Dursun Çiçek yazdı: ‘İlk seçimde demokratik değişime hazırız’

0 Yorum

Millet İttifakının kurucusu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhalefetin hem parlamento seçimini, hem de cumhurbaşkanlığını kazanacağını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turda alırız” tahmininde bulundu.

Dr. Dursun Çiçek
25-26. Dönem İstanbul Milletvekili
8 Ekim 2022

İktidar kanadından 6’lı masaya gelen eleştirileri de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Bütün vidaları gevşemiş devlet yapısını yeniden inşa etmek istiyoruz” dedi. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemden söz eden Kılıçdaroğlu; “Bir toparlanma süreci ya da hasar tespit komisyonu gibi, bir toparlanma sürecinin başlangıcında neleri yapacağımızı anlatıyoruz. Bir şekli ile bir program da açıklamış oluyoruz aslında. Her aşamada biraz daha ilerliyoruz biraz daha iyi bir noktaya taşıyoruz birlikteliğimizi. Koalisyon ancak seçimden sonra olabilir. Ama bugünden bizim yayınladığımız her bildiri aslında ittifakın bir anlamda “seçim beyannamesi” gibi bir şey. Altı genel başkanın imzaladığı bildiriler seçim beyannamesi. Aynı zamanda bu ittifakın kendi içindeki tutarlılığını, vaatlerini gösteren, iktidara geldiği zaman neleri yapacağını kamuoyuna açıklayan belgeler bunlar” dedi.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin oluşturduğu ‘altılı masa’, görüşmelerin ardından altı siyasi partinin lideri ortak imzayla yayınladıkları açıklamada iş birliğinin güçlü bir şekilde devam edeceğini vurguladı, ortak adayın “Herkesin cumhurbaşkanı” olacağını belirtti. Ortak açıklamada, “Toplumun her bir kesimini ve 85 milyon insanımızı en geniş yelpazede temsil eden altı siyasi parti olarak Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına yaraşır bir Türkiye’yi inşa etmek ve vatandaşlarımızın tüm problemlerine çözüm oluşturmak amacıyla başlattığımız “Liderler Buluşmaları”nın siyasette istişareyi, nezaketi, centilmenliği ve iş birliğini ilke olarak benimsemiş partilerin Genel Başkanları olarak; ülkemizi hızla felakete sürükleyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin doğal sonuçlarına, yani; ekonomide iflasa, iç ve dış politikada itibarsızlaşmaya, kamu kurum ve kadrolarındaki çürümeye, yaşanan sosyolojik ve psikolojik çöküntüye dur demek için ilk kez 12 Şubat 2022 tarihinde bir araya gelerek kararlılığımızla milletimize umut olduk” dedi.

Ortak açıklamada; “siyasi iktidarın, ortaklarının, varlıklarını iktidarın varlığına adamış medyanın tüm siyasi mühendisliklerine, çabalarına, hakaretlerine, isnatlarına ve iftiralarına rağmen milletimize umut olmanın verdiği güçle 28 Şubat 2022 tarihinde “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metnimizi” geniş katılımlı bir organizasyonla kamuoyu ile paylaştık. Kurduğumuz komisyonlarla, ortaya koyduğumuz ilkeleri tek tek hayata geçirme hazırlıklarımızın hukuki ve toplumsal alt yapılarını güçlendirecek adımlar attık. Bu çerçevede; geçtiğimiz süreç içinde “Temel İlkeler ve Hedefler”, “Seçim Güvenliği” ve “Bazı Ekonomik Kurumların Reformu” komisyonlarının metinlerini kamuoyu ile paylaştık. Bugünden itibaren seçim öncesi, seçim dönemi, seçim günü ve seçim sonrası olmak üzere önümüzdeki tüm süreçlerde istişareye önem veren anlayışımızla birlikte yol yürümeye devam etme kararlılığında olduğumuzun altını tekraren çizmek isteriz. Milletimiz emin olsun; ortak Cumhurbaşkanı adayımız hem “Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı” hem de sadece bu masa etrafında bir araya gelen siyasi partilere oy verenlerin değil, “Herkesin Cumhurbaşkanı” olacaktır. Milletimiz müsterih olsun; bu karanlık günlerin bitmesine çok az kaldı” diyen liderler iktidar yolunda güç birliğinin temel ilkelerini kamuoyu ile paylaştı.

Bu topraklarda; toplumsal kutuplaşma son bulacak; toplumsal barış hâkim olacak; öfke ve nefret dili kaybedecek; nezaket ve karşılıklı saygı kazanacak; demokrasi ve hukukun üstünlüğü tesis edilecek; ahlaki yozlaşma ve manevi tahribatın önüne set çekecek etkin politikalar geliştirilecek;     rüşvet, torpil, iltimas gidecek; adalet, dürüstlük ve liyakat gelecek; hak eden hak ettiğini eksiksiz alacak; israf ve hayat pahalılığı son bulacak; üretim esas alınacak; geniş halk kitlelerinin yoksullaşmasına yol açan bir avuç rantiyeciye kaynak aktarımına son verilecek” dedi…

İktidarın dış politikada en büyük hatası olan, milyonlarca sığınmacının ülkemize girişine ve terörle mücadelede zafiyetlere neden olan Suriye ile ilişkileri normalleştirme girişimlerini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, geç de olsa olumlu bir adım olduğunu belirterek, “Bir barışma ikliminin yaratılması güzel ama kavgayı yaratanların topluma hesap vermesi lazım, toplumdan çıkıp özür dilemesi lazım” görüşünü dile getirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu; büyükelçiler önünde açıkça; “Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı barış olmaz. Ateşkes olmadan kimse inşa konusunda yardım etmiyor. Türkiye olarak biz elimizden geleni yaparız ama tüm bunların öbeğinde ateşkes var. Bunun için de çalışmalarımızı hızlandıracağız” dedi. 11 yılık savaş, yıkım, hamasetle süslenen çizgisinden bir açıklama ile bir anda barışçıl bir çizgiye geçmek kolay olmayacak. Bu konuda kahrolsun Esad diyen ve bu nedenle de Esad’la uzlaşmaya tepki göstermesi beklenen MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Dışişleri Bakanımızın Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında barışın tesis edilmesi hususunda attığı adımlar değerli ve isabetlidir” diyerek Çavuşoğlu’nun açıklamasını daha da ileri götürdü. AKP Genel Başkanı Yardımcısı Hayati Yazıcı, “Şam ile ilişkiler direkt hale gelebilir, seviyesi de yükselebilir” diyerek Çavuşoğlu’nun alt düzeyde sürdürülecek gibi gösterdiği ilişkileri geliştirme girişimlerinin düzeyinin yükseltilmesini istedi.

Son dönemde Millet İttifakının oy oranındaki artışı vurgulayan araştırmalarda gerçekleştirilen seçim anket sonuçları yayınlandı. Peki, son seçim anketinde hangi parti ne kadar oy alıyor? İttifakların oy oranları kaç? ‘Bu pazar genel seçim olsa oyunuzu hangi siyasi partiye verirsiniz?’ diye sorulan anketlerde; CHP ve İYİ Parti ortaklığındaki Millet İttifakı’nın oy oranı kararsızların oyları dağıtıldıktan sonra yüzde 40’ın üzerine çıkıyor. Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP’nin toplam oyu ise yüzde 40’ın altına düştü. İki ittifak arasındaki oy farkı ise yüzde 5’i geçti. Yapılan anketin sonuçlarına partiler bazında bakıldığında, zirvede CHP yer alıyor. Ana muhalefet partisi kararsızların oyları dağıtıldığında ilk defa yüzde 30’lara ulaştı. İktidar partisi AKP’nin oyu ise yüzde 28 olarak çıkmaya başladı. Millet İttifakı ortaklarından İYİ Parti’nin oyu yükselirken, Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin oy oranı sürekli düşüyor. Mutfaktaki yangın, seçmeni her geçen gün daha da fakirleştiren hayat pahalılığı, sığınmacı sorunu gibi temel sorunlar karşısında bilimsel ve ikna edici bir çözüm konusunda millete umut veremeyen iktidar ilk seçimde kaybedeceğini biliyor. Ekonomi ve başta Suriye olmak üzere dış konulardaki iktidarın yanlış tercihleri sonucu ülkemizde 2001 seçim şartlarına benzer ekonomik sorunlar ile hayatımız çekilemez hale geldi. Bu siyasi şartlarda yaklaşan seçimlerde millet ittifakının iktidar şansı her geçen gün artıyor.  

Sayın Kılıçdaroğlu’nun seçimden hemen sonra Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme fiilen geçişin ilk Cumhurbaşkanı ve Sayın Akşener’in Başbakan konumunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı olduğu, Savunma ve Güvenlik; Ekonomi; Yerel Yönetimler; Dışişleri; Gençlik gibi temel hizmet alanlarında ilgili bakanlıkların ve kamu kurumlarının kontrol ve koordinesini sağlayacak Cumhurbaşkanı Yardımcıları olmak üzere Altılı Masanın Genel Başkanları dahil yedi liyakatli ve tecrübeli siyasi şahsiyetin yönetimde etkin olduğu bir ortak yönetim sistemine hazır olmalıyız. Esnaf Bakanlığı, Acil Hizmetler Bakanlığı (Göç ve Afetler) , Denizcilik Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı gibi yeni kurulan 20 ayrı Bakanlık, hükümette seçmen oldukları oranda en az 10 kadın bakan, her bakanlıkta en az biri liyakatli ve tecrübeli uzman bürokrat ve diğeri liyakatli ve tecrübeli siyasetçi iki bakan yardımcısı olmak üzere 20’si kadın ve genç 40 bakan yardımcısının ülkemizi yönettiği çağdaş bir Türkiye hayali kuruyoruz. Bu demokrasi, yönetim reformunu ve değişimi, cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ve ikinci yüzyıla girerken bir asırlık cumhuriyetin kurucu ilke ve değerlere yeniden dönüşünü gerçekleştirmek üzere başta Altılı Masadaki Liderler olmak üzere muhalefetteki siyasetçileri ve yetkinin asil sahibi milyonlarca seçmenimizi bu milli demokrasi görevine samimi ve etkili katkı ve destek vermeye davet ediyoruz. 

 

Yorumlayın
Paylaş

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş