Röportajlık Soruyor, Gençlik Örgütleri Yanıtlıyor !

0 Yorum

-ÖSYS Sonuçlarının belli olmasıyla üniversitelere kayıtlar başladı. Yeni dönemde üniversitelerin mevcut sorunları devam ediyor.

-Özellikle Gezi Olaylarından sonra Y Kuşağı diye nitelendirilen genç kuşak güncel ve sosyal konularla daha fazla ilgilenmeye başladı. Gençler toplumsal olayların ve direnişlerin en önünde yer almaya başladı.

-Türkiye 8 Haziran sabahına son 13 yılın aksine çok farklı uyandı. AKP 13 yıllık tek başına iktidarını kaybetti. 8 Haziran’dan sonra Türkiye koalisyon tartışmalarını izliyor. Hükümeti kimlerin oluşturacağını merakla takip ediyor.

-AKP Hükümetinin başlattığı Çözüm Süreci’nde ipler kopmaya başladı. Karşılıklı 2 tarafta sürecin sona erdiğini ifade ediyor. Bir yandan PKK, askere, polise saldırıyor, çatışmalara giriyor, bir yandan da PKK’ya ait kamplar bombalanıyor, birçok ilde ‘terör örgütü operasyonları’ düzenleniyor.

GENÇLER GÜNDEMİ DEĞERLENDİRECEK..

Ülke siyaseti ve gündemi yukarıdaki maddelerde de görüldüğü üzere çok hareketli. Ekranlarda uzmanlar, akademisyenler, siyasetçiler, gazeteciler sürekli değerlendirmelerde bulunuyor. Bugüne kadar ekranlarda, gazetelerde hep siyasetçileri, akademisyenleri, gazetecileri izledik, okuduk. Gençlik ancak nadir zamanlarda programlara çıkartılır oldu. Geleceğin sahibi olacak gençleri kimse dinlemedi. RÖPORTAJLIK Ekibi olarak mikrofonlarımızı gençlere uzattık. Gezi Olaylarında sokaklara çıkan, gençlik içinde mücadele veren, üniversitelerde gençlik siyaseti yapan gençlik örgütleriyle gündemi değerlendirdik.

Bu röportaj dizisinde Öğrenci Kolektifleri, CHP İstanbul Üniversite Örgütü, TGB, Vatan Partisi Öncü Gençlik, Komünist Gençlik ile gençlik ve gençlik mücadelesi, üniversiteler ve gündemi konuştuk. Her röportaj farklı günlerde yayınlanacak. Ortak sorularla farklı örgütlerin siyaseti yorumlama farklarını görecek, ideolojilerindeki farkları bir kenara koyduğunuzda, gençlerin geleceğimiz olduğunu hatırlayacaksınız.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş