Uğur Hoca Yazıyor: BOYUN 2,10 OLMALI OKAN HOCA…

0 Yorum

Okan Buruk’un, Galatasaray’da yıldız gibi parladığı yıllardı… Fotospor gazetesi, genç Okan’ın ağzından çıkan şu sözleri manşet yapmıştı: “Boyum 1.60 ama futbolum 1,90.”
1,90’lık “futbolcu” Okan, bugün Galatasaray’ın Teknik Direktörü… Ancak, Hoca olan Okan’ın boyunun en az 2,10 olması gerektiğini düşünüyorum.
Çünkü:
Galatasaray Teknik Direktörlüğünü yapacak kişi, oyunu doğru okumak, doğru tercihler yapmak zorunda…
Takım bir kişi eksik, penaltı kazanılmış -Mertens harika aldı penaltıyı- kullanacak kişi takımın en kötü penaltıcısı. Profesyonelliğini takdir etmeme rağmen, Galatasaray’ın penaltıcısı Gomis olamaz. Attığı 14 penaltının 5’ini kaçıran oyuncu istediği kadar topu eline alsın, o atışı kullanmamalıydı. Okan Hoca, müdahale etmeliydi. Oynayan yaratıcı oyuncuları kenara almak bu en büyük eksisiydi. Bu maç kazanıldı ama Okan Hoca’nın boyu hâlâ 1,60…
Geçen sezon harikalar yaratan Kerem, bu sezon kayıplarda. Oyundan çıkana kadar, 35 topla buluşmasının 18’ini kaybetmiş. Yarı yarıya… Çok şey yapmak istemesine rağmen, yanlış tercihlerde bulunuyor ve yaptığı her yanlış sonrası daha da bocalıyor. Yeteneğinden kuşkumuz olmadığına göre, Kerem’in kafasında “tilkiler” olmalı… Belki bir “nikâh tazeleme” o tilkileri kafasından alır…
76.Dakikada çıkana kadar Mertens, resital izletti seyircilere. Adeta bir “maestro” gibi yönetti takımı. 10 numara görünümlü, 9,5 oynamaya çalışsa da hep çizgiye atmak istedi kendini… 36’lık “virtüöz”, yerinde oynamasa da büyük keyif veriyor.
Ve maçın adamı Sacha Boey… Sezon başı kampına götürülmedi. Yeni transfer sağ bek sakatlanınca, affedildi ve takımla çalışmaya başladı. Sağ tarafı otoban yaptığı maçta takımını adeta ipten aldı, krizi bitirdi.
Galatasaray’daki eksik, bence, golcü değil. Eksik; yaratıcı bir 10 numara. Mertens, her ne kadar bu role soyunsa da, onun da boyu kısa kalıyor bu iş için. Oyunu çekip çevirecek ve merkez de oynamayı yadırgamayacak bir isimin ya alınması ya da takım içinde bulunması şart…
Gaziantep, kontra atak futbolu oynamaya gelmiş. Yakaladığı tek pozisyonu golle sonuçlandırdı. Kendi sahasına hapsolup, tekrar kontra yapmayı denedi. Eline fırsatlar geçse de, kullanamadı. Bu fırsatları değerlendirebilseydiler, Okan Hoca’nın boy ölçüsü bu gece belli olurdu.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş