Devlet Bahçeli: Milletimiz Bize Anamuhalefet Görevi Verdi

0 Yorum
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ahmet Hakan’ın sorularına verdiği yanıtlar şu şekilde:
Ahmet Hakan; AHMET Davutoğlu partinize geldiğinde ne söyleyeceksiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Bu zamana kadar ne söylediysek aynısını söyleyeceğiz. Diyeceğiz ki: Çözüm süreci bir çözülme sürecidir ve hemen bitirilmelidir. 17/25 Aralık’ın üzerine sonuna kadar gidilmelidir. Recep Tayyip Erdoğan Saray’dan çıkıp Çankaya fanusunun içine girmelidir.

Yani koalisyon şartlarınızı tekrarlayacaksınız?

DEVLET BAHÇELİ: Evet… Bunları söyleyeceğiz. Her şeyi söyleyeceğiz.

Başka ne diyeceksiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Sizinle “çözüm süreci” konusunda hiçbir birlikteliğimiz yok diyeceğiz. Ayrıca 17/25 Aralık konusu var diyeceğiz. Saray’dan Çankaya’ya taşınma konusu var diyeceğiz. Bunların haricinde çok konu var diyeceğiz. Ardından da ekleyeceğiz: Beraber koalisyon kurup birbirimizi aldatmanın gereği yok diyeceğiz. Koalisyon kurup birbirimizi karakol amiri gibi takip ettirmenin gereği yok diyeceğiz. Bu bakanlığı bu parti kontrol edecek, şu bakanlığı şu parti kontrol edecek… Böyle şey olabilir mi?

Bu sözlerinizle Ahmet Davutoğlu’na kapıyı kapatmış olacaksınız. Kendisine başka bir yol önerecek misiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Elbette… Türkiye’yi düşünerek kendisine bir yol önereceğiz.

Hangi yol bu?

DEVLET BAHÇELİ: Bugün Türkiye’de kutuplaşma var. Recep Tayyip Erdoğan, kendi partisine taban bulabilmek için Türkiye’yi ciddi manada kutuplaştırmış, cepheleştirmiştir. Bugün Türkiye’nin en önemli meselesi bu sosyal yarılmadır. Bu ayrışma, tam manasıyla bir felakete dönüşmüştür. Yeniden kaynaşmanın sağlanması, nesiller alacaktır.

O denli büyük mü sorun? Kutuplaşma sorunu bu denli yükselmiş midir?

DEVLET BAHÇELİ: Tabii efendim. Bugün çok kişi birbiriyle alışveriş yapmıyor. Aynı yolda karşılaşanlar, kaldırım değiştiriyor. Herhangi bir gerginlik, herhangi bir çatışma olmasın diye insanlar karşı karşıya gelmek istemiyor.

Neden böyle oluyor?

DEVLET BAHÇELİ: Televizyonlarda Recep Tayyip Erdoğan’ın bıkma bilmez, usanma bilmez konuşmaları, her gün yepyeni bir stres kaynağı haline geliyor. Her konuşması yeni bir toplumsal depresyon kaynağı… Bunu düşünen yok. Bunun önlemini almayı akıl eden yok. Bir kişi de çıkıp “Sayın Cumhurbaşkanım veya Sayın Başbakanım… Lütfen biraz sakin olalım” demiyor. Böyle telkinde bulunan yok.

Böyle söyleyebilecek kimse kalmış mıdır acaba?

DEVLET BAHÇELİ: Ama etrafında bu kadar bilim insanı var.

Onlar herhangi bir uyarıda bulunabilirler mi?

DEVLET BAHÇELİ: Efendim, zaten sıkıntı burada. Aydınlar kalkıyorlar, mesela en son iki yüzü bir araya gelip bir bildiriye imza atmışlar. Fakat Türkiye’nin yarılmasını mesele etmiyorlar. Toplumsal yarılma en önemli mesele. Kaynaşma, kucaklaşma sağlanmalı. İnsanlar otobüs duraklarında hafif bir yer değişikliği yapsalar, kavga çıkıyor. Herkesin elinde silahtan ziyade bıçak var. Bir bıçak usulü çıktı. Öbür taraftan kadına şiddet almış başını gitmiş. Huzursuzluklar var. Bunları nasıl kaynaştıracaksınız? Bunlar önemli şeyler.

Davutoğlu’na bunları anlatacaksınız, ardından da ne diyeceksiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Bu sorunları anlatacağız, ardından da tek başına iktidar olmadığına göre bu sorunları çözecek bir koalisyon kurulmalı diyeceğiz. Bunun için de en geçerli model AK Parti/CHP modelidir.

Bu modeli hayata geçirin diyeceğiz.

Biz seçim gecesi söyledik: Bize düşen anamuhalefettir. Böyle bir koalisyon modeli ortaya çıkarsa… Biz Türkiye’nin yararına olan uygulamaları destekleriz, yararına olmayan uygulamalara da muhalefet ederiz. Yapıcı bir muhalefet oluruz.
KORELİ İLE ÇİNLİYİ NASIL AYIRT EDECEKSİN

ÇİN’in Uygur Türklerine baskısı ülkücüler tarafından protesto ediliyor.

DEVLET BAHÇELİ: Bizim ülkücü gençliğimiz Çin’deki zulme karşı hassastır. Demokratik haklarını kullanabilmeleri gerekir. Bu sorunu kamuoyuna mal etmek, uluslararası arenaya doğru yönlendirmek açısından bu eylemler faydalıdır.

Ama Çin lokantalarına saldırılar oldu. Bunlar çok eleştirildi?

DEVLET BAHÇELİ: Bu tür eylemleri başka amaçlara taşıyan provokasyon olayları çok yaygındır. Televizyonlarda anlattım: Bozkurt işareti ile Heavy Metal işareti birbirine çok benziyor. Küçük bir farklılık var arada. Lokantadaki bir kişiyle bizim ne alakamız var? Ama iki-üç insanı yönlendirip provokasyon yapmak kolay.

Çinli ile Koreliyi ayırt edememe durumu da oldu. Sultanahmet’te Çinli diye Koreli turistleri kovalayanlar oldu.

DEVLET BAHÇELİ: Bunlar genç çocuklar. Birisi sürükler, bunlar da arkasından gidebilir. Hem Koreli ile Çinliyi ayırt edecek özellik nedir? Çekik göz… Baktı ki ikisi de çekik göz… Fark eder mi efendim?

Yapmasalar daha iyi olmaz mı?

DEVLET BAHÇELİ: Ama oluyor efendim. Gidiyor cama taş atıyor, başka şey yapıyor.

MÜSİAD’A RANDEVU VERMEDİM

DEVLET Bahçeli diyor ki:

-Seçimden sonra önemli sivil toplum örgütleri bizden randevu istediler. TÜSİAD, TOBB ve MÜSİAD…

-MÜSİAD’ın ne olduğu belli. Ona randevu vermedim ama diğer iki kuruluşun yetkilileriyle burada görüştüm.

-TÜSİAD ve TOBB yetkilileri, “Biz bir koalisyon kurulsun istiyoruz, sizin bu konuda adım atmanızı bekliyoruz” dedi.

-Onlara dedim ki: Siz başından beri çözüm sürecini destekliyorsunuz. Hatta bazılarınız akil insan falan oldunuz. Bizim çizgimiz belli. Çözüm süreci konusunda nerede durduğumuz ortada. Bu nedenle sizin bu sürece destek veren partilerin bir araya gelip koalisyon kurmasını istemeniz gerekmez mi?

-Neden kimse AKP/HDP koalisyonundan söz etmiyor? İkisinin sayısı yetiyor. İkisi yapamayacaksa neden AKP/CHP koalisyonu söz konusu olmasın?
BAHÇELİ’NİN ÜÇ ŞARTI

-BİRİNCİ ŞART: Çözüm süreci adı verilen “çözülme süreci” derhal son bulmalıdır.

-İKİNCİ ŞART: 17/25 Aralık yolsuzluk dosyaları açılmalı, sorumlular yargı önüne çıkarılmalıdır.

-ÜÇÜNCÜ ŞART: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray’ı terk etmeli ve Çankaya fanusuna girmelidir.

BAHÇELİ İZLENİMLERİ

BİR DÜZEN VE TERTİP ADAMI

-Odası öyle düzenli, öyle tertipli, öyle muntazam ki… Düzen hastası bir tip olsan, düzeltecek tek bir obje bile bulamazsın.

-Bahçeli çok kararında bir siyasetçi… Temas ve mesafeyi çok iyi ayarlıyor… Ne fazla mesafeli ne fazla temassız… İkisinin tam ortası bir yerde…

-Ağır bir hava yayıyor etrafına… “Ağır ol” havası… Herhangi bir şey söylemesine gerek yok. Siz hemen ağır olmanız gerektiğini hissediyorsunuz.

-Gözlerini kapatıp kendisini uzun monologlara kaptıran siyasilerden değil. Monolog yerine diyaloğa önem veriyor.

-Kendine özgü bir mizah anlayışı var. Durup dururken cümlelerinin arasına zekice mizahi benzetmeler yerleştiriyor. Durup gülüyorsunuz. O da durup gülüyor.

-Çok nazik ve kibar… Ama nezaketi ve kibarlığıyla karşısındakini ezenlerden değil. Çok ölçülü bir nezaket ve kibarlığı var.
MHP’DE TAVAN VE TABAN OLMAZ

HEM sizin partinizin tabanının hem de AK Parti tabanının “AK Parti/MHP koalisyonu” modeline sıcak baktığı söyleniyor.

DEVLET BAHÇELİ: Milliyetçi Hareket Partisi’nde tavan ve taban olmaz. Milliyetçi Hareket Partililer, aynı inanç doğrultusunda, aynı ideolojik kalıp içerisinde, aynı ilkeler doğrultusunda mücadele eden insanlar topluluğudur. MHP’de herkes neferdir ama herkes nefer olmakla birlikte sorumluluğunun farkındadır. Burada öyle paşa, general fazla bulunmaz.
KULAK VERİRİZ AMA KULAĞI KAPTIRMAYIZ
ARAŞTIRMACILAR, yaptıkları anketlerde “MHP tabanı, AK Parti ile koalisyona sıcak” sonucunu bulduklarını söylüyor.

DEVLET BAHÇELİ: Muhtelif kesimler, basın, televizyon, televizyonlarda yeni türemiş olan araştırmacı yazarlar… Bunlar hangi gün, hangi lafı söyleyeceklerse, Unkapanı Çarşısı’ndan onun kasedini alıp gelmiş gibi konuşuyorlar. Milliyetçi Hareket Partisi, toplumun tüm kesimlerine kulak verir fakat kulağı topluma kaptırmaz.
KALKMIŞ CHP’NİN GENEL SEKRETERİ…

DEVLET BAHÇELİ’DEN CHP’YE TAVSİYELER:

-Kalkmış CHP’nin Genel Sekreteri… Diyor ki: “Biz bayramda işte bilmem ne verecektik.” Ver kardeşim. Yani sen vermiyorsan mevcut iktidara verdir.

-O güne kadar koalisyon kurulamıyorsa… Git “Koalisyon yapacağız, sizden bir ricamız var, emeklileri düşünelim, önceliği ona verelim” de.

-Böylece koalisyonun hayırlı bir adımını atmış olursun. Koalisyon için çok hayırlı bir ilk adım atmış olursun.
6 BİN AK TROL VAR

İŞTE Devlet Bahçeli’nin Ak troller üzerine söyledikleri:

-AKP bir lobi oluşturmuş. Bu lobinin bizim insanlarımıza yönelik de faaliyetleri var. Bunlar yeri geldiğinde kendilerini ülkücü kimlikle tanıtıyorlar. İşin içinde yönlendirme var, işin içinde başka müesseseler var.

-Aynı memur gibi atamışlar bunları… Demişler ki “Sizin göreviniz budur, bunu yapacaksınız”. Yani bir algı yönetim merkezi anlayışı içindeler.

-Sayıları 6 bini bulan bu troller, sosyal medyada yoğun faaliyet içindeler. Bunlar buraya telefon açıyor ve buradaki arkadaşlarımıza “Bu kararınız çok yanlış oldu, Adalet ve Kalkınma Partisi ile koalisyon yapmanız lazım” diyor.

KOALİSYON BAROMETRESİ

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin bu açıklamalarının ardından…

Yepyeni bir durum ortaya çıktı.

Bu yeni duruma göre…

“AK Parti/MHP koalisyonu” seçeneği artık masada değil.

O nedenle benim barometrenin son durumu şöyle:
Ahmet Hakan 08.07.2015

HÜRRİYET

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş