Harita Mühendisi Gönül Tosun İle Röportaj

0 Yorum

Halil İbrahim Solak 22.10.2014

Bu linkteki konuda üniversite sınavına gireceklere, mevcut harita mühendisliği öğrencilerine ve hali hazırda mühendis olanlara yardımcı olmak amacıyla özel sektörde ve kamu kurumlarında çalışan Harita Mühendisleri ile röportaj yapacağımı yazmıştım. Bugün o röportajlardan ilkini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda (ÇŞB) çalışan bir Harita Mühendisi ile gerçekleştirdik. E-posta aracılığıyla sorularımı yönelttiğim Gönül TOSUN ricamı kırmayıp yanıt verdi. Şimdi bakalım Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Harita Mühendisi olmak nasılmış.

  • Kısaca kendinizi tanıtın.

Harita Mühendisi Gönül Tosun. Üniversite öncesi eğitimimi Denizli’de tamamlayarak,  Lisans eğitimimi, 2007 yılında başladığım Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümünde 2011 yılında bitirdim. 2011- 2013 yılları arasında Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı olarak çalıştım. 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü) atandım.

  • Harita Mühendisliği’ni kazanmadan önce bu meslek hakkında bilginiz var mıydı?

Detaylı bir bilgim yoktu. Tavsiye üzerine tercihte bulundum.

  • Çalıştığınız kuruma kaç yılında ve kaç puanla atandınız?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son yıllarda Kpss puanının yanı sıra veya Kpss puanı aramaksızın yazılı ve/veya sözlü alan sınavı ile alım yapmaktadır. Ben 2013 yılında kurumun açmış olduğu ilana başvurarak sözlü sınav ile atandım.

  • Çalıştığınız kurumda Harita Mühendisi ne iş yapar?

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde Harita Mühendisi aktif olarak rol almaktadır. Harita Mühendisleri özellikle İmar ve Planlama Şubesi, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şubesi ile Tabiat Varlıklarını Koruma Şubelerinde; İmar Uygulamaları, Kıyı Kenar Çalışmaları, Kentsel Dönüşümde alan uygulama çalışmaları, Kamulaştırma, Sit Alanlarıyla ilgili işlemler vb. iş ve işlemlerde görev yapmaktadırlar.

  • Çalıştığınız kurum mesleki açıdan yeniliklere açık mı? Mesleki gelişmeleri takip ediyor mu?

Yeni gelişmelere açık bir kurum ama bunu takip etmek ve uygulamaya geçmek daha çok sizin elinizde.

  • Çalıştığınız kurumda arazi yoğun mu? Arazi ücreti ortalama ne kadar?

Şubeler arasında yoğunluk değişmekte olup genel olarak arazi yoğunu bulunmamaktadır. Arazi ücretleri; üç aylık olarak gidilen görev sayısına göre 350-500 TL arasında değişmektedir.

  • Çalıştığınız kurumun bayan Harita Mühendisleri için iş-arazi bakımından uygun olduğunu düşünüyor musunuz? Neden?

Bayan Harita Mühendisleri için en uygun kurumlardan biridir. Arazi yoğunluğu çok olmamakla beraber arazi görevlerinin genellikle kontrol amaçlı olması nedeniyle herhangi bir zorluk yaşanmamaktadır.

  • Son olarak Harita Mühendisliği öğrencilerine ve mezunlarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Bölümümüzün çeşitli çalışma alanları bulunması nedeniyle öncelikle hangi alanda çalışmak istediğinize karar verip bu konuda özelde mi yoksa devlet kurumunda mı kendinizi daha çok geliştirebileceğinizi ve daha aktif çalışabileceğinizi çok iyi araştırın derim.

Kaynak: halilibrahim.net 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş