Çay Üreticileri Meclisi: Çay Taban Fiyatı 18 TL olmalı

0 Yorum

Yaş çay toplama sezonun başlamasına sayılı günler kaldı. Havaların sıcak geçmesi ve nem oranının atmasıyla birlikte Mayıs ayının ilk haftasıyla birlikte çay toplanmaya başlanacak. Çay üreticileri yeni sezon yaş çay taban fiyatının açıklanmasını beklerken Çay Üreticileri Meclisi, üreticiyi hayat pahalılığına karşı koruyacak taban fiyatın destekleme bedeliyle birlikte toplam 18 TL olması gerektiğini açıkladı.

ERCAN KÜÇÜK

Mayıs ayında başlayacak ilk sürgün çay hasadına sayılı günler kala binlerce üretici taban fiyatının açıklanmasını bekliyor. Yaş çay taban fiyatı geçen sene destekleme bedeliyle beraber 7 TL olarak belirlenmişti. Çay Üreticileri Meclisi yaptığı açıklamada taban fiyat talebini açıkladı. Meclis, aldığı kararda taban fiyatın destekleme bedeliyle beraber 18 TL olmasını talep etti. Çay Üreticileri Meclisi’nin açıklaması şu şekilde:

“2023 yaş çay toplama sezonun başlamasına sayılı günler kaldı. Havaların sıcak geçmesi ve nem oranının atmasıyla birlikte Mayıs ayının ilk haftasıyla birlikte çay toplanmaya başlanacak. Üreticilerin sorunsuz bir sezon geçirmesi ve kaygılarımızın giderilmesi gerekmektedir. 

Bizim sorunlarımız seçim sandığına sığmaz!

Seçim gündemi arasında üreticinin sorunları göz ardı edilmemeli, boş vaatlerle sorunlarımız geçiştirilmemeli. Bu sorunlar seçim sonrasına ötelenecek sorunlar değildir. Çaya üreticiyi memnun edecek bir taban fiyatla başlamalıyız

  Elbette çay üreticisinin sorunu yalnızca çay taban fiyatı değildir. Gübreleme, toplama, satış ve diğer benzeri konularla da uğraşmak zorunda kalıyoruz.

 Ancak yaş çaya verilen fiyatlar hep sorun olmuş ve beklentilerimizi karşılamamıştır.

Çay Taban Fiyatı 18 TL olmalı

2023 yılı için üreticiyi hayat pahalılığına karşı koruyacak taban fiyat 17+1 dir. Destekleme bedeli ile birlikte Taban Fiyat 18 TL olmalı

  Üreticilerimiz bugün bir ton çay satarak bir ton gübre alamamaktadır. Topraklarımız suni gübreye alıştırıldığı için gübreleme yapmadığımızda ürün verimli olmamaktadır. Gübreleme, toplama, bakım işçiliği, taşıma ve toplama ekipmanları gibi maliyetler hesaplandığında, 18 TL’nin altında verilecek bir taban fiyat bizleri tatmin etmeyecektir.

Resmi enflasyonun %90’ların üzerinde, gayri resmi enflasyonun ise %180’nin üzerinde olduğu bir ortamda, yaş çaya verilen fiyat tüm bu etkenleri göz önünde bulundurularak hesaplanmalıdır. 

Ayrıca, halkın geçim sıkıntısı da dikkate alınmalıdır.

Artık yeter 

Çay politikasında kalıcı çözümlere ihtiyaç var. Çay taban fiyatı belirlenirken üreticilerin talepleri dikkate alınmalı. Evet geçen yıl çay rekoltesi düşüktü ve özel sektör çay taban fiyatı altına çok düşemedi ancak bu her yıl böyle olmayacak. Biz biliyoruz ki özel sektörün insafına terk edilen bir tarım politikası olamaz. 

Çay Üreticileri Meclisi olarak, çay üreticilerinin örgütlenmesini ve taleplerini dile getirmeye devam edeceğiz. İktidarın üretici aleyhine çıkarmaya çalıştığı çayda talan yasası olan Çay Kanun Teklifine’na karşı çıktık ve kamuoyu oluşturduk. Kanun teklifini geri çektirdik, ancak mecliste bekletildiğini ve ilk fırsatta çıkarılacağını biliyoruz.

Üretici dostlarımıza sesleniyoruz: Birlik olmalı örgütlenmeliyiz. Bizim birbirimizden başka sığınacağımız limanımız yoktur. Alın terimize sahip çıkmazsak seçimler bittiğinde kaderimize terk edileceğiz. Kısa vadeli çözümlerin değil uzun vadeli çözümlerin parçası olmalıyız. Çay geleceğimizdir. Çaya ve Çaykur’a sahip çıkmak zorundayız.

Taleplerimizi sıralamak gerekirse;

  • Taban fiyat 18 TL olmalı ve bu fiyat  özel sektörü de bağlayıcı olmalıdır.
  • Gübreden KDV kaldırılmalı ve sübvansiyon edilmelidir.
  • Çayımız uluslararası fiyat dalgalanmalarına maruz kalmamalıdır.
  • Çaykur kesinlikle satılmamalı ve üretici temsiliyetine açılmalıdır. 
  • Sözleşmeli tarım üreticiyi özel sektöre muhtaç etmek demektir, kesinlikle sözleşmeli üreticiliği kabul etmeyeceğiz.

Bizleri seçimden seçime hatırlayanlara, taleplerimizi dikkate almayanlara sandıkta gereken dersi vereceğimizden emin olabilirsiniz

  Çay bizim, emek bizim.

  Çayımıza, emeğimize ve ÇAYKUR’a sahip çıkacağız.”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş