikle 40 Haramiler Proje Ekibi tarafından açılan “Kuşaklar Arası İletişim” sergisinde yer aldı. Ayrıca İÜ Fransız ve Roman Filolojisi Bölümü mezunu, ünlü yazar Mario Levi’nin fotoğrafı 40 Haramiler Projesi’nin 21 Kasım 2016 günü birincisi oldu. Yine farklı bir fotoğrafım ise Proje’nin Aralık ayı 2’inci oldu.Geçmişimdeki başarılarımdan kuvvet alarak geleceğe daha sağlam adımlarla basmayı planlıyorum, hayalim dünyaca ünlü bir fotoğraf çekmek ve geleceğim de de fotoğraf olacak.

 

“Çekim Yaparken Zaman Çok Hızlı Geçiyor ”

HS: Fotoğraf çekerken ne gibi olumsuzluklarla karşılaşıyorsunuz?

NS:40 Haramiler Proje Ekibi üyesiyim. Ekip ile beraber düzenli olarak haftalık en az 5 saat gezinip çekim yapıyoruz, zaman zaman il dışına çıkıyoruz. Bunun dışında fotoğraf değeri taşıdığını düşündüğüm her şeyi hemen çekiyorum. Çekim için uzun süre gezdiğiniz zaman bir süre sonra ağırlığı artıyor gibi geliyor, boynunuz ağrımaya başlıyor ancak bir yerden sonra alışıyorsunuz. Yeri geliyor saatlerce kar veya yağmur altında yürüyebiliyorsunuz. Yemek bile yemeyi unuttuğum zamanlar oluyor amaçekim yaparken zaman çok hızlı geçiyor. Makinenin bataryası bittiğinde veya ‘çekim tamamlandı’ dediğimizde anlıyorum aradan fazlaca zaman geçtiğini.

 

“Zıtlıklar Barındıran Fotoğrafları Seviyorum”

HS: Örnek aldığınız bir fotoğrafçı var mı ve hangi tür fotoğrafları daha çok seviyorsunuz?

NS: Birçok profesyonel fotoğrafçıyı takip ediyorum ve yapıtlarını beğeniyorum. Bu yüzden tek bir isim ortaya koymak yanlış olur. Tür olarak ise içinde zıtlıklar barındıran fotoğrafları seviyorum. Sonuçta hayatın kendisi zıtlıklardan oluşuyor ve her şeyin bir karşıtı ve yansıması var. Bu fotoğrafa ayrı bir güzellik katıyor.

 

 

 

 

 

Yorumlayın
Paylaş

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş