Yeniden Refah Partisi’nde karar toplantısı: Hangi ittifaka katılacaklar?

0 Yorum

Türkiye seçime doğru giderken siyaset koridorlarında hareketlilik arttı. Millet İttifakı’nın yaşadığı krizi atlatarak ortak Cumhurbaşkanı adaylığında uzlaşması üzerine Cumhur İttifakı bir hamle hazırlığında.

ERCAN KÜÇÜK

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin yaşattığı yıkım atlatılamadan siyaset koridorları yeniden hareketlendi. Millet İttifakı, masadan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ani kalkışıyla yaşadığı krizi 2 günde çözerek ortak Cumhurbaşkanı adaylığında anlaştı. Öte yandan Cumhur İttifakı da genişleme çalışmalarında. Hüdapar ile görüşmeler sürerken kulislerde ittifaka yeni bir partinin katılacağı konuşuluyor.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, daha önce yaptığı açıklamalar ve verdiği röportajlarda Cumhur İttifakı’nı batan gemi olarak nitelendirmişti. Erbakan, geçtiğimiz günlerde ise ‘Oğuz Haksever ile Şimdi Konuşalım’ programında yaptığı açıklamada “Şu anda içinde bulunduğumuz durumda kendi başımıza seçimlere girip, adayımızı çıkaracağız. Siyasette 24 saat uzun bir zaman eğer prensiplerde anlaşabilirsek, bir ittifakta olmayız diye kesin bir çizgimiz yok.” Diyerek ittifaklara açık kapı bırakmıştı. Ancak Erbakan, “Kılıçdaroğlu çağrı yaparsa tavrınız ne olur?” sorusuna da verdiği yanıtta “CHP’nin politikalarıyla ilgili eleştirilerimiz de ortada. Bu noktada uzlaşı sağlamak çok da mümkün olmaz diye düşünüyorum” diyerek Cumhur İttifakı’na daha yakın oldukları mesajını vermişti.

BİR BAKANLIK ŞARTI

Verilen mesajların karşılığı olduğu ortaya çıktı. Cumhur İttifakı’na yeni katılacağı konuşulan partilerden birisinin de Yeniden Refah Partisi olduğu iddia edildi. İttifak görüşmelerini Yeniden Refah Partisi adına bir Genel Başkan Yardımcısının yürüttüğü öğrenildi. Ak Parti ile yapılan görüşmelerde sona gelindiği edinilen bilgiler arasında. 2 parti arasında yapılan görüşmelerde Ak Parti’nin listelerinde Yeniden Refah Partisi’ne 17 vekil kontenjan verdiği, Yeniden Refah Partisi’nin ise 30 vekil artı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı istediği konuşuluyor. 

Yapılan görüşmelerle ilgili bugün Yeniden Refah Partisi MYK toplantısında parti yönetimine bilgi verileceği, katılım konusunun tartışılacağı, nihai kararın bugün verileceği öğrenildi. Görüşmelerde Yeniden Refah Partisi’ni temsil ettiği iddia edilen Genel Başkan Yardımcısını arayıp iddiaları sormak istedik. Toplantıya gireceğini belirten parti yöneticisi “Toplantıdan sonra şehir dışına çıkacağım. Haftaya konuşalım”dedi.

Resmi hesabın eklediği son görselResmi hesaptan kaldırılan ilk görsel

 

RESMİ HESAP PAYLAŞIMI SİLDİ

Öte yandan Yeniden Refah Partisi’nin sosyal medya hesabından yaptığı, ‘Ne Cumhur İttifakı ne Millet İttifakı, Çare Erbakan İktidarı’ sloganının kullanıldığı paylaşımın silindiği, sadece ‘Çare Erbakan İktidarı’ sloganıyla yeniden paylaşım yapıldığı görüldü.

KURUCU İSİMDEN TEPKİ

Partinin kurucularından Eski İstanbul İl Başkanı Hüseyin Terzi, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ittifak iddialarına tepki gösterdi. Necmettin Erbakan’ın 1965 seçimlerine dair anısını hatırlatan Terzi, “Seçim sonrası protokoller ve verilen sözlerle birlikte itibarınız da uçar gider. Teşkilatlarınıza verdiğiniz söz ve umut, elde edeceğiniz birkaç tane koltuktan çok daha değerlidir. Bizden söylemesi” yazdı.

Terzi, Temmuz 2022’de kuruculuğunu üstlendiği İstanbul İl Başkanlığı görevinden Genel Başkan Erbakan tarafından alınmıştı. Terzi’nin görevden alınmasına tepki gösteren teşkilatlar, bunun Cumhur İttifakı’yla ittifaka karşı çıkanların tasfiyesi olarak değerlendirmişti. 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş