Erhan Usta: AYM Sansür Yasasını İptal Edecektir

0 Yorum

TBMM’de görüştüğümüz İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Röportajlık’a gündeme dair özel açıklamalarda bulundu. Dezenformasyon Yasası’nda çok tartışılan 29. Maddenin AYM tarafından iptal edileceğini ifade eden Usta, İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’na da yine sahip çıktı.

RÖPORTAJLIK

EYT konulu röportajlarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda TBMM’de bir araya geldiğimiz İyi Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta’ya gündemde son dönemde çokça tartışılan konuları da sorduk. Kamuoyunda tepki çeken Dezenformasyon Yasası’nı değerlendiren Usta, yasayı seçime yönelik bir hamle olarak nitelendirdi. Usta konuyla ilgili şunları söyledi:

“29. madde en sıkıntılı madde sadece basın mensuplarına değil münferit kişiler de sorumlu tutulacak. Vatandaş da attığı bir tweet’ten 3 yıla kadar hapis yatabilir. Bu seçime yönelik bir hamle. Anayasa Mahkemesi bu maddeyi iptal edecektir fakat geçen sürede halkı susturmak ve sindirmek ana amaç. Biz bu madde için çok uğraş verdik, komisyonlarda da konuştuk ama AK Parti herhangi bir uzlaşıya yanaşmadı. İktidara gelirsek tabii ki bu durumu düzelteceğiz” diye konuştu.

İSMAİLAĞA CEMAATİ LİDERİNE SAHİP ÇIKTI

Usta’ya İsmailağa Cemaati Lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vefat etmesi üzerine attığı başsağlığı tweetinin tartışılmasını da sorduk. Tivitinin arkasında olduğunu vurgulayan Usta, Ustaosmanoğlu’nu şu sözlerle savundu:

“Ben yaptığımın arkasındayım, orada hiç bir yanlışlık yok. Ben bir siyasetçiyim ve önemli bir partinin Grup başkanvekiliyim. Bir yerde otobüs devrilse sadece yaralı olsa bile biz geçmiş olsun demek zorundayız. Bu düşünce AKP ile gelmiş bir düşünce ben Mahmut Efendi’nin ailesine taziye mesajı yollamak için bütün görüşlerine katılmak zorunda değilim. Ben Mahmut Efendi’nin ağzından Atatürk’e dair bir hakaret işitmiş değilim. Düşünceleri farklı olabilir. Laikliği savunmuyor olabilir.

“Hem IŞİD türü veya selefi akımlara bu ülkede karşı olacaksınız veya FETÖ’ye karşı olacaksınız hem de Mahmut Efendi’ye karşı olacaksınız. Bu doğru bir şey değil. Bu selefi akımların Türkiye’de yeşermemesi için çok mücadele etmiş bir insandır Mahmut Efendi. Bu tür sapık akımların, İslami olmayan, şiddet kullanan akımların bu ülkede yeşermemesi için mücadele etmiş birisidir. Hem IŞİD’e karşı olacaksın hem de Mahmut Efendi’ye karşı olacaksın. Burada bir tutarsızlık var. Bu detayı bilmiyor olabilir insanlar.

“FETÖ’ye karşı en başından beri çok net tavır takınan birisidir. Hem siz FETÖ’ye vatan haini diyeceksiniz hem de Mahmut Efendi’ye karşı olacaksınız. Bu tutarsızlıktır.”

 

 

 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş