İstanbul’da belediyeler arasında kütüphane yarışı: Kim daha başarılı?

0 Yorum

Türkiye yerel seçimler atmosferine her geçen gün daha da yaklaşıyor. Henüz adaylar dahi belli olmamasına rağmen büyükşehirler dışında kalan seçim bölgelerinde tutulan tutulamayan sözler, yapılamayan projeler ve 2024 sonrası için verilecek vaatler öne çıkacak. Öne çıkacak başlıklardan birisi de belediyelerin kültür sanat faaliyetleri olacak.

BERAT KARAASLAN

Genç nüfusu yoğun olan İstanbul’da en büyük ihtiyaçların başında kütüphane hizmetleri geliyor. Kitap fiyatlarının artmasıyla özellikle öğrencilerin kitap almakta zorlanması ve ders çalışma alanları olması nedeniyle kütüphaneler öğrenciler açısından büyük fayda sağlıyor. Röportajlık olarak yerel seçimlerde gözlerin çevrildiği merkez şehir olarak İstanbul’a mercek tuttuk. Yıllardır AK Parti ve CHP’nin kaleleri olarak bilinen ilçe belediyelerini inceledik. Belediyelerin kütüphane hizmetlerini belediyelerin internet sitelerindeki verilerle karşılaştırdık. Baz aldığımız ilçelerdeki İlçe Belediyelerinin yaptığı kütüphaneleri kapsıyor.

AK PARTİLİ BELEDİYELERDE KÜTÜPHANE CENNETİ
Araştırmamızda AK Partili belediyelerdeki kütüphane sayısı dikkat çekti. Seçtiğimiz belediyeleri 2014’ten beri AK Parti yönetiyor. Bunların arasında 740.069 nüfusu ile en kabalık ilçelerden Bağcılar’da 26 kütüphane bulunuyor.
Örnek olarak seçtiğimiz AK Partili Belediyelerdeki kütüphane sayıları şöyle:
Bağcılar 26 kütüphane
Sancaktepe 25 kütüphane
Fatih 12 kütüphane
Esenler 12 kütüphane
Bayrampaşa 11 kütüphane
Zeytinburnu 6 Kütüphane

SOSYAL BELEDİYECİLİK SINIFTA KALDI

Aynı araştırmayı son 10 yılda CHP tarafından yönetilen belediyeler üzerinde yaptığımızda ise durum değişiyor. Sosyal belediyecilik CHP’li belediyelerde çift haneli kütüphane sayısına ulaşan tek ilçe Beylikdüzü İlçesi.
CHP’nin yönettiği ilçe belediyelerinin durumu ise şöyle:
Beylikdüzü 20 kütüphane
Kadıköy 7 kütüphane
Kartal 7 kütüphane
Maltepe 5 kütüphane
Beşiktaş 2 kütüphane

DURUMU İBB KURTARIYOR

İstanbul’daki CHP’li belediyelerin durumunun aksine CHP’nin yönettiği İBB’de durum tam tersi denebilir. İBB sitesinde yer alan verilere göre İBB’ye bağlı 53 kütüphane var. Ekrem İmamoğlu, Belediye’yi devraldığında bu sayı 20 idi. Ekrem İmamoğlu yönetiminde buna 33 kütüphane eklendi.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş