“Türk Futbolu A’dan Z’ye Değişmeli”

0 Yorum

Türkiye Futbol Federasyonu 1 Haziran günü olağan seçimli genel kurula gidiyor. Yıldırım Demirören’in istifası üzerine alınan genel kurul kararıyla TFF’yi 3 yıl yönetecek yönetim belirlenecek. Beş ismin yarışacağı TFF seçimlerini, seçilecek başkanın neler yapması gerektiğini Eski TFF Başkanlarından Mustafa Kemal Ulusu, Spor Yazarı Gazeteci Atilla Türker, Eski FIFA Yardımcı Hakemi Binali Kartal ve Gençlerbirliği Asbaşkanı Arif Ölmez ile konuştuk.

Röportaj: Uğur TEMEL – Enis DERDİMENTOĞLU

MUSTAFA KEMAL ULUSU: SEÇİM DEĞİL ATAMA

TFF Eski Başkanlarından Mustafa Kemal Ulusu yapılacak TFF seçimlerine tepk gösterdi. Ulusu, 1 Haziran günü yaılacak genel kurulun seçim değil atama olduğunu ifade etti.

UĞUR TEMEL(UT): TFF’ye Başkan adayı olma şartı nedir?

MUSTAFA KEMAL ULUSU(MKU): TFF’ye aday olma şartı yok.

UT: Kaç oy toplamam lazım?

MKU: 300 kişi var 5’te 1’i oy vermeli.

UT: 60 oy alan herkes başkan olabilir?

MKU: Seçimle gelebilir evet.

UT: Bu şartlar altında Nihat Bey haricindeki 4 kişinin TFF Başkanı olma şansı var mıdır?

MKU: Sıfır.

UT: Neden?

MKU: İmza toplayamazlar da ondan. Ata Aksu geçmiş seçimlerde imza toplayamadı. Geçen seçimde Haluk Bey (Ulusoy) imza toplayamadı. Hatta toplayamadı değil toplattırılmadı.

UT: Yani sağlıklı bir seçim olmayacak doğru mu?

MKU: Tabii atama bu.

UT: TFF Başkan Adayı Nihat Özdemir adaylık açıklamasında şu cümleyi kullandı, ”Ben Demirören Federasyonu’nun devamı olacağım” Devamı olacak bir federasyonda seçime ne gerek vardı? Yıldırım Bey devam edemez miydi?

MKU: Devam ettirilmedi ki. Haluk Bey’den sonra gelenler hep yönetim kurulu üyesi olarak geldi. Yani dışarıdan. Amip hücresi nasıl çoğalır. Öyle. Başkasının girme şansı yok. Nihat Bey, Yıldırım Bey zamanından beri yönetimdeydi. Fenerbahçe’de de yönetimdeydi. En kötü dönemleri yaşadılar. Fenerbahçe bugün borç batağında gırtlağına kadar. Aziz Bey’in (Yıldırım) yanındaydı sonra ayrıldı. Daha doğrusu Aziz Bey ayırdı, öyle dedikodular vardı. Federasyon’a geldi tarihin en kötü federasyonu. Sen bu kadar kötü dönemleri yaşattın kardeşim nasıl aday oluyorsun? Beni davet ettiler seçime, uçak biletini aldılar ben iptal ettim. Neden gideyim ki? Seçim olmuyor. Şu an destek vermediğim bir şey. Neden boşu boşuna gideyim? Boş oy mu atayım. Devletin uçak parasına yazık. Bir kişinin gidiş-dönüş uçak parası otel parası federasyona kalsın bir faydamız olsun.

UT: Sizce yeni TFF Başkanı nasıl biri olmalı? Hangi özellikleri taşımalı?

MKU: Futbolun içinden gelecek, dürüst ve reformist olacak. Bu işi, futbolun ruhunu çok iyi bilecek. Yani oraya gidip oturup sadece görevini yapacak bir başkan olmayacak. İcraatın içinde olacak. İş adamları geliyorlar sadece kendi popülerliğini sağlamak için. Federasyonun koltuğundan kalkıp bir yerlere gitmiyorlar. Sadece milli maçlara gidiyorlar. Ben görevdeyken 2,5 ay evime, işime uğrayamadım.

UT: Türk Futbolu’nun ne gibi reformlara ihtiyacı var?

MKU: Bir kere altyapıya ihtiyaç var. Yabancı hegamonyası var. Türk gençlerinin önü açılamıyor. Sahalar, tesisler yapılıyor içinde oynayacak futbolcu yok. Amatörler bitmiş vaziyette. Türk Futbolu A’dan Z’ye değişmeli. TFF Başkanı’nın görevi o kadar zor ki ne Nihat Bey ne de başka biri bunun altından kalkamazlar. Bunlar iş adamı işlerinden fırsat bulup futbola vakit ayıramazlar. Eski futbolculardan olmalı, Oğuz, Metin, Ali, Feyyaz, Zekeriya Alp, Cüneyt. Ben Cumhuriyet Gazetesi’nde yazdım Zekeriya Alp’i aday gösterdim. Yüzde yüz gelsin Türk Futbolu çağ atlasın dedim. Yöneticiler, kulüplerinde ve federasyonda Türk Futbolu’nu batıran kişiler. Buna devlet nasıl müsaade ediyor. Yazdığım gazetede ben Cumhurbaşkanı’nı, Bakanı, Meclis Başkanı’nı hep göreve çağırdım. Bu kanun değişmediği sürece bunların hiç biri olmaz. TFF kanunu değişecek, yapısı değişecek. Bilen kişilerin bu işi yapması lazım. Dedim bizi çağırın, danışın, Spor Kurulu kurun, tartışalım. Zamanında Rahmetli Turgut Özal’la biz bunları yaptık. Bunlar kendi başlarına öyle götürüyorlar onun için durum bu. Avrupa’da yokuz, Dünya’da yokuz. Kalitesiz lig, seyirci maça gitmiyor. Bu başkan seçimi ile daha da kötüye gidecek.

BİNALİ KARTAL: “NİHAT ÖZDEMİR’İN İŞİ ÇOK ZOR”

Eski FIFA Yardımcı Hakem Binali Kartal açıklamalarında Kulüplerin Nihat Özdemir’i desteklediklerini, Özdemir’in işinin çok zor olduğunu belirtti.

UĞUR TEMEL (UT): Hakem camiasının yeni federasyondan beklentileri nedir?

BİNALİ KARTAL (BK): Sayın Nihat Özdemir seçime tek başına giriyor diyebiliriz. Diğer adayların orada yeterli desteği alacağına inanmıyorum. Çünkü Kulüpler Birliği ve kulüpler Sayın Nihat Özdemir’i destekliyorlar. Seçileceğine de kesin gözüyle bakılıyor. Hakem camiasının Nihat Özdemir’den beklentileri çok büyük. Nihat Özdemir’n konuşmalarını da dinledim; değişim, dönüşüm için geldiğini, Türk Futbolu’na ve altyapılara çok önem verdiğini söylüyor. Röportajında en zor işimizin Merkez Hakim Komitesi (MHK) olduğunu söylüyor. Evet gerçekten en zor tarafı MHK.

UT: Nihat Özdemir seçildiği takdirde MHK’nın değişeceğine kesin gözüyle bakabilir miyiz?

BK: Ben 35 yıldır buradayım. Siz de 30 yıldır içindesiniz. Aynı kişilerle geldiğimiz noktada hakemlik dibe vurdu. Bundan 3 yıl önce de sizinle röportaj yaptığımızda değişimin ve dönüşümün gerekli olduğunu aksi takdirde sadece zaman kaybedileceğini, hakemlik camiasının bir yere gelmeyeceğini söylemiştim. O günden bu yana Süper Lig’e çıkan bir hakem var öne çıkan. O çocuğu da yetiştiren ben varım. Bunun haricinde komiteler günü kurtarmak adına, işi bilmemezlikten hakem yetiştiremediler. Her yerde ve her zaman söylüyorum; kaliteli hakem yoksa, tarafsız, işi bilen hakem yoksa Türk Futbolu bir adım öteye gitmez. Hakem sayısını düşündüğünüz de 5 kişiyi öne çıkarırsanız hakem kalitesi düşmüş vaziyette. Bu sayı 50-60 olsaydı hakem camiası ve hakemler bu kadar eleştirilmezdi. Bütün bunlara baktığınızda Sayın Nihat Özdemir’in işi çok zor. Eğer hakem camiasına bu işi bilen isimleri getirmezse gelecekte sıkıntı yaşar çünkü aynı tas aynı hamam devam eder.

UT: Hocam son olarak, özellikle sosyal medyanızda VAR sistemini çok eleştiriyorsunuz. Sizce VAR sistemi devam etmeli mi?

BK: Devam etmeli derken, şu an VAR sistemi futbolun yüzde yüzünde var ama yapı yanlış. Futbol makineleşme değildir, insanların oynadığı bir hata oyunudur. VAR sistemi olsun, tabii ki olsun. Çok spesifik durumlarda işe dahil olsun. Yoksa ona sarı kart göster buna sarı kart göster, o gol olmuş mu? Bu gol olmuş mu? Bunlar futbolu öldüren yanlış şeyler. Bütün kulüpler VAR sistemi olsun dedi, sezon içinde bir çok mağduriyetler oldu sonunda şampiyon olan takım iyi ki VAR var dedi. Küme düşenler şu an ağlıyorlar bizi VAR batırdı diyorlar. Futbol sahası bir yatak odasına benzer oraya kamera girmez.

ATİLLA TÜRKER: ÖZDEMİR KURULLARI ADİL BİÇİMDE OLUŞTURMALI

Spor Yazarı Gazeteci Atilla Türker, Nihat Özdemir’in çok iyi bir ekip kurması gerektiğini vurguladı.

UĞUR TEMEL (UT): TFF Olağan Seçimli Genel Kurul iradesi ile seçilecek yeni başkanın Türk Futbolu’nda vizyon değişikliği ve yeni icraatlar yapma şansı var mı?

ATİLLA TÜRKER (AT): Az bir ihtimal olarak görüyorum çünkü yıllarca o koltuğa oturan kişiler faydaları olmadan görevlerini tamamladılar. Nihat Özdemir’in çok iyi bir ekip kurması ile ancak bir Türk Futbolu’na bir faydası dokunabilir. Bunu da dediğim gibi az bir ihtimal olarak görüyorum

UT: Peki Nihat Özdemir dışındaki diğer adayların hiç şansı yok mu?

AT: Yok. Onlar zaten sırf reklam amacıyla katılmış kişiler. Bazılarını da tanıyorum, biliyorum. Sadece medyada isimleri çıksın diye. Zaten bir yüzde 10-15 barajı var. 60 imza gerekiyor. Yüzde 20 demek bu da 300 delege var. Onların kanun gereği konulan barajı geçmeleri sıfır ihtimal. Geçmiş yıllarda aynı isimler defalarca adaylıklarını koydular. Salona zor giriyorlar zaten. Sadece gazetelerde isimleri çıksın diye adaylıklarını koyuyorlar ama aday adayı olarak kalıyorlar.

UT: Daha önce seçim ortamında bulundunuz. Sizce seçim gecesi kulüp delegeleri ve adaylar arasında, ”Sana oy veririz ama şu isimleri listede istiyoruz” tarzında bir pazarlık döner mi? Başkan adayının diyet borcu olur mu?

AT: Olmaması mümkün değil eşyanın tabiatına aykırı. Her tür seçimde buna benzer şeyler olur ama futbol federasyonu seçiminde daha da yoğun olur. Ben neredeyse tüm seçimleri takip eden ender gazetecilerden biriyimdir. Her kulüp Disiplin Kurulu’na, Tahkim Kurulu’na kendi adamlarını yerleştirmek için baskı kurarlar. Tabii yönetim kurulu en başta geliyor. Bazı kulüpler dirsek temasına geçer. Burada önemli olan Nihat Özdemir’in adil bir biçimde kurullarını oluşturmasıdır. Yoksa yarınlarda Türk Futbolu’nun haliyle Nihat Özdemir’in başı ağrır. Geçmişteki başkanların önemli bir bölümü bunu gerçekleştiremedi. Herkes kendi adamlarını gruplara soktu. Bunun sonucunda tarafların önemli bir bölümü taraflı olarak çıktı. Bazı kulüpler yanarken bazı kulüpler sevindi. O yüzden bazı futbolcular 6 maç ceza alması gerekirken 2 maçla kurtuldu. Bazıları 3 maç ceza alması gerekirken 6 maç ceza gördü.

UT: Nihat Özdemir’in kurullarla anlatacağınız bir sistem kurmasına inancınız var mı?

AT: Yani çok sağlıklı oluşturması mümkün değil zaten Nihat Özdemir seçimle değil işaret edilerek geldi. Herkes kuzu kuzu gidecek tek aday olan Nihat Özdemir’e oyunu verecek. Bu ne kadar sağlıklı bir seçim kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Bu şekilde koltuğa oturan birisi haliyle şu kurula bunu al bunu alma gibi istekler, ricalar ve temenniler olacaktır.

SEÇİLECEK BAŞKANIN KURULLARINA HAKİM OLMASI GEREKİYOR”

Spor Toto 1.Lig’den Süper Lig’e yükselen Türk futbolunun efsane kulüplerinden Gençlerbirliği’nin Asbaşkanı Arif Ölmez adil ve hakkaniyetli yönetim vurgusu yaptı.

UĞUR TEMEL (UT): Cumartesi günü TFF Olağan Seçimli Genel Kurulu var. Genel Kurul’unda yeni TFF Başkanı seçimi yapılacak. Arif Bey, kulüpler Federasyondan ne bekler?

ARİF ÖLMEZ (AÖ): Bunu sadece kulüp bazında düşünmeyin. Bir STK ya da bir işletme olarak da düşünebilirsiniz. Bu işletmeyi yöneten seçimle gelen bir kuruluş varsa adil ve hakkaniyetli bir şekilde yönetilmeyi bekler.

UT: Adaylar Türk Futbolu’nun bu beklentilerini karşılayacak nitelikte mi sizce?

AÖ: Öncellikle seçilecek başkanın kurullarına hakim olması gerekiyor. Tüm kurulların, hakkaniyet ilkesine göre yapacağı çalışmalarla bu beklenti karşılanacak.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş