“Erteleme En Doğru Karar”

0 Yorum

Tüm Dünya, Kovid 19 ile mücadele etmeye çalışıyor. Günlük hayatımızı, mecburen, yeni tip korona virüs’e göre ayarlıyoruz. Virüs’ün sekteye uğrattığı alanlardan biri de futbol. Türkiye Futbol Federasyonu’nun, (TFF) ülkemizde ilk Kovid- 19 vakasının görülmesi üzerine, futbol müsabakaları ile ilgili uygulamaları tartışma yarattı. TFF ilk açıklamasında, “maçların seyircili oynanacağını” ilan etse de, Sayın Cumhurbaşkanı’nın başkanlık ettiği ilk toplantı sonrasında alınan kararlar uyarınca, geçtiğimiz hafta profesyonel ligler seyircisiz oynandı ve bu karar çok tartışıldı. Yeni tip korona virüs ülkemizde de can almaya başlayınca, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu; Futbol, Basketbol ve Voleybol Federasyon Başkanları ile toplantı yaparak, liglerin ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı. Konu ilgili olarak, Futbol Federasyonu’nun 1984-1986 yılları arasında  Başkanlığını yapan Sayın Mustafa Kemal Ulusu’nun görüşlerini aldık.

Röportaj: Uğur Temel


FUTBOL FEDERASYONU AÇIĞA DÜŞTÜ, KARİZMAYI ÇİZDİRDİ.

Uğur Temel (UT):  Profesyonel ligler niye bir hafta seyircisiz oynandı?  Seyircisiz oynama konusunda, yayıncı kuruluşun etkisi var mıdır sizce?

Mustafa Kemal Ulusu( MKU): Yayıncı kuruluşun etkisinin, yüzde yüz olduğunu düşünüyorum. Süreci şöyle hatırlayalım; Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Sayın Nihat Özdemir geçen hafta içinde verdiği ilk beyanatında; “maçların seyircili oynanacağı” söyledi. Ardından, geçtiğimiz Perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılan toplantı sonrası, ikinci açıklamasında Nihat Başkan; “maçların seyircisiz oynanacağını” ilan etti kamuoyuna. Bugün, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızın başkanlık ettiği toplantı sonrasında da; “profesyonel liglerin ileri bir tarihe ertelendiğini” açıkladı. Futbol Federasyonu, bir hafta içinde, son derece yanlış kararlar alarak açığa düştü ve karizmasını çizdirdi. Bu süreç, nerede yaşanırsa yaşansın, Federasyon başkanının derhal istifa etmesi lazımdır. Birinci kararı hatalıydı, kendisi aldı. İkinci karar, nispeten doğru olsa da,  seyircisiz oynatmak yerine,  liglerin iptali için görüş bildirmeliydi Sayın Özdemir. Bu süreçte alınabilecek en doğru karar, liglerin ertelenmesidir.

ERTELEME KARARINI SAYIN BAKAN ALDI, FEDERASYON DEĞİL.

Futbol Federasyonumuzun başkan ve üyeleri, futbolun içinden gelmedikleri için ortamı bilmiyorlar. Futbolcuların, maç öncesi soyunma odalarında teknik heyetle beraber olacaklarını, aynı havayı teneffüs edeceklerini düşünmediler mi? Futbolun, kora kor mücadelesi yakın teması içinde –korner atılırken, kafaya çıkarken, topa sahip olmak isterken-  solunum yoluyla geçen bir virüsün, bir başka futbolcuya geçebileceğini nasıl düşünemezler? Hadi bu konuda hiç bilgileri olmadığını kabul edelim, hiç mi haber dinlemiyorlar? Hastalıkla ilgili, hiç mi konunun uzmanlarından bilgi almadılar? İnsan sağlığı bu kadar basit miydi? Geçen hafta sonu seyircisiz oynatılan maçlardan sonra bir futbolcu bu hastalığa yakalanmış olsa, Nihat Bey bunun hesabını nasıl verir? Bugün alınan karar da, Sayın Bakan tarafından alındı. Nihat Bey ve ekibi yine erteleme kararı alamıyor. Erteleme kararı en doğru karardır. Ben, Futbol Federasyonu’nun bu kararı alamamasındaki tek etkenin yayıncı kuruluş olduğunu düşünüyorum. Çünkü, ligimizin marka değeri yok. Yayıncı kuruluş BeIN Medya Grup, bırakın yeni abone kazanmayı, abonelerini kaybediyor. Eski Futbol Federasyonu başkanıyım, ben maçları seyretmiyorum. Yakın çevremdeki, hiçbir futbol adamı maçları seyretmiyor, abone değiller. Yayıncı kuruluş zarar ediyor. Dünya kadar para yatırmış üstelik. Maçların seyircisiz oynanması yönünde, Federasyona baskı kurarak zararını kapatmaya çalışıyor, kendince haklı olarak. Ancak, devletimizin gücü her şeyin üstündedir. Sayın Bakan Kasapoğlu’nun; Futbol, Basketbol, Voleybol Federasyonları başkanlarını çağırarak, müsabakaların ertelenmesi yönündeki tavrı doğrudur.

 

FUTBOLCU TAZMİNAT İSTEYEBİLİR.

UT: Başkanım, geçen hafta sonu oynanan maçlardan sonra, bir yada birkaç futbolcu virüs kapmış olduğunu varsayalım. Bu futbolcu ya da futbolcular, Federasyondan tazminat isteyebilirler mi?

MKU: İsteyebilirler tabiî ki. Çünkü; Dünya Sağlık Örgütü’nün “pandemi” ilan etmesine rağmen, maçlar oynanıyor. Bu futbolcu da, işini yaparken virüs kapıyor.

KULÜP YÖNETMEK KOLAY İŞ DEĞİL.

UT: Futbol Federasyonu’nun, bugünkü toplantı sonrası özerkliği zarar gördü mü sizce?

MKU:  Siz Türkiye Futbol Federasyonu’nun özerk olduğunu mu sanıyorsunuz?

UT: Özerk değil mi Federasyon?

MKU: Değil tabiî ki. Genel Kurul olması, seçim olması özerk olduğu anlamına gelmez. Sorarım size; vara yok’a konuşan Kulüpler Birliği nerede? Niye bir haftadan beri, sesleri solukları çıkmıyor?

UT: Niye çıkmıyor başkanım?

MKU: Çünkü, Kulüpler Birliği tamamen kendi menfaatleri için kafa yoruyor.  Birkaç başkanı tenzih ederek söylüyorum, bu işlerin adamı değiller. Futbol,bambaşka bir iş. Kulüp başkanları, başarılı iş insanları olabilirler ama futbol bambaşka bir dünya. Kulüp yönetmek kolay değil.

BEN OLSAM, BU İŞ BU KADAR UZAMAZDI.

UT: Başkanım, bu dönemde, siz Futbol Federasyonu Başkanı olsaydınız nasıl bir yol izlerdiniz?

MKU: Futbol Federasyonu Başkanı olduğum dönemde, (Kemal Ulusu; 1984-1986 yılları arasında futbol federasyonu başkanlığı yapmıştır. Y.N) danışmanlarım vardı. Maşallah Sayın Özdemir her şeyi biliyor, danışmaya gerek duymuyor kimseye. Konuyu danışmalarımla enine boyuna tartışır fikir alırdım. Ardından kulüp başkanlarını toplardım, kulüpler birliğini değil. Federasyon Başkanı olsaydım, zaten kulüpler birliği diye bir kuruluş olmazdı. Futbol Federasyonu, kulüpler birliği demek zaten. Federasyon, zaten kulüplerin haklarını koruyan onların başında olan kuruluş. Kulüplerin de görüşünü aldıktan sonra yönetim kurulunu toplayıp; “arkadaşlar ligler, sağlıklı ortam geri gelene kadar, ertelenmiştir.” derdim. Bu iş bu kadar uzamazdı.

UT: Bazı futbolcuların sözleşmesi, sezon sonu itibariyle bitiyor. Bugün itibariyle, liglerin ne zaman biteceğini öngöremiyoruz. Ortada da kulüple oyuncu arasında bir sözleşme var. Oyuncunun, sözleşmenin bittiği tarihteki pozisyonu hukuksal olarak nasıl olur?

MKU: Hukukçu olmadığım için bu konuda yorum yapamam. Ama Futbol Federasyonu, kendi hukukçularını toplayarak yol haritası çıkartacak ve mutlaka UEFA’dan görüş alacak. Bu sadece biz de olan bir hadise değil. Bakınız, UEFA önceki gün EURO 2020’yi bir sene öteledi, ulusal liglerin bitiş tarihini öngöremediği için. Federasyonumuzu temsilen Sayın Başkan vekili Servet Yardımcı temsil etti. Bu toplantıda mutlaka bir yol haritası çıkartmıştır UEFA. Federasyonumuz da bu yol haritası ışığında yapılması gerekeni zaten yapacaktır. Bunlar, normal prosedür işleridir.

 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş