”Ömer Halisdemir Anadolu’dur”

0 Yorum

Röportaj: Yavuz Oymak

 

Mesut Gengeç…

Meslek büyüğümüz.

Biz O’nu yıllarca;

dünyanın en tehlikeli bölgelerinde,

haber peşinde koşarken, görüntü alırken izledik.

 

Bu kez ise;

dünyada eşi benzeri görülmemiş,

15 Temmuz Gecesi yaşanan hain darbe girişimi sırasında,

darbe girişiminin seyrini değiştiren,

canı pahasına ülkesini savunan

Ömer Halis Demir için hazırladığı,

BEN ÖMER belgeseliyle karşımızda.

 

Mesut Gengeç’in deyimiyle,

ben “ferman gibi sert” sorular sordum,

O da dobra dobra cevapladı.

 

İşte BEN ÖMER BELGESELİ’nin bilinmeyen yönleri…

YAVUZ OYMAK (YO) :  ‘BEN ÖMER’ belgeselini neden ve hangi duygularla çektiniz?

MESUT GENGEÇ (MG) :  15 Temmuz Demokrasi Kahramanları belgesel çalışması sırasında tamamen habercilik refleksiyle bu projeye yöneldim.

‘BEN ÖMER’ belgeselini darbenin en önemli kahramanlarından biri olarak Ömer Halisdemir’i genç kuşaklara anlatmak amacıyla çektim.

 

YO :  15 Temmuz hain darbe girişiminde kahramanımız ÖMER HALİSDEMİR sembol oldu.whatsapp-image-2016-10-18-at-18-50-55

Sizce şehit Ömer’in o kurşunu olmasa, bugün ülkemizde neler olurdu?

MG :  O iki kurşun olmasa Mete Yarar’ın belgeselde söylediği gibi günlerce süren iç savaş ve on binlerce insanın ölümü olacaktı. Ve o kanlı darbe girişinin en önemli insanlarından darbeci Semih Terzi’nin öldürülmesi bir kırılma anıdır. Türkiye uzun bir süre huzur  ve refahından uzak olacaktı.

YO :  BEN ÖMER belgeselinin teknik kısmından biraz bahseder misiniz? Ne kadar sürdü? Kaç kişi çalıştı? Çekimlerde neler yaşandı gibi?

MG :  BEN ÖMER belgeselinde iki aylık bir çalışmanın sonucunda montaja başladık. Şehidimizin doğduğu topraklar, Ankara ve İstanbul’da çekimler yapıldı. Film kamera ve lensleriyle 4K çekildi. Belli kısımlarda drama canlandırmalar yapıldı. Özel müzik kayıtları için stüdyoya girildi. Kalan Müzik’ten Engin Arslan’ın ayrıca  müzik kütüphanesinden yararlanıldı. Projede 10 kişilik bir ekip çalıştı.

 

YO :  Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, ‘BEN ÖMER’in yeri çok ayrıydı ve çok konuşuldu.

O gece Antalya’da neler yaşadınız?

whatsapp-image-2016-10-17-at-21-41-13-1MG :  Antalya Film Festivali’nde bu belgeselin gösterilmesi benim için gurur verici bir durum. Bu kadar kısa zamanda hazırlanan bir belgeselin Türkiye’nin en önemli sinema festivalinde gösterilmesi güzel bir şey. ‘BEN ÖMER’ izleyicilerden yoğun bir ilgi ve destek gördü. Belgesel seçkisinde 2 gösterim yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de izleyiciler arasındaydı. Bir çok seyircinin gözyaşlarını tutamadığını gördüm. Bizim amacımız seyircileri ağlatmaktan öte böyle bir kahramanın hayatı aktarmaktı. Bunu da yaptığımıza inanıyorum

 

YO :  Siz yine bu belgeseli çekmiş olsaydınız ama kahraman Ömer Halisdemir yaşıyor olsaydı,

O’nu gördüğünüzde ilk söyleyeceğiniz cümleler ne olurdu?

 

MG :  ”Helal olsun sana Anadolu’nun yiğit delikanlısı,”derdim.

 

YO :  15 Temmuz gecesi ve Ömer Halisdemir’le ilgili başka belgeseller de çekiliyor. Kitaplar yazılıyor. Zaman zaman bu kanlı darbe girişiminin ticari olarak kullanıldığı eleştirileri yapılıyor.

Siz bu eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?

MG :  Belli bir kesim 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ticari bir amaçla yapıyor olabilir ama beni bu projeye yönelten en önemli sebep tamamen habercilik refleksi ve şehidimize karşı görevimizi layıkıyla yapmaktır. O geceyle yapılan her çalışmaya da ticari sebepten de tepki duymamak gerek.

 

YO :  Siz yılların deneyimli Gazetecisiniz.

‘BEN ÖMER’ meslek hayatınızın hangi noktasında olacak bundan sonra?

MG :  Gazeteci ve bir haberci olarak mesleki olarak bir çok olay yaşadım. Vuruldum, yüzlerce kişilik grupların saldırısına uğradım. Ama hiç bir olay o gece ve yaşananlar kadar beni etkilemedi ve tam 3 aydır darbe girişimiyle ilgili belgeseller ve haber programlar yapıyorum. Benim için mesleki olarak da dönüm noktası bir çalışma. Türkiye’nin tarihi en kanlı olayının belgesel çalışmalarını yapmak önemli. 17 Temmuz tarihinden bu yana çalışmalar yapıyoruz. Ve yapmaya da devam ediyoruz.

 

YO :  Belgeselinize BEN ÖMER ismini verirken, Muhammed Ali’nin hayatının anlatıldığı BEN ALİ filminin isminden esinlendiniz mi?

MG :  ‘BEN ÖMER’ ismi tamamen Ömer Halisdemir’in bir insan olarak hayat öyküsünü anlatmak için kullandığımız bir isim. Onun o gece ve bilinen konulardan öte insani dünyasını anlatmak  için. Kimdir? Nasıl bir kültürde yetişti? Ne müzik dinlerdi? Nerelerde eğitim gördü vb…

 

YO :  Son olarak Ömer Halisdemir dersem… Ne dersiniz?whatsapp-image-2016-10-18-at-18-51-41

MG :  Ömer Halisdemir dersen ANADOLU derim.Tam bir Anadolu insanı. Niğde’nin Bor İlçesine bağlı Çukurkuyu’da doğmuş ve büyümüş Anadolu’nun yiğit bir insanı..

 

Bu arada Mesut Gengeç belgeselin gösterimi için Türkiye’nin her yerinden yoğun şekilde talep olduğunu söyledi.

Ancak onun amacı ilk gösterimin çok özel ve anlamlı olması. Bunun için de ‘BEN ÖMER’ Belgeseli’nin ilk gösterimini kahramanımız Ömer Halisdemir’in doğduğu Niğde’nin Çukurkuyu Beldesi’nde yapmak istiyor.

Bir önemli not daha;

BEN ÖMER BELGESELİ henüz bitmedi… Çalışmalar devam ediyor.

Yeni belge, bilgi, görüntüler toparlandıkça ‘BEN ÖMER’in devamı olacak.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş