‘57. saniyedeki polise dava açacağım’

0 Yorum

Çağdaş Ulus – VATAN

İzmir Askeri Casusluk Davasında evine bir polis tarafından siyah poşet konulduğu ortaya çıkan sanık Narin Korkmaz ve aynı davada iki yıl tutuklu kalıp tahliye olan Safiye Köten’in Muğla Vali Yardımcısı olan babası Kamil Köten, Vatan Gazetesi’nden Çağdaş Ulus’a konuştu

“Dava boyunca poşetteki parmak izlerini araştırmadılar”

İzmir Askeri Casusluk Davasında evine bir polis tarafından siyah poşet konulduğu ortaya çıkan sanık Narin Korkmaz VATAN’a konuştu. Dava boyunca poşetteki parmak izlerini araştırılmadığını belirten Korkmaz,”O eve 5 aydır hiç gitmeme rağmen üzerinde toz bile olmayan poşeti bana ait olduğu iddiasıyla dosyaya koydular. Babama da kör olduğu halde tutanağı imzalatmışlar. O polis hakkında dava açacağım. Hayatımla oynadılar, iki yıl okuldan ayrı kaldım” dedi.  Aynı davada iki yıl tutuklu kalıp tahliye olan Safiye Köten’in Muğla Vali Yardımcısı olan babası Kamil Köten kendi evlerinde bulunan siyah poşetin üzerindeki parmak izlerinin araştırılmasını istedi.

İzmir’de aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 357 sanığın yargılandığı ’Gizli bilgi ve belge bulundurma’ davasında iki numaralı sanık Narin Korkmaz’ın, Pamukkale Üniversitesi öğrencisi olarak Denizli’de bulunduğu sırada İzmir’deki baba evinde yapılan aramalara ilişkin kamera görüntüleri önceki gün Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş, tarafından duruşma salonunda izletildi. Görüntülerin 57. saniyesinde evin üst katındaki kişiler aşağıya çağrıldıktan sonra bir polisin ‘siyah poşetle’ merdivenlerden çıktığı ve bir süre sonra poşet olmadan indiği görüldü. Yeni mahkeme heyetinin dikkatinden kaçmayan bu görüntülerdeki ayrıntı ise davadaki kumpas iddilarını güçlendirdi.

Babasının evinde yapılan aramalara ait bu görüntülerdeki ayrıntıyı ise davanın iki numaralı sanığı Narin Korkmaz VATAN’a değerlendirdi. Dava boyunca poşetteki parmak izlerini araştırılmadığını belirten Korkmaz,”Denizli’de  öğrenci olarak bulunduğum o gün babamın İzmir’deki evini aradılar. Mutfak dolabının üstünde davada delil olan siyah bir poşet bulundu. O eve 5 aydır hiç gitmeme rağmen üzerinde toz bile olmayan poşeti bana ait olduğu iddiasıyla dosyaya koydular. Zaten o poşetin ‘bulunmasıyla’ da aramalar sona erdirilmiş. Ardından babama da kör olduğu halde tutanağı imzalatmışlar. Sizce de bu yaşananlar garip değil mi? Gerçekler yavaş yavaş ortaya çıkıyor” dedi.

Dava açacağım

50 yaşındaki komutanların 20 yaşındaki bir kızın emrinde olduğu iddiasının inandırıcı olmadığını da söyleyen Korkmaz şöyle,”  Askerleri çok sevdiğim için bir arkadaşım üniforma giydirmişti. Bana esprisine yalancı taktir belgesi bile verdi. Bütün bunları da delil diye iddianameye koydular. İddianameye göre bana bağlı, 38 Karacı, 22 Havacı, 3 Jandarma olmak üzere 63 subay olduğu iddiası şaşırtıcı. Aylar sonra gerçeğin ortaya çıkması nedeniyle mutluyum. Ama hem normal hayatımı hem de eğitim hayatımı sekteye uğrattılar şimdi yeniden eğitimime devam ediyorum.  O polis hakkında dava açacağım”

Baba Korkmaz: Kumpas var 

Narin Korkmaz’ın babası Atilla Korkmaz da şunları söylemişti: “Eve girdikten kısa süre sonra, polisler mutfakta bir şeyler bulduklarını söyleyip, benim yanıma geldiler. Sonra da bunun tutanağını bana imzalattılar. O zaman dikkatimi çekti, kızım eve aylarca gelmedi nasıl olur da bu malzemelerde toz yoktu? O anın şaşkınlığıyla bunu söyleyemedim. Bu olayda bir kumpas var. Ya kızımla ilişkisi olup ayrıldığı bir asker, içeriden polislere yardım edip böyle bir tuzak kurdu. Ya da polisler o belgeleri getirip bizim evde bulmuş gibi yaptı. Düşünsenize soruşturmanın önemli bir ismi kızım ile en önemli sanıklardan işadamı neden birbirlerini hiç görmemiş ve tanışmıyorlar? Kızımın erkeklerle yaptığı görüşmeler de ahlaki görüşmelerdir. Bu sebeple bu davada yargılanması mümkün değil.” 

Vali Yardımcı: Bizim evdeki siyah poşeti de birileri koydu

Aynı davada iki yıl tutuklu kalıp tahliye olan Safiye Köten’in Muğla Vali Yardımcısı olan babası Kamil Köten de VATAN’a konuştu.  Kendi evlerinde bulunduğu iddia edilen siyah poşetin de oraya birileri tarafından konulduğunu söyleyen Köten,”Kızıma bağlı 16 subayın olduğunu iddia ettiler. Hiçbiriyle irtibatı yok. Kızım koskoca albayları nasıl koordinatörü olur? Bir numaralı sanık Bilgin Özkaynak’ı kızım ömrümde görmedi. Evimiz aranırken ne avukat vardı, ne de başka biri. İki polis, buzdolabının üzerinden bulduğunu söylediği siyah bir poşet getirdi. İçinden hard disk, boş askeri kimlikler, 9 tane kan tüpü flash bellekler çıktı. Evin başka yerine bakmadılar.  Elleriyle koymuş gibi buldular. Savcıya da yalvardım. Parmak izi bile araştırmadılar. Kızım 1200 TL maaş alıyordu. Evinin elektrik, su ve kira parasını bile ben ödüyordum. Kızım bu örgütte hiçbir maddi karşılık beklemeden mi çalışmış? Daha öncede söylemiştim 25 yaşındaki kızım YAŞ kararlarında dahi etkili olacak güce sahipse babasını neden vali yapmamış bugüne kadar.  Kızımın öğrenci evine atılan siyah poşeti elleriyle koymuş gibi buldular. Kızımın gün boyu boş kalan evi sadece akşamları kızım okuldan eve gelince kullanıyordu.  Bu evi de eşim 15 günde bir temizliyordu. Annesinin bu poşeti fark etmemesi garip değil mi?  Başbakan’ın konutuna böcek yerleştiren yapılar, hiçbir güvenlik önlemi olmayan evlere bu poşetleri koyamaz mı? Kızımın hayatından 2 yıl çaldılar.”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş