Tek gole rağmen ‘Premier’ galibiyet – Musa Uçan yazdı

0 Yorum

Çağdaş Atan çok taktir ettiğim ve Türk futbolunun geleceğinde imzası olacağına inandığım bir teknik adam. Başakşehir veya başka bir takım, Çağdaş Atan takımı ile deplasmanda oynamak hiç bir takım için hiç bir zaman kolay iş değil ligimizde.

Geçen hafta berabere bitirdiği ilk yarı sonrası panik olan İsmail Kartal bu hafta benzer durumda, 10 kişi kalan rakibi karşısında soğukkanlılığını koruyarak kritik 3 puanı almayı bildi.

Kartal’ın Fenerbahçesi, rakibi 11 kişi iken de, 10 kişi kaldığında da oyundan silerek ‘Premier kalite’ bir oyun izletti soğuk kış gününde.

Gol kısırlığı, yan top ve duran top çıkmazı

2014-15 sezonundan bu yana Türk liginde de istatistik tutan OptaCan verilerine göre Fenerbahçe, ceza sahasında topla buluşma sayısında lig rekoru kırdı.

Dzeko ve Tadic, neredeyse tüm atakların içindeydi. Son vuruşlarda Volkan Babacan ve direğe takılan Dzeko’nun performansı, futbol akademilerinde “oyun kurucu santrfor nedir” başlıklı bir ders konusu olabilir.

Fenerbahçe, rakibin kapandığı bölümde yan topla gol aramaya başlıyor, başarılı çok isabetli orta da yapsa da sonuç alamıyor.

Dar alanlarda hızla üçgenler kurabilen Fenerbahçe, iki kanattan da orta yapacak adamı topla buluşturuyor ancak bu esnada kurduğu üçgenler, ceza sahası içinde rakibin yerleşip sayısal üstünlüğü ele alması ile neticeleniyor.

Rakibe adam paylaşımı için gereken süre, topu boştaki oyuncuya taşırken veriliyor. Böylece Gaziantep, Samsun ve dün Başakşehir maçında olduğu gibi Dzeko en az bir bazen iki uzun oyuncu arasında kayboluyor.

Oyun istatistikleri olarak, olumlu pas sayısı artıyor ama belki de daha az pasla daha pratik yan top kullanmak düşünülebilir. Evet, bu şekilde bekler böyle rahat orta yapamaz ama ceza sahasında daha az rakip oyuncu olması sonuç açısından kritik bir veri.

Diğer verimsiz kısım ise duran toplar Sarı-Lacivertli ekipte. Kazanılan çok fazla sayıda korner, serbest vuruş hatta penaltıya rağmen bunlardan skor hatta tehlike üretmekte zorlanan Fenerbahçe için bu, büyük handikap.

Öğrendiğim kadarıyla, taç dahil, duran top üzerine uzmanlaşmış Midtjylland’ın teknik ekibinden bir antrenör takviyesi olacak Kartal’ın teknik ekibine. Jürgen Klopp’un da bu teknik ekipten bir duran top antrenörü transfer ettiğini hatırlatalım.

Bonucci, Becao, Dzeko, Jayden, Serdar Aziz gibi ‘hava topu canavarları’ ve de pivot olmamakla beraber zamanlama ve pozisyon alma becerileri ile yüksek hava topu kazanma yüzdesi ile oynayan Djiku ve İsmail Yüksek, ceza yayından penaltı atar gibi şut çeken Szymanski, İrfan, Cengiz gibi silahlarla, çok sayıda ölümcül duran top seti kurgulanabilir.

Duran toplarda ceza sahasında, dikkatleri üstüne çekecek bir ‘mikser’ ve ön, arka direklere yapılacak şaşırtma koşuları ile çok gol bulabilir Fenerbahçe. Bu topları doğru yere atacak çok ama çok fazla da usta ayak var üstelik.

UEFA Konferans Ligi dahil yarıştığı tüm kulvarlarda favori olduğu için, Kartal’ın talebelerinin genelde çok adamlı sert, istikrarlı savunmalara maruz kalması doğal.

Bu sebeple duran topla kazanılacak goller bana göre geçiş ve set oyunu ile atılmış ve atılacak bir çok golden daha akılda kalıcı ve değerli olacaktır şampiyonluklar yolunda.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş