Babacan’dan MEB-A101 protokolü açıklaması

0 Yorum

Deva Partisi Genel Başkanı, Küçükçekmece Kibrithane’de düzenlenen basın toplantısında Kalkınma Seferberliği Planı’nı açıkladı. Babacan programda Röportajlık’ın sorularını da yanıtladı.

ERCAN KÜÇÜK

DEVA Partisi Kalkınma Seferberliği Planını düzenlediği lansman etkinliğiyle açıkladı. 76 maddeden oluşan planın lansmanında konuşan Genel Başkan Ali Babacan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan MEB-A101 protokolünü sorduğumuz Babacan, konuyu bilmediğini, incelemeleri gerektiğini belirtti.  Mesleki eğitimin önemini vurgulayan Babacan, “tek bir firmayla anlaş tek bir şirketle anlaş herkesi oraya gönder falan. Bunlar tabii doğru değil. Biraz seçenekleri çoğaltmak lazım” dedi.

DEVA Partisi, 16. eylem planını İstanbul Kibrithane’de düzenlenen tanıtım töreninde duyurdu. “Kalkınma Seferberliği” başlığını taşıyan eylem planında yer alan 10 hedefi açıklayan Babacan, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘Türkiye Yüzyılı’ programını da değerlendirdi. Program için “Tam bir boş çerçeve” tanımlaması yapan Babacan, “Geçen hafta 1,5 saat boyunca içi boş bir ‘Türkiye Yüzyılı’ masalı dinledik. Madem çoğulcu demokrasi, katılımcılık, insan hakları diyorsun; niye gelecek yüzyılı bekliyorsun? Bugün yapsana. Adaleti her gün çiğniyorlar, ondan sonra ‘Türkiye Yüzyılı’nda adalet, özgürlük diyeceğiz’ diyorlar.” diye konuştu.

10 MADDELİK HEDEF

Kalkınma Seferberliği Eylem Planı’nın ayrıntılarını DEVA Partisi Sanayi, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm Politikaları Başkanı Burak Dalgın anlattı.  Dalgın, eylem planının başlıklarını “sağlam altyapı”, “uygun finansman”, “aranan eleman”, “açılan pazarlar”, “yaygınlaşan yenilikçilik” ve “etkin teşvikler” şeklinde sıraladı.  Dalgın, “Anlayışımız, kontrol-kumanda ekonomisi yerine hür teşebbüs odaklı, lobilerin değil KOBİ’lerin kalkınma seferberliğidir” dedi.

5 yıl içinde kişi başına millî geliri yüksek gelirli ülkeler grubuna yükselteceklerini ileri süren Babacan, eylem planındaki maddeleri “sıçrama tahtasına” benzetti. Babacan, Kalkınma Seferberliği Planı’nda belirledikleri 10 hedefi şu başlıklarla anlattı:

En az 10 sanayi vahası, 500 milyar dolar ihracat, En az 100 bin Süper KOBİ, Sanayide her gün bin istihdam, Ara değil, aranan eleman, Yeni finansman modeli, Yenilikçiliğin iktidarı, Katma değer hamlesi, Kaliteli büyüme, Lokomotif teşvikler

‘YABANCI FON KURULUŞLARI GRUPLAR HALİNDE GELİYOR’

Babacan programda basının sorularını da yanıtladı. Uluslararası finans ve fon kuruluşlarıyla çok yoğun temas halinde olduklarını açıklayan Babacan, “Merkez Bankası-Hazine-Deva Partisi uluslararası yatırımcılar için bir standart uğrak yeri” dedi. Babacan şunları söyledi:

“Uluslar arası finans kuruluşlarıyla çok yoğun temas halindeyiz. Temas halindeyiz derken onlar bize geliyorlar. Bizim oralara gitmemize gerek olmuyor, çünkü her hafta ziyaretlerimiz oluyor. Hatta İbrahim Çanakçı Bey dün akşam bizimleydi. Dün gece dönmek zorunda kaldı. Çünkü bu sabah yine dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birisi genel merkezimizi ziyaret ediyor ve bizim ekonomi ekibimizin onlarla toplantısı var. Geçen ay dünyanın en büyük fonu geldi. Heyet halinde görüştük.

“Fonlar gruplar halinde geliyorlar. Üçlü beşli onlu gruplar halinde genel merkezimize. Artık bu bir standart haline geldi. Yani Ankara’da Merkez Bankası-Hazine-Deva Partisi uluslararası yatırımcılar için bir standart uğrak yeri. Her şeyi soruyorlar. Mesela geçen sene sorular daha çok şu andaki hükümetin ne yapacağı ile ilgili sorulardı. ‘Siz yakın çalıştınız. Az çok tanırsınız, bunlar ne yapar?’ Diye soruyorlardı. Ama bu yıl artık hiç sormuyorlar onu. Siz ne yapacaksınız diye soruyorlar. Biz yerli iş dünyamızla da çok sık görüşüyoruz. Her boyuttan kuruluşla görüşüyoruz.”

MAHİR ÜNAL’IN İSTİFASI

Babacan programda Röportajlık’ı sorularını da yanıtladı. Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın Cumhuriyet devrimlerini hedef aldıktan sonra gelen tepkilerden dolayı istifa etmesini değerlendiren Babacan, Bu soru haberi yokken sorulmuştu. ‘Şu son 4-5 yılın, ülkedeki baskı ikliminin oluşturduğu bu kısırlığı fikir üretememe, yeni bir şey üretememe iklimini dönüp de faturasını 100 yıllık cumhuriyete kesmeyin’ demiştim. Hatta sormuştum, ‘ya bu söylenecek laf değil. Sözünü geri aldı mı’ diye. Ama işte sonuç demek ki böyle tamamlanmış.”

TEK FİRMA DEĞİL ÇOK FİRMA OLMALI

Babacan, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile A-101 marketler zinciri arasında yapılan protokolle öğrencilerin haftada 4 gün bu mağazalarda çalışmasına ilişkin protokolle ilgili Röportajlık’ın sorusunu da yanıtladı. Konuyu ilk defa sorumuz üzerine duyduğunu belirten Babacan şöyle konuştu:

“Mesleki eğitim önemli bir konu. Ve meslek eğitimi sadece teorik değil pratiğinin de eş zamanlı olması gerekiyor. Bunun böyle zoraki tek bir şirket tek bir mağaza, tek bir yer değil ama, ailelerin ve tabii ki gençlerin de tercihine bağlı olarak gençlerimizin 14 yaşından itibaren iş dünyasıyla bir şekilde bir tanışıklığın olması bizim politikalarımızda var.

“22, 23, 24 yaşında üniversiteyi bitirip ondan sonra ilk defa çalışıyor olmak biraz geç oluyor. Ve hayatı daha erken yaşta tanıyınca meslek tercihleri de daha isabetli oluyor. Dolayısıyla yani 14 yaşından itibaren hem iş hayatıyla tanışıyor olmak ve farklı farklı şirketlerde farklı farklı sektörleri bilmek daha isabetli meslek tercihi için daha sonra yardımcı oluyor. Ben bunu pek çok ülkede gözlemliyorum. Dolayısıyla iş hayatıyla eğitimin böyle biraz yakın olması, biraz beraberce yürüyor olması gençlerimiz için iyi bir şey. Ama hani tek bir firmayla anlaş tek bir şirketle anlaş herkesi oraya gönder falan. Bunlar tabii doğru değil. Biraz seçenekleri çoğaltmak lazım. Ailelere ve gençlere özgürlük alanını geniş tutmak lazım.

İŞSİZLERE EĞİTİM PROGRAMLARI

“Biz ne yapacağız? İşi olmayan işsiz vatandaşlarımızın tekrar eğitim programlarına almamız gerekecek yeniden. Yeniden ihtiyaç olan alanlara göre işsiz vatandaşlarımızı yeniden beceri kazandırma, bilgi ve beceri donatımı programlarına zaten almamız gerekecek, hatta onu da açıkladık biliyorsunuz. Gidiş geliş yol parası ve öğlen yemeği masrafını da düşünmeyecek şekilde programlar olacak ve o programlara katılan gençler, kadınlar işe başladıklarında bir süre vergi ödemeyecekler. Bizim bu konuya bakışımız bu. Tabii o programı detaylı incelememiz lazım. Bilmediğim birşey hakkında daha fazla bir şey söylersem yanlış olur.”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş