‘’MHK günü hakemlerini harcayarak kurtarmıştır’’

0 Yorum

Merkezinde Merkez Hakem Kurulu (MHK)’nun bulunduğu hakem camiası kaynamaya devam ediyor. Son olarak Galatasaray-Konyaspor maçı sonrası verdikleri kararlar sonucunda Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya hakem tabiri ile süresiz askıya alındı. Uzmanların, ‘’MHK ilk defa böyle bir kararı kamuoyu ile paylaştı’’ dediği açıklamayı, sebeplerini ve sonuçlarını yıllarca hakemlik, MHK Başkanlığı, hakem eğitmenliği yapmış isimlere sorduk. Konuyla ilgili MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’nu da arayarak görüşlerini almak istedik. Ancak Namoğlu konuşmak istemediğini söyleyerek telefonunu kapattı.

Röportaj: Uğur TEMEL – Enis DERDİMENTOĞLU

Ertuğrul Dilek – Eski hakem, Eski Merkez hakem komitesi başkanı: ‘’MHK’NIN KARARININ SEBEBİ GALATASARAY’IN SESİNİN YÜKSELMESİDİR’’

UĞUR TEMEL (UT): Merkez Hakem Kurulu (MHK) Bugün yaptığı açıklamada FIFA Kokartlı hakemlerimizden Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya’ya bir sonraki değerlendirmeye kadar maç vermeyeceğini açıkladı. Bu açıklamayı nasıl okumak gerekir? MHK böyle bir açıklama yapmayı neden gerekli gördü?

ERTUĞRUL DİLEK (ED): Bu zamana kadar birçok hakem dinlendirilmeye alındı. Hakem olarak bizler de MHK’de bunu biliyordu ama kamuoyu bilmiyordu. Kamuoyuna duyurulmasının sebebi bana göre MHK’nin son zamanlarda aldığı eleştiriler, Galatasaray’ın sesinin bu kadar yükselmesidir. Bence bu açıklamanın yapılması yanlış. Bu adamlarla daha sonra göreve devam edeceksen, geri getireceksen böyle bir açıklama yapmanın gereği yok.

UT: Yani Yusuf Namoğlu MHK’si bu iki hakemi kamuoyu önünde ateşe mi attı?

ED: Bence öyle. ‘’Gereği yapılacaktır’’ dersin ve başka açıklama yapmazsın. Daha önceden de dinlendirilmeye alınan oldu. VAR Sistemi yeni yeni kullanılırken hata yapan hakemler oldu ve 2-3 hafta bu isimlere maç verilmedi. Biz bunun farkındaydık ama bunu kamuoyu bilmiyordu. Böyle kararları deşifre eder ve sonra o hakemlere görev verirsen maçta gergin olurlar. Sadece bu isimler değil tüm hakemler rahatsızlık hissederler. Bu tarz bir açıklama daha önce hiçbir yerde görülmemiştir, açıklama yapmak zorunda değildiniz. VAR’ın başında da insan faktörü var mı? Var. Yine hatalar olacak orada oturan robot değil sonuçta. İnsan faktörünün olduğu yerde hatalar kaçınılmazdır. Burada tek başına Hüseyin Göçek’i de suçlamamak lazım. Hüseyin, baktığı açıdan penaltı olarak gördü. Daha önceden başka hakemler de bu tarz hatalar yapmadı mı? Böyle kararlar verilmedi mi?

UT: Peki Hüseyin Hoca’nın ekrana bakması gerekmez miydi?

ED: Topa müdahale edilen ve penaltı kararı verilen pozisyonda Hüseyin Göçek’in görüş açısı sağlıklı değildi. Pozisyonu net gören kişi kale arkası kamerasına bakabilen VAR Sistemi’nin başındaki Halis Özkahya’dır. Sistemin başındaki isim uyarmayınca, ‘’Hocam bir bak istersen’’ diye Hüseyin Hoca’da kararı sorgulamadan verdi. Uyarı gelse gördüğü pozisyonun yanlış olduğunu anlayacak ve kararı iptal edecek.

UT: Eski MHK Başkanı’sınız. Penaltı kararı iptal edildiği zaman Galatasaraylı savunma oyuncusu Serdar Aziz’e verilen kırmızı kart da iptal edilir miydi?

ED: Olmaz. O ayrı, bir disiplin olayı o. Bariz gol şansını engelleme olarak kırmızı kart görseydi evet penaltı iptali ile kart kararı da iptal edilirdi. Ancak Serdar centilmenliğe, sportmenliğe aykırı bir hareket yapıyor. O topu hakeme attığı için kartı gördü. Penaltı iptal olsa bile kart iptal olmazdı. Zaten Serdar’ın da yaptığı bir yanlış var. Karardan sonra VAR’a bakılsa o topu atmanın bir gereği var mıydı? Beklemesi lazımdı. O topu atacaksa VAR kararından sonra atsın bari. Şu var bu olayı deşifre etmeden, ‘’Gereği yapılacaktır’’ şeklinde yuvarlak bir açıklama yapılabilirdi. Galatasaray Başkanı’nın da açıklamasına Fırat Aydınus’u da katarak, ‘’Bunlar hakemliği derhal bırakmalılar’’ demesi de doğru değil. Bir hakem 3 günde yetişmiyor. Bunlar 15-20 senenin getirdiği birikimler. 3 hakem de o anda UEFA’da görev yapıyorlar. Hata insana mahsus, dünyanın her yerinde böyle hatalar olur. Diyorlar ki Dünya Kupası’nda yoktu. Neden yoktu? Adam Almanya-Rusya maçında iki eliyle itti futbolcu, kafayla da golü attı. VAR’daki de bir şey demedi. Ben hep bunu savunuyorum, insan faktörü varsa orada hata vardır. Türkiye’de bu sistemin kadrosu kurulmadan geldi VAR sistemi. Zaten elinde 15 hakem var bunların yarısı sahada yarısı içeride. Bunun bir kadro genişliği olmalı, Avrupa izlenmeli, nerede hata yapılıyor bakılırdı, bir sene sonra VAR’a geçilirdi.

Binali Kartal – Eski FIFA yardımcı hakemi ve futbol yorumcusu: ‘’MHK GÜNÜ HAKEMLERİNİ HARCAYARAK KURTARMIŞTIR’’

UĞUR TEMEL (UT): Merkez Hakem Kurulu (MHK) Bugün yaptığı açıklamada FIFA Kokartlı hakemlerimizden Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya’ya bir sonraki değerlendirmeye kadar maç vermeyeceğini açıkladı. Bu açıklamayı nasıl okumak gerekir? MHK böyle bir açıklama yapmayı neden gerekli gördü?

BİNALİ KARTAL (BK): MHK burada üzerine gelen baskı sonucunda hakemleri harcayarak günü kurtarmıştır. Zaten çok enteresandır 3 hafta kaldı ligin ilk yarısının bitmesine 3 hafta bu iki isimi dinlendirip devre arasından sonra ben gereken cezaları verdim denilecektir ve böylece Galatasaray’ın gazını aldı.

UT: Devre arasından sonra bu hakemler tekrar görev alacak mıdır?

BK: Tabii ki. Ligin ikinci yarısının ilk haftasından itibaren sonra görev alacaklardır. Bizde olaylar günlük değerlendirildiği için, Galatasaray’ın bu tepkisini yumuşatabilmek için, günü kurtarabilmek için bu iki arkadaşımızı feda ettiler.

UT: Peki hocam bu olay VAR Sistemi’nin Türkiye’deki geleceğini etkiler mi?

BK: VAR Sistemi Türkiye’de olmazdı, olmamalıydı. VAR Sistemi futbola da uymuyor, futbolun özüne aykırı bir sistem. Birileri teknoloji satıyor ama teknoloji her şey değildir, futbolda insan faktörü önemlidir. İnsan faktörünü futboldan teknoloji ile kaldırmaya, günü kurtarmaya çalışırsanız futbolu bitirirsiniz. Biliyorsun futbolun kuralları çok katıdır, çok değişiklere gidilmez. Son yıllarda Platini ile birtakım değişikliklere gitti ama çok karıştırırsanız futbolun tadı kaçar. Önemli olan sahada kaliteli, dürüst futbolcu ve bunu analiz eden kaliteli hakem yetiştirmektir. En son işte ayyuka çıkan pozisyon Galatasaray-Konyaspor maçında oldu. Orada Konyaspor’un yabancı futbolcusu kendini yere atarak hakemi kandırmıştır, bu da etik değildir. Bir futbolcuya yakışan bir hareket değildir, karşı rakibin hakkını çalmıştır. Herkes sporun ruhu ile hareket ederse her şey çok güzel olur, teknolojiye gerek kalmaz.

Selçuk Dereli – Eski FIFA hakemi, Eski Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği eski genel başkanı: ‘’HATA YAPAN CEZASINI ALIP DİNLENMELİ’’

UĞUR TEMEL (UT): Merkez Hakem Kurulu (MHK) yaptığı açıklamada FIFA Kokartlı hakemlerimizden Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya’ya bir sonraki değerlendirmeye kadar maç vermeyeceğini açıkladı. Türkiye Faal Futbol Hakemler ve Gözlemcileri Derneği eski başkanısınız. Bu olayı nasıl değerlendirirsiniz? Derneğin tepkisi nasıl olmalı?

SELÇUK DERELİ (SD): Şimdi burada bir sıkıntı var. Nedir sıkıntı? Maçta yaşanan skandal bir hakem kararı var fakat 2 tane hakeme bir sonraki değerlendirmeye kadar maç vermeme durumu da var. Ya maçın hakemi Hüseyin Göçek görevini yapmadı ya da VAR hakemi Halis Özkahya görevini yapmadı. Fakat 2 hakem de zan altında. Hüseyin Göçek ya pozisyonu Halis Özkahya’ya bildirmedi hata yaptı ya da penaltı olduğunu düşündüğü için hata yaptı. Burada VAR hakemi Halis Özkahya penaltı olmadığını görüp orta hakeme bunu bildirmeliydi dolayısıyla verilen kararda bir çelişki var. Sesini fazla çıkarana göre karar alınırsa Türk Futbolu içinden çıkılmaz bir hal alır. Bir sonraki hafta yine böyle bir hata olursa yine kulüplerin bağırmasına göre mi karar verilecek yoksa gözlemci raporuna göre mi? Ben şu an bu noktadayım. Yani hakem ve gözlemciler dört dörtlük yapmalı, hakemleri objektif bir şekilde değerlendirmeli adamına göre karar verilmemeli. Hata yapan hakemlere maç veriliyor, başarılı olan bazı hakemler bir tarafa yakın değil diye maç alamıyor yıllardan beri söylüyoruz bunu. Böyle olunca genç hakemler yükselemiyor. Bunun önüne geçilmesi lazım. Cüneyt Çakır, Avrupa’da maçlar yönetiyor, geliyor burada sonuca etki eden yanlış kararlar veriyor bir sonraki hafta yeniden maç alıyor. Gözlemci notuna göre hakemlere ceza verilmeli. Kamuoyunda sadece kulüpler bağırınca bu böyle olmamalı. Hata yapan ceza almalı, dinlenmeli ama görevini iyi yapan da devam etmeli ki bir rekabet ortamı oluşsun ve Türk Hakemliği, Türk Futbolu gelişsin.

Murat Fevzi Tanırlı – Eski klasman hakemi ve futbol yorumcusu: HATALARIN BU KADAR BÜYÜK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

UĞUR TEMEL (UT): Hafta sonu yaşanan olaylar neticesinde bugün MHK’dan yapılan açıklamaya göre iki hakemimiz, hakem tabiri ile askıya alındı. Bu iki hakemde FIFA hakemi. FIFA bu iki hakemi değerlendirmek isterse TFF ne yapacak?

MURAT FEVZİ TANIRLI (MFT): Bence hiçbir şey yapamayacak. Halis’in zaten görevi var. Hüseyin’in Cüneyt Çakır’a ilave yardımcılık görevi var. İnsanlar şunu düşünebilir, sonuçta UEFA hakemlerin kendi liglerindeki performanslarına da bakıyor. Neticede UEFA’da izleyince diyecek ki, ‘’Sadece bu pozisyondan dolayı mı bunu yapıyorsunuz? Bunda ne var ki?) çünkü UEFA, Türkiye’deki mahalle baskısını bilmeyecek, bu tarz konularda kimlerin mağdur edildiğini bilmeyecek Çünkü UEFA, gece 3’te hakemin statta kaldığından ne yaşandığını da bilmeyecek. Sadece bu pozisyondan neden ceza yediler? Diye düşünerek komik bulacak UEFA bunu. Bunun için ki UEFA görev vermeye devam edecek ama ne yazık ki mahalle baskısını hafifletmek için Türkiye’de görev almayacak bu iki hakem. Ben olaya bakıyorum, artısı-eksisi ayrı, pozisyon olarak değerlendiriyorum; ben, ‘’penaltı değil’’ derim. Sen, ‘’penaltı’’ dersin. Orta hakem, VAR hakemine bildirmeliydi bunda da bir itirazım yok. Hata bu neticede yapıldı ve bitti. Sonuç olarak bunun abartılı bir şekilde görev alamayacak büyüklükte bir hata olduğunu düşünmüyorum.

UT: Peki hocam bu açıklama, Galatasaray maçlarına çıkacak diğer hakemler için bir stres oluşturur mu? Bütün hakemlere aba altından sopa mı gösterildi?

MFT: Yusuf Namoğlu MHK’sının en büyük eksikliğinin şu olduğunu düşünüyorum, bizim zamanımızdan beri bu işin doğasında ödül-ceza sistemi vardır. Bu sistem ne yazık ki bu MHK ile hiç uygulanmayan bir şeydi. VAR geldi iyice bu sistem kalktı gibi gözüktü. Nasıl olsa skandal hataları VAR düzeltiyor, hakemimiz de haftaya maçını almaya devam ediyor. Bu açıdan baktığımızda hakemler için daha adaletli gözüküyor. Kötü maç yöneten bir maç bekleyecek ama diğer taraftan Galatasaray maçına çıkan, aslında Galatasaray bir örnek sadece, 3 büyüklerin maçına çıkanlar daha stresli mi olacaklar? Tecrübeye göre değişir tabii ki. Cüneyt Çakır hiç sallamayacak, Fırat Aydınus da hiç sallamayacak. Diğerleri, ‘’Bir hata yaparsam başım çok ağrıyacak’’ diye düşünecek ama Halis Özkahya’dan daha az tecrübeli hakemler bile hata yapmadı VAR konusunda. İşte daha önce hepimiz yaşadık belki, ‘’Basiret bağlanması’’ diye açıklamış Halis, olabiliyor böyle şeyler. İşte bu kulüplere vereceğiniz tavizden çok gösterdiğiniz yöneticilik duruşu ile alakalı. ‘’Ben hakemimin arkasında duruyorum, olabilir böyle hatalar, Galatasaray maçlarında daha önceleri da hatalar oldu, neden Galatasaray camiası ya da başka bir camia tepki göstermedi’’ diye sorgulanacak. VAR olmasına rağmen bu bir kısa döngü gibi devam edecek gibi gözüküyor.

UT: TFF, Galatasaray-Konyaspor maçı özelinde VAR konuşmalarını yayınlayabilir miydi?

MFT: Bunları zaten yayınladığını, birinci elden duyduğunu söyleyen siteler çıktı. Ben okuduğumda güldüm açıkçası. Zaten Halis ne demiş olabilir ki sevgili Uğur? Hakemler diyor ki, ‘’Ne gördün?’’, ‘’Şunu gördüm şundan verdim’’, ‘’Evet tamam bir de şu var şundan da gör’’ diye VAR zaten tavsiyede bulunuyor, hakem de gelip izliyor. Burada da böyle bir şey oldu ve izlenmedi. Neticede VAR’ın görevi hakemin hangi kararı nasıl verdiğini öğrenip ona göre yönlendirmek. Burada bir hata var ama devamında olanlar son derece farklı. Bence asla açıklanmamalı. Bir yerde olsun karşı duruş göstermekte fayda var. İçerisi zaten gözetlenebilen, isterse kulüplerin gözetleyebileceği şekilde nitelendirilmişti. Bu kadar değil yani bence. Neticede illegal bir şey yok. Basit bir penaltı kararı anlaşmazlığı. Hepi topu basit bir penaltı hatası diye görüyorum ben. Bu kadar yangın haline getirilecek diye düşünmüyorum. Ülke futbol kültürü 3. dünya ülkesi futbol kültürü olduğu için VAR geldiği halde biz kısır döngüler içinde dönüyoruz. Galatasaray-Fenerbahçe maçında skandal hata diye görülen hatanın bir taç atışı olduğu yerde gündem bir de üzerine penaltı kararı olunca mahallenin baskısını azaltmak için alınan bir karar olduğunu düşünüyorum.

Nurettin Dehmen – Eski üst klasman hakemi ve eski hakem eğitmeni: HAKEMLER BU GİBİ KONULARIN ÇÖZÜMÜNÜ BİLMİYORLAR”

UĞUR TEMEL (UT): Merkez Hakem Kurulu (MHK) Bugün yaptığı açıklamada FIFA Kokartlı hakemlerimizden Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya’ya bir sonraki değerlendirmeye kadar maç vermeyeceğini açıkladı. Bu açıklamayı nasıl okumak gerekir?

NURETTİN DEHMEN (ND): Bu açıklamayı değerlendirmeden önce, bu açıklamaya nasıl gelindi? Bu açıklamayı yapmak nasıl arz oldu? Bunlara bakmak lazım. Son oynanan Galatasaray-Konyaspor maçının son dakikalarında Galatasaraylı savunma oyuncusunun Konyasporlu oyuncuya hakeme göre ceza sahası içinde bir müdahalesi oldu. Ben maçı televizyondan takip ediyordum ve karar verildiği an, ‘’Eyvah!’’ dedim çünkü yanlış karar verilmişti, savunma oyuncusu doğrudan topa müdahale etmişti. Hakem hata yapmıştı. Bu penaltı kararı sonrası hakem VAR’daki hakem ile iletişime geçtiği anda savunma oyuncusunun, topu şiddetli bir şekilde direkt hakeme atması sonucu bir kırmızı kart çıktı. Ben VAR ile ilgili bir eğitim almadım ama bu konuyu çözmek için eğitim almaya gerek yok. Futbolun ana mantığını masaya yatırdığın anda işi çözersin. Bence MHK’nın yaptığı açıklamanın kaynağı o penaltı değil, kaynağı Serdar Aziz’in ihracıdır.

UT: Niye hocam?

ND: Sadece penaltı ile ilgili olsa muhtemelen VAR ile iletişime geçilecekti, VAR hakemi de ‘’Abi karar yanlış bir de buradan bak istersen’’ diyecekti hakem de izleyecekti.

UT: Yani Serdar Aziz’e kart çıktığı için mi penaltı kararından dönülmedi, doğru mu anladım?

ND: Şimdi bu zor bir konu. Serdar Aziz’e kart çıkmadan VAR ile görüşülseydi muhtemelen penaltı kararından dönülecekti ve oyun penaltı atışı olmadan muhtemelen hakem atışı ile devam edecekti. Bunun sonucunda da bugün olmayacaktı. Serdar Aziz’in oyundan ihracı olayı zorlaştırdı demeyeyim, ben kendi fikrimi söylüyorum bence hakemler bu konuda eğitim almadı. Bu gibi durumları nasıl çözmeleri gerektiğini bilemediler o anda. Bu olayın çözümünü Hüseyin Göçek de bilmiyordu VAR hakemi Halis Özkahya da bilmiyordu. Fikrimi biraz daha yükselteyim, hatta bu pozisyonun nasıl çözeceğini MHK’deki birkaç kişi hariç yine hiç kimse bilmiyordu.

UT: Peki hocam, yıllarca hakem eğitmenliği yaptınız. Sizce oyun başladığında ihraç kararı, kart kararı geri alınabilir miydi?

ND: Dediğim gibi hakemler bu konunun çözümünü bilmiyorlar. Bilmedikleri için o problem çözümsüz kaldı. Mantık, adalet ve oyunun ruhundan bahsediyoruz yapılan hareket hakeme karşı gösterilen bir şiddet olduğu için kesinlikle geri alınması söz konusu değil. Bir de refleksler, yaşamsal hareketler var. Serdar Aziz’in topu hakemin yanlış kararı sonucu attı. Yani o anda kırmızı kartın sebeplerinden biri de hakemin yanlış kararı oldu. Orada bir penaltı kararı olmasa Serdar Aziz atılacak mıydı? Hayır. Penaltı doğru bir karar mıydı? Hayır yanlış bir karardı. Yani hakemin yanlış kararı sonrası gösterilen şiddet olayında çıkan kırmızı kart kesinlikle geri alınmaz. Doğrusu ne olmalıydı? Kırmızı kart geri alınmayacak ve penaltı kararı iptal edilecekti. Dediğim gibi ben VAR eğitimi almadım. Protokolünde ne yazıyor bilmiyorum ama hakemlik geçmişim, hakemlik eğitimim, yorum gücüm bana bunları söylüyor. Bu konu daha Galatasaray-Konyaspor maçında başladı. Bazı adımlar atıldı bugüne gelene kadar. Hangi adımlar atıldı? Önce Galatasaray’ın Sayın Başkanı bir açıklama yaptı, ‘’Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya bu isimler hakemliği bırakacak!’’ Bu açıklamadan sonra TFF Yönetim Kurulu’nda olan Ali Dürüst, federasyondaki tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Bireysel bir açıklama değildi bu tabii ki. Orada Galatasaray’ı temsilen bulunan bir kişi. Galatasaray’da başkan dahil yukarıdan gelen talimatı yerine getirdi. Aradan 2 gün geçti bu olanlardan sonra geldik bugüne Ali Dürüst bir açıklama yaptı ve ‘’ben istifa kararımı geri aldım’’, ‘’Yıldırım Demirören başkanımı çok seviyorum, görevimin başındayım’’ dedi. Demirören’i sevdiği için kararından dönmedi. TFF hem Galatasaray Başkanına hem de Ali Dürüst’e mavi boncuk dağıttı. Dedi ki, ‘’Neydi sizin talebiniz? Bu isimlerin görevden alınması. Biz bir adım atıyoruz bir dakika durun’’ dedi. Muhtemelen atacakları adımı da Ali Dürüst’e söylediler ve Dürüst görevine geri geldi. Bugün yapılan açıklamayı hayretler ile izledik. MHK, Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya’nın ikinci bir değerlendirmeye kadar VAR hakemliği bile yapmasını kapattıklarını ifade ettiler. Yani maçın hakemi Hüseyin Göçek olmasına rağmen Göçek, VAR hakemliği bile yapamayacak. VAR hakemi Halis Özkahya olmasına rağmen Özkahya Süper Lig’de düdük bile çalamayacak. Bu arada bu hafta UEFA maçlarını oynatıyor. Cüneyt Çakır’ın çizgi hakemlerinden biri de Hüseyin Göçek. Perşembe günü Avrupa’da Halis Özkahya’nın maçı var. Siz MHK olarak hakemlerinizi hem sahadan hem VAR’dan men ettiniz ama hakemlerinizin bu hafta Avrupa’da maçları var.

UT: Peki bu hakemlerin FIFA, UEFA nezdinde ceza alması TFF açısından bir sorun yaratır mı?

ND: Hakemlerin ceza alması FIFA ve UEFA nezdinde çok önemli değil. Önemli olan MHK’nın kamuoyu önünde düştüğü durumdur. Bana ne FIFA’dan bana ne UEFA’dan ben Türkiye içinde esen rüzgâra bakarım. Artı MHK bugün bir açıklama daha yaptı. Biliyorsun hakemler içinde siyah-beyaz hata diye bir terim vardır. Anlamı şudur; ‘’Hakem o kadar fahiş bir hata yapar ki beyaz olana siyah, siyah olana beyaz der’’ deriz. Olmayan bir kırmızı kartı göstermek ya da olan bir golü vermemek gibi. MHK, ‘’bu iki hakem haricinde siyah-beyaz hata yapan diğer hakemleri de gerektiği gibi dinlendirdik’’ diyor. Şimdi siz ne yaptınız? Galatasaray’ın istediği gibi iki hakeminizi kamuoyunda aslanların önüne attınız. Adamları susturdunuz. Şimdi bende kamuoyundan bir sporsever olarak soruyorum MHK’ye bu siyah-beyaz hatalar nelerdir? Hangi hakemler yapmışlardır? Hangi takımlara aleyhte ve lehte yapılmıştır? Ve bu hakemler kaç hafta dinlendirilmişlerdir? Böyle bir bilgi paylaşıldı mı? Paylaşılan ne var? Yıllarca size emek veren, işinden, ailesinden feragat eden Hüseyin Göçek’i ve Halis Özkahya’yı ki bu isimler FIFA Kokartlı isimler. Bunları aslanların önüne attınız. Kanaatimce MHK son yıllarda sansasyonel bir açıklama yapmıştır. Tabii bu benim yorumum. Kendi cephelerinden doğru geliyor olabilir.

UT: Peki Serdar Aziz topu hakeme fırlattığı için değil de oyuncuya müdahale ettiği için kart görseydi geri alınabilir miydi?

ND: Tekrar kendi kanaatimi söylüyorum. Serdar Aziz bariz gol şansını engellediği için kart görseydi ve bunun yanlış olduğu VAR’da gözükseydi kart kararı geri alınırdı. Fakat hakeme ya da rakip oyuncuya şiddetli, centilmenlik dışı bir hareketi olduysa bunun zaten cezası kırmızı karttır VAR olsun ya da olmasın

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş