Ekrem Memnun yeni sezonu değerlendirdi!

0 Yorum

22.10.2014

SPORASLAN

Geçen sezon kazanılmadık kupa bırakmayan Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’nın Efsane Koçu Ekrem Memnun, yeni sezonu ve transferleri SPORASLAN’a değerlendirdi.

Yeni sezon başlamadan önce takımın son durumuna ve yeni sezondaki hedeflerine değinen Tecrübeli Hoca, ”Geçen sezonki ilk 5’ten sadece Kelsey Bone şu anda takımla birlikte çalışabiliyor. Işıl ve Torrens ayrıldılar, Nevriye ve Little’da henüz takıma katılmadılar. Yeni bir takım kurmaya çalışıyoruz, yeni roller oturtmaya çalışıyoruz derken sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. İstediğimiz basketbolun çok uzağında bir yerdeyiz. Rollerin oturması zaman alacak gibi gözüküyor. Zellous’un ayrılması gibi bazı sıkıntılarda yaşadık. Yerine bir oyuncu almak istiyorduk fakat şimdilik bu olmadı. Zellous’un gidişiyle yeni transfer için biraz bütçemiz oluştu. Bize verilen bütçenin altında bir bütçeyle takım kurduk. Yönetim bizden transfer için yeni yönetimi beklememizi istedi, bizde bekliyoruz. Queralt Casas’ı sadece Euroleague’de kullanmak için almıştık. Bu durumda ligde de kullanmak durumunda kalabiliriz. Takımın yapısı tahmin ettiğimizden farklı yönlere gitti. Mutlaka sonunda çok iyi mücadele eden bir takımımız olacak ama bir sürece ihtiyacımız var. Sonuç itibariyle geçtiğimiz sezon biterken oynadığımız basketbolun çok çok uzağındayız. Her ne kadar başlarda adaptasyon sorunu yaşayacağımızı düşünsemde sezon sonunda her yarışta olacağımıza inanıyorum. Bu takım Avrupa şampiyonu ve sonunda müthiş bir basketbol oynayarak başarılı olmuş bir kulüp. Tesadüfen veya yalan dolanla değil. Dünyanın en iyi takımlarını yenerek bu başarıyı kazandık. O kadroyu kurmak en az iki yılımızı aldı. Şimdi sıfırdan bir oluşum içine giriyoruz. Üzerimizde şampiyon apoleti  var ve bunu korumak kolay olmayacak. Sürekli önümüzdeki maça bakacağız ve kazanmaya çalışacağız. Ama maçlardan veya fikstürden daha çok oyunumuzu oturtmaya odaklandım. Bizim bu zorluklar karşısında sarıldığımız tek şey bu takımın kültürü. Kadın basketbol takımımızda kazanma kültürü var ve biz en zor zamanlarımızda bu kültüre sarıldık.” dedi.

Euroleague’de zorlu bir grupta olduklarını ifade eden Memnun şunları söyledi;

”Euroleague’de çok zorlu bir gruptayız ve ilk hedefimiz gruptan çıkıp playoffa kalabilmek. Ekaterinburg zaten kaliteli olan kadrosuna Alba ve bir iki oyuncu daha kattı, Prag zaten zorlu bir rakipti. Geçen sezon onlara iki maçta da mağlup olmuştuk. Kursk bizim çok değerli bir basketbolcumuzu aldı, başka takviyelerde yaptı. Fransız takımı ve Wisla’da var. Gerçekçi bakmak lazım. Yeni bir oluşum içerisindeyiz ve ilk hedefimiz kesinlikle gruptan çıkmak. Sabır ve desteğe ihtiyacımız var. Biz çıkıp onurlu bir şekilde mücadele edeceğiz. Taraftarımızdan bu sabır ile birlikte desteklerini bekliyoruz. Galatasaray oynayacağı her turnuvayı kazanmak için oynar. En zayıf olduğu söylenen kadroda bile hedef kazanmaktır ve daha öncede bu takım bunu yapmıştır. Biz mutlaka her yarışın içerisinde olacağız.”

Fenerbahçe ile oynanacak Cumhurbaşkanlığı Kupası hakkında da konuşan Koç, ”Bizde çok Cumhurbaşkanlığı Kupası var ama bir tane daha olsun isteriz. Fenerbahçe ile önümüzdeki hafta sonu Cumhurbaşkanlığı Kupası finali oynayacağız. Onlar da çok iyi oyuncular aldılar. Ama biz kendi oyunumuza bakıyoruz. Bugüne kadar ne Fenerbahçe ile ne de diğer takımlar ile ilgilenmedim. Henüz bugün hafta sonu oynayacağımız maç için rakibi izlemeye başladım. Geçen sezon Fenerbahçe ile oynadığımız her finali kazandık ve yine kazanmak için oynayacağız. Onlarda da bunun oluşturduğu farklı bir motivasyon olacaktır. Ben her şeye rağmen hafta sonu oynayacağımız maçı kazanacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Yeni transferleri de değerlendiren Ekrem Memnun, ”Ayşegül Günay genç bir oyuncu. Gelecek adına takımımıza çok iyi katkılar vereceğini düşünüyoruz. Birkaç yıldır Kayseri Kaski’de iyi oynadı. Tabi Galatasaray gibi büyük bir kulüpte biraz zamana ihtiyacı olacak. Kendisinden beklentilerimiz var, şuanki oyunundan çok daha ileriye gidecektir. Kendisi çok çalışkan ve akıllı bir basketbolcu. O’na inanıyoruz ve güveniyoruz. Diğer oyuncularımızda farklı ortam ve kültürlerden geldiler.  Ama burada farklı roller alacaklar ve kültürü yakalamaya çalışacaklar ve yakalayacaklar. Bir adaptasyon sürecimiz olacak. Bu işler bir-iki günde olacağa benzemiyor. Dublijevic çok iyi bir oyuncu . Onunda durumu aynı farklı bir kültüre gelecek ve uyumu yakalamaya çalışacak. Biz ona farklı roller yüklemeyi düşünüyorduk ama Sancho ve Nevriye’nin geç gelecek olmaları bu durumu değiştirdi.  Sancho ve Nevriye’yi tartışmaya kesinlikle gerek yok. İkiside çok büyük oyuncular. Ancak bu şartlarda oynayabileceklerini söylediler. Bizde yazın dinlenemediklerini de düşünerek bir fedakarlık yapmayı tercih ettik. Bir aylık bir süreç için onları kaybetmek istemedik. Onların olmadıkları süreci kayıpsız atlatmaya çalışacağız. Nuria ve Bahar takıma bir hafta önce katıldılar. Bir oyun benimsemeye çalışıyoruz. Fakat rakiplerde geçen yılın şampiyonu olduğumuz için bize farklı motivasyonla hazırlanıyorlar. Bu nedenle işimiz pek de kolay olmayacak.” dedi.

Shavonte Zellous’un takımdan neden ayrıldığını da açıklayan İmparator, ”Zellous’un ayrılması tamamen idari bir durum. Zellous’un bizimle birlikte burada olmasını isterdik. Ama o bizden farklı düşündü ve gelmemeyi tercih etti. Maddi konularda herkes aynı durumdayken o bunu kabul etmedi. İlk başta dinlenmek istediğini söyledi ve bende kendisine 1 hafta fazladan izin verdim. Daha sonra çağrılarımıza cevap vermedi. Defalarca çağırdık gelmedi. Bizde idari olarak yollarımızı ayırmak durumunda kaldık. Bu kulüp 20 milyondan fazla taraftarı olan bir kulüp, bizde burda bir takım kurmaya çalışıyoruz. Böyle olmak zorundaydı.” ifadelerini kullandı.

Zellous’un boşluğunu Pondexter ile dolduracağı konuşulan ancak Pondexter’ın başka bir kulübe imza atmasıyla neticelenen sürecede açıklık getiren Efsane Koç şu sözleri söyledi; 

”Cappie Pondexter’ın tek bir sohbette, toplantıda dahi adı geçmedi. Kendisi iyi bir oyuncu fakat aramızda sözü bile geçmedi. Bu dedikodular nereden çıkıyor anlamakta zorlanıyorum.”

Takımdan ayrılan Torrens hakkında da konuşan Ekrem Memnun, ”Torrens çok büyük bir oyuncu ve çok büyük bir yetenek. Bize çok katkı vermiş bir oyuncu. Torrens kararı o gün verilmesi gereken bir karardı. Bu işin birde maddi boyutu var. Torrens az bütçelere oynayan bir oyuncu değildi, şimdi gittiği kulüpte de iyi bir kontrat imzaladığını biliyorum. Çıkışta bir oyuncuya da kontratının çok altında bir kontrat önermek olmaz. Kendiside biraz gitmek istedi. Bahar, Ayşegül, Casas ve Martinez gibi bu sene oynatacağımız dış oyuncularımız Torrens’den farklı bir role bürünecekler.” ifadelerini kullandı.

Işıl Alben hakkında, ”Işıl’la bizim aramız çok iyi. Her zaman görüştüğümüz biri. Buralara çok emek vermiş bir insan. Şampiyon olan takımımızın kaptanı. Zaten Işıl’da kendisini hala takımın bir parçası olarak görüyor. Çok iyi bir Galatasaraylı. Ben de bir Galatasaraylı olarak onu bu forma altında görmek isterim. Tekrar Galatasaray formasını giymeyi Işıl’a yakıştırırım. Umarım iki tarafında mutlu olacağı şartlar oluşur ve Işıl Alben’i tekrar buralarda görürüz.” ifadelerini kullanankoç Ekrem Memnun son olarak kadrolarında bulunan 15 yaşındaki İnci Güçlü’ye değindi ve şunları söyledi;

”İnci’yi kadroya aldık. İlk geldiğinde bir heyecan vardı ve iyi bir katkı verdi. Baktığınız zaman 2 metrenin üzerinde koca bir kız görüyorsunuz ama unutulmamalı ki İnci henüz 15 yaşında bir çocuk. Bizim takımımızın temposu çok ağır. Fiziksel olarak çok sert ve üst seviyede enerjiyle oynamaya çalışan bir takım oluşturuyoruz. İnci bu tempo altında bir düşüş yaşadı. Ancak mutlaka ve mutlaka çıkışa geçecek. Bizim buradaki amacımız Onu çabuklaştırmak, kuvvetlendirmek, oyunu öğretmek ve sahada durabilir hale getirmek. İnci’den alabileceğimiz her dakika onun ve bizim için çok önemli. İnci’nin işi pek kolay olmayacak ama onun istemesi bizim istememizden daha önemli. Gelecek sezon yıldız takım ile antrenmanlara çıkmayacak ve A takımın benchinde olacak. Gerçekten pamuklara sararak koruduğumuz bir oyuncumuz. Neticesinde gelecekte milli takımın en önemli oyuncularından birisi olabilecek bir oyuncu. Euroleague şampiyonu bir takımda 15 yaşında kadroya girebilmek rüyasına bile giremeyecek bir durum ama bir günde oluverdi. Bu kültürün içerisinde herşeyi öğrenmesi lazım. İnci’yi sabırla bekleyeceğiz.”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş