Pendik Belediyesi’nde temizlik işçileri iş bıraktı

0 Yorum

AKP’li Pendik Belediyesi’nde temizlik işçileri, yapılan toplu sözleşmenin kendilerine sorulmadan yapıldığı ve haklarının iyileştirilmesini istediği için iş bırakarak eyleme geçti.

AKP’li Pendik Belediyesi’nde geçtiğimiz aylarda AKP’ye yakın Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası toplu sözleşmeye imza atmış, eski asgari ücret üzerinden yapılan yüzde 80’lik zam işçiler içinde tepkilere neden olmuştu.

İŞ BIRAKTILAR
Daha iyi çalışma koşulları ve ücretlerde iyileştirme talep eden temizlik işçileri, 2 Kasım’da iş bıraktı. Patronların Ensesindeğiz Ağı’nda yer alan habere göre, Pendik’te ev kiralarının 7 bin TL’ ye dayandığı, her şeyin fiyatının en az üç katına çıktığı koşullarda kendilerine layık görülen ücretlerin sefalet ücreti olduğunu belirten işçiler geçinemediklerini defalarca dile getirmelerine rağmen belediye ve sendika yönetimi tarafından dikkate alınmadıklarını söylediler.

TALEPLERİNİ 5 MADDEDE İLAN ETTİLER
Eylemlerini sürdüren işçiler, geceyi de şantiye de geçireceklerini söyledi. Sosyal medya üzerinden başlattıkları hastagh kampanyasıyla seslerini duyurmaya çalışan işçiler, taleplerini de açıkladılar. İşçilerin açıkladığı, 5 maddelik talepler şu şekilde:

1. Haftalık 40 saatlik çalışma
2. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın işe geri alınması
3. Haklarını arayan işçilerin işten çıkarılmaması
4. Maaşlara enflasyon oranında iyileştirilme yapılması
5. Belediye başkanının işçilerle görüşmesi

 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş