Sosyalistler yine bölündü!

0 Yorum
Türkiye’de yıllardır sosyalist hareket farklı fraksiyonlara bölünmesiyle, sürekli yeni partilerin kurulmasıyla biliniyor. Bu algıyı 9 Eylül günü Ankara’da Türkiye Sosyalist Partisi çatısı altında birleşen Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) ve 1920 TKP yıkmıştı. Ancak bu birliktelik uzun sürmedi. 2 parti dün yollarını tekrar ayırdı.
Aydınlık geleneğinden kopan isimlerin önderliğinde kurulan Sosyalist Cumhuriyet Partisi ile TKP geleneğinden gelen isimlerin önderlik ettiği TKP 1920 9 Eylül günü Türkiye Sosyalist Partisi çatısı altında birleştiklerini ilan etmişlerdi. Fakat bu birleşme hareketi uzun sürmedi.
BERAT KARAASLAN
TKP 1920 X hesabından yapılan açıklamada “Birliğimizi maalesef örgütlenme ilkeleri ve kitle içinde parti çalışması alanlarında bir türlü tamamlayamadık. Sizlerden özür diliyoruz.” İfadeleri ile ayrılığı duyurdu.
Bölünmenin detaylarını Türkiye Sosyalist Partisi Genel Başkanı Yılmaz Ersezer’e sorduk.
“ÖRGÜTLENME İLKE VE ESASLARINDA UZLAŞAMADIK”
“Sosyalist Cumhuriyet Partisi Aydınlık geleneğinden gelen bir parti. TKP ise başka bir siyasi gelenekten geliyordu. Süreç içerisinde örgütlenme ilke ve kitle içerisinde çalışma tarzı noktasındaki farklılıklarımızı öngöremedik ve uzlaşamadığımız için böyle bir karar aldık.”
“SİYASİ VE İDEOLOJİK ANLAMDA DOSTLUĞUMUZ DEVAM EDECEK”
“Ayrılığın sebebi kesinlikle siyasi ve ideolojik farklılıklardan kaynaklanmıyor. Biz zaten kuruluşumuzu ilan ettiğimiz 9 Eylül tarihinden önce de ortak eylemlerle Türkiye’nin sorunlarına çözüm aramıştık ve önümüzdeki süreçte bu durum devam edecek. Tabi üzgünüz fakat bu ayrılığı dostça bir şekilde başardığımız için de mutluyuz.”
“BİRLEŞME ÖNCESİNE DÖNDÜK”
Son bir buçuk yıldır hemen hemen her eylemde ortak hareket ediyorduk. Şimdi tekrardan aynı şekilde birleşme öncesine döndük. Örgütlenmede uzlaşamadık ama Sosyalistlerin, Kemalistlerin birleşmesi hedefinde ısrarcıyız ve aramızdaki bu beraberlik çabamız devam edecek.”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş