Cemaat yurdunda tecavüze uğrayan çocuğun ailesine tehdit: “Yanlış yoldasınız”

0 Yorum

İstanbul’da Süleymancılara ait Özel Osmangazi Arifiye Ortaokul Erkek Öğrenci Yurdu’nda yaşanan çocuk istismarı davası devam ediyor. 11 yaşında bir çocuğun cemaat yurdundaki tecavüze uğraması sebebiyle açılan davanın 3. duruşması İstanbul Anadolu 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mağdur çocuğun annesi dava sürecinde cemaatin kendilerini tehdit ettiğini söyledi.

Berat KARAASLAN

Tarikat yurtlarındaki istismar skandalları bitmiyor. İstanbul’da Süleymancılara bağlı Özel Arifiye Ortaokul Erkek Öğrenci Yurdu’nda yaşanan korkunç istismar yargıya taşınmıştı. Yurtta kalan 11 yaşındaki öğrenciyi istismar eden 22 yaşındaki yurt görevlisi, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Duruşma öncesinde mağdur çocuğun annesinin söyledikleri ise korkunç istismar skandalının boyutunu ortaya koydu.
Duruşma öncesinde dava avukatlarından Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Müjde Tozbey basın açıklaması yaptı.

“ESAS SORUMLU İKTİDAR”

“Ümraniye Arifiye Yurdunda bir çocuğumuza tecavüz edildi. Aylarca kameralar çalışmadığı için yurt görevlileri istismarı reddetti. Asıl sorumlu tarikat yurtlarına yoksul çocukları hapseden iktidardır. Devlet tarafından bu yurtlara hiçbir denetim yapılmıyor. Bilerek yapılmıyor. Bu gericiliğin kullandığı yöntem. Biz asıl suçluları arıyoruz. Mesele Süleymancılara bağlı bir yurttaki tecavüz değil. Biz dernek olarak Türkiye’nin her yerinde istismara maruz kalan tüm çocuklar için mücadeleyi sürdüreceğiz.”

“KİME SESİMİZİ DUYURACAĞIZ?”

İstismara uğrayan 11 yaşındaki mağdur çocuğun annesi ile konuştuk. Davanın sonuna kadar gideceğini söyleyen anne şunları ifade etti:

“Ben bu davanın sonuna kadar devam edeceğim. Davayı geri çekmem için bana trilyonların lafını yaptılar. Evini terk et dediler. Ben neden evimi terk edecekmişim. Kameralar kaldırılmış. O kameralar neden kaldırıldı diye soruyorum. Cevap alamıyorum.”

“Devlet de benim yanımda olmayacaksa kime sesimi duyuracağım. Tecavüz iddiasına karşı olabilir insanlık hali diyorlar. Sanki benim çocuğum dayak yemiş. Sırf para için milletin çocuklarını rezil ediyorlar. Böyle susan kaç tane aile var. O yurt hala duruyor orada. Devlet bu yurdu kapatacak. O kadar.”

“EŞİME GELİP ‘YANLIŞ YOLDASINIZ’ DEDİLER”

“Onlar istediler ki biz fazla konuşmayalım ve sessizce üstü kapansın ama iş basına düşünce eşimi arayıp ‘Yanlış yaptınız siz yanlış yoldasınız’ diye tehdit ettiler.”

Davanın bir önceki duruşmasında kalabalık grubun gelip tekbir getirerek aileyi hedef almasının ardından bu duruşmada güvenlik önlemleri alındı. Çevredeki polisi gören mağdur çocuğun annesi “Keşke bu hassasiyeti denetlemede gösterselerdi” dedi.

MÜTAALA AÇIKLANDI

Duruşmada savcılık mütalaasını açıkladı. Mağdur ve tanık beyanlarının birbiri ile örtüştüğünü ifade eden savcı, suçun nitelikli ve zincirleme şekilde gerçekleştiği göz önünde bulundurularak sanığın cezalandırılmasını istedi.
Karar duruşması 5 Haziran’da yapılacak.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş