E-Parti Eş Genel Başkanı Emrehan Halıcı İle Röportaj

0 Yorum

İlk önce Emrehan Halıcı’yı tanıyalım.

Emrehan Halıcı, Lisans ve Lisansüstü eğitimini ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayan Emrehan Halıcı, ilk Türk bilgisayarının üretiminde yazılım sorumlusu olarak görev almıştır.
ODTÜ-Halıcı Yazılımevi ile Türkiye’nin ilk teknoparkının kurucusu olmuştur.
2004 yılında ODTÜ öğrencileri tarafından “ODTÜ’lülerin İdealindeki Mühendis” ödülüne layık görülmüştür. Müziğe özel ilgisi olan Halıcı, bilgisayar destekli müzik teknolojisinin yurdumuzda tanınması ve yaygınlaşmasında ülkemizin öncülerindendir.1994 yılından beri “Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması” düzenlemektedir.1992-1999 yılları arasında Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı,1998-2002 yılları arasında Dünya Satranç Federasyonu Asbaşkanlığı görevlerinde bulunmuştur.Türkiye Zekâ Vakfı’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.21. Dönem Konya, 23. ve 24. Dönem Ankara Milletvekili olarak görev yapmıştır.21. Dönem, TBMM Demokratik Sol Parti Grup Başkanvekilliği, görevini yürüttü.Haziran 2010’da CHP’ ye katıldı.2010-2014 yılları arasında CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.Emrehan Halıcı 2014 yılında CHP’den istifa etmiş ve Elektronik Demokrasi Partisini Kurmuş, ilk Eş Genel Başkanı seçilmiştir.
Elektronik Demokrasi Partisinin kuruluş amacı nedir?

Siz fikir sahibi bir insansınız ama sadece oy kullanıyorsunuz, neden sizde yönetimin içinde olmayasınız.
Kaç yaşında olursa olsun, bir insanın düşüncesi varsa, o kendini rahatça ifade edebilmeli diye düşünüyorum. Bunun içinde en uygun ve rahat ortam elektronik ortamdır. E-Parti’ de halkın elektronik ortam ile doğrudan yönetime katılabilmesini amaçlar. Kuruluş amacımız, kararları demokratik bir biçimde almak.
Elektronik Demokrasi Partisinin amacı nedir?

Adı üzerinde demokrasi ve şeffaflığı sağlamak üzere kurduk. Herkes demokrasiyi hedefliyor herkes demokrasiden bahsediyor ama demokrasinin tam anlamıyla uygulandığından söz etmek mümkün değil. Şuan ki demokrasi az sayıda insanın aldığı kararı çok sayıda insana onaylatmaktan ibaret.  Dünyanın şuan ki geldiği noktada teknoloji,  insanları birbirleriyle her an, her yerde buluşturabiliyor. Bu olanaklardan da hayatımızın her alanında yararlanıyorken, devlet yönetiminde, siyasette, bunlardan yararlanıyor olmamak büyük bir eksikliktir.
Bu dünya için, Türkiye için yeni bir konudur. Bizim ortaya koyduğumuz parti, her yönüyle şeffaf bir biçimde yapılan bir uygulamadır, bu yönüyle dünyada bir ilktir.
Ama bunun yaygınlaşmasını arzuluyoruz, bunu biz başlattık bizden başkasında olmasında demiyoruz, diğer partiler ile görüş alışverişinde bulunmaya açık olduğumuzu her zaman ifade ediyoruz.

Her türlü fikre açığız ve bu fikirlerin dinlenmesinden yanayız. Hangi yaşta olursa olsun vatandaşlarımızı www.eparti.orgadresine girerek bizlere görüş, öneri ve tekliflerini sunmaya, partimiz hakkında daha fazla bilgi edinmeye çağırıyoruz

Neden Elektronik bir demokrasi şart?

Oy verdiğinin partinin,  fikirlerine,  il başkanlarına,  yerel yönetim adaylarına, milletvekili adaylarına, nede genel başkanını belirleme konusunda söz sahibi değilsiniz. Böyle bir durumda parti içi demokrasiden bahsetmek mümkün mü?
Halbuki ki o partiye üye olan insanların fikirlerini ortaya koyabilecekleri, karar mekanizmalarına katılabilecekleri olanaklar, fırsatlar, elektronik olarak kullanılması mümkün iken bunların kullanılmıyor olmasını büyük bir eksiklik olarak görüyoruz ve bu eksikliği gidermek içinde Elektronik Demokrasi Partisini kurduk.
7 Haziran Seçimlerine Katılacak mısınız?

Biz bu seçimlere katılmıyoruz, seçimlere katılmadığımız içinde seçim telaşı içinde hareket etmiyoruz. Önümüzde ki seçimlerin hem düzgün, hem şeffaf yapılması, hem seçim sonuçlarının daha düzgün ve güvenilir biçimde alınması konusunda bir takım etkinliklerimiz, faaliyetlerimiz olacak.
Seçim sonrasında, örgütlenmemizi tüm Türkiye’ye yayarak bize göre Türkiye ve Dünyanın en ideal partisinin çalışmalarını yoğunlaştırarak devam ettireceğiz.

7 Haziran seçimlerine bağımsız aday katılacak mısınız?

Şu an böyle bir düşüncem yok. Seçim işbirlikleri için bazı öneriler geliyor, değerlendiriyoruz ama parti olarak katılmayacağız. Bağımsız olarakta katılmak gibi önerilerde var, ama öyle bir düşünce şuan için yok. Bu seçimlerde biz, bir gözlemci pozisyonda olacağız. Bu kararları hep birlikte vererek kamuoyuna açıklayacağız.

CHP’den ayrılma sebebiniz nedir?

Ben Cumhuriyet Halk Partisine girerken bahsettiğim bu hedefler doğrultusunda girdim ve Kemal Kılıçdaroğlu’ da uygun gördü ve destekledi.
Türkiye’de ilk defa bir siyasi partide, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı oluşturuldu. Dört sene boyunca bu görevi yerine getirmeye çalıştım, çok önemli adımlarda attık, bizzat genel başkan olmak üzere bu konuda katkı veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Ben devrim niteliğindeki bu değişiklikleri, ancak yeni sıfırdan oluşan yeni parti ile olacağına inandım ve bu yüzden ayrıldım.

Okan Potuk 27.02.2015

http://okanpotuk.blogspot.com.tr/2015/02/emrehan-halc-roportaj.html

Yorumlayın
Paylaş

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş