“Altılı masa geri, Kılıçdaroğlu öne çıkmalı”

0 Yorum

Türkiye’nin çok beklediği seçimden 2. tur çıktı. Millet İttifakı’nın adayı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu lehine pek çok anket sonucu varken Yüzde 45’te kalması Kılıçdaroğlu’nu destekleyen kesimde şaşkınlığa sebep oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yüzde 49’tan fazla oy alması herkesi şaşırtsa da Sinan Oğan, anketlerin üstüne çıkarak Yüzde 5’ten fazla oy aldı ve Türkiye ikinci tura hazırlanırken 2 aday için de kilit bir rol kazandı. Taraflar 2. tura hazırlanırken CHP’nin 3 büyük şehirde belediyeleri kazandığı 2019 yerel seçim kampanyasını yöneten Ateş İlyas Başsoy hem ilk turu hem de ikinci turu, yapılan hataları, taktikleri ve kalan umutları Röportajlık için değerlendirdi. Seçim sürecinin gerçek ve manipülasyon haberlerin savaşı olduğunu söyleyen Başsoy, “Altılı masa geri, Kılıçdaroğlu öne çıkmalı” diye konuştu.

Uğur Temel (UT): Seçim gününe kadar Kemal Kılıçdaroğlu lehine büyük bir rüzgar ve heyecan vardı. Ancak bu Kılıçdaroğlu’nun %50 almasına yetmedi. Nerede hata yapıldı?

Ateş İlyas Başsoy (AİB)%45 almasına yetti ama… Üstelik her tür kampanya şikesi ve sandık hilesine rağmen. Herkes sandık hilelerini konuşuyor, bunlarla ilgili gerçek ve manipülasyon haberleri birbirine karışıyor. Ama kampanya şikeleri apaçık gözümüzün önünde: Dini siyasete alet etmek şikedir, seçmene yanlış bilgi vermek şikedir, devlet televizyonlarında iktidarın muhalefetin yüz misli görünmesi şikedir… Bu liste uzar gider. 21 yıldır kurumsallaşan bir şike organizasyonuna karşı mücadele ediliyor ve bu organizasyon her şeye rağmen %50’nin altında oy alıyor.

UT: Siz millet İttifakının seçim gecesi performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Arka yüzünü bilmiyorum ama duyduklarıma göre bir dizi teknik aksaklık olmuş. Bilmediğim konuda yorum yapmayacağım.

UT: İlk tur sonuçlarının ardından Ak Parti’de heyecan ve umut varken Millet İttifakı’nda umutsuzluk var. CHP Bu olumsuz durumu nasıl düzeltip sandığa taşıyabilir?

AİB: Bu bir yanılsama. AKP seçmeni de ilk turda kazanamadıkları için üzüldü. AKP kendi seçmeni gözünde yaşadığı başarısızlığı başarı gibi paketlemeye çalıştı. AKP örgütleri militanlarını sokağa çıkarttı ama halk bu sahte coşkuya katılmadı.

UT: İktidar seçim politikasında CHP’nin HDP ile ittifak yaptığı yönünde propaganda yaptı. Bu nasıl tersine çevrilir? Kılıçdaroğlu milliyetçilerden nasıl oy alabilir?

AİB: PKK ve HDP ayrışmadıkça bu konu çok zor. Kürtlerin içinde iki ayrı kanat var. PKK yanlılarının “Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz” açıklamaları sizce Kılıçdaroğlu’na mı yarar yoksa Erdoğan’a mı? Bu açıklamaları yapanlar kimin yanındadır? Kürtlerin ezici çoğunluğu durumun farkında. Kılıçdaroğlu teröre karşı olduğunu ama Kürt seçmeni bağrına bastığını en keskin cümlelerle defalarca söylemeli.

UT: Sosyal medyadaki etkileşimlerin sandığa yansımadığı ortaya çıktı. CHP bunu görebiliyor mu?

AİB: Sosyal medya yankı odaları ve öfke sarmalları yaratan, bu arada da genel seçmen tavrını ıskalamaya yol açabilen bir aygıt. Kararında kullanılmalı.

UT: Kılıçdaroğlu nasıl bir strateji uygulamalı? Kimler öne çıkarılmalı?

AİB: Sadece Kılıçdaroğlu öne çıkmalı. Tek kişiyi seçiyoruz. Altılı masa geri plana gitmeli. sadece Akşener hariç. Akşener de zaman zaman Kılıçdaroğlu yanında yer almalı. Ben İmamoğlu ve Yavaş’ın da bu turda biraz geride durmaları gerektiğini düşünüyorum. Her şeyini yönetemedikleri bir süreçte kendi kredilerini tüketmemeliler. O kredilere 10 ay sonra ihtiyacımız olacak.

UT: Sinan Oğan’ın ittifaklara etkisi ne olur?

AİB: Bunu süreçte göreceğiz.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş