Artan enflasyon öğrencileri de etkiledi

0 Yorum

Son zamanlar da ekonomideki olumsuz durum ve artan enflasyon en çok üniversite öğrencilerini etkiledi.

Melike Karadeniz

Son yıllarda artan enflasyona bağlı olarak hemen her kalemde yükselen fiyatlar en çok da öğrencileri ve ailelerini etkiledi. Öğrenciler en çok yurt kapasitesi, yemekleri ve artan kira fiyatlarından elektrik-doğalgaz faturalarının yüksekliğinden şikayetçi. Geçimini okumak yerine çalışarak geçiren öğrencilerin sayısı her geçen gün artıyor. Çıkmaza giren bazı öğrenciler evde kalmak yerine yurtları tercih ediyor.

Ekonomik sorunlar, öğrencilerin hem yaşam hem de eğitim kalitelerini bozuyor. Hem yurtta hem de evde kalan öğrencilerin yaşadıkları zorlukları en doğru biçimde kendileri anlatıyor.

“Yurt çilesinden ev konforuna”

Rahatlık ve konfor açısından evde kalmayı tercih eden Giresun Üniversitesi öğrencilerinden Sude Tüyloğlu koğuş sistemi getirilmiş bu yurtlarda herhangi bir şekilde yaşanabilmesi ve ders çalışabilmesi mümkün olmadığını ifade etti. “Ben iki ay kadar yurtta kaldım fakat odalar alt kişilik ve tuvalet banyo 20 kişiyle ortak olduğu için yetersizdi bence. Yemek konusuna gelince de fazla çeşitlilik yoktu. Rahatıma ve konforuma düşkünümdür. Ailemin desteğiyle ve kendime de güvendiğim için eve çıktım” diyerek yurt sorununa dikkat çekti.

Kömürle ısınmak çok maliyetli”

Giresun Üniversitesi öğrencilerinden Eren Bilge, “Aile desteği yeterli olmadığı durumunda zaten birçok öğrenci için iş hayatı devreye girer. Yaşadığımız şehir de doğalgaz olmadığı için bizi en fazla zorlayan şey kömür fiyatları oluyor. Kömür fiyatları uçtuğu için aile yardımı yanında da öğrenci çalışarak geçinmeye çalışıyor. Şu devirde eve çıkmak cesaret işi” dedi.

“Ülke olarak çoğu kişi sıkıntılı günler geçirdi ve geçirmeye devam ediyor”

Giresun Üniversitesi öğrencilerinden Muhammed Yasir Akay, “Geçen sene ile bu sene arasında baya fark var tabi bunu göz ardı edemeyiz. Biz öğrenci olarak marketlere zor uğrar olduk. Bir ekmek almak bile çok maliyetli oldu artık” dedi.

“Hem devletten burs alıyorum hem de ailem yardım ediyor: kredi ve burslar arttırılsın!”

Ekonominin giderek artmasıyla zorlandıklarını ifade eden Giresun Üniversitesi öğrencilerinden Onur Şahin burs ve aile desteği olmasına rağmen geçinmekte zorlandığını ifade ederek, “Ailem ay içerisinde harçlık göndermese burs ile geçinmem mümkün değil. 850 lira olan bursla 325 yurt ücreti ödüyorum ve geriye 525 lira kalıyor bu para da fatura ve diğer ihtiyaçlara gidiyor, kıyafet almaya kalktığımız da geriye para kalmıyor” diyerek yakındı.

“Öğrenciler sosyal aktiviteler için başka şehirlere gidiyorlar.”

Giresun Üniversitesi öğrencilerinden Ebrar Çelik “ Tirebolu emekli insanların tatil bölgesi açısından avantajlı olan ilçe öğrenciler için pek bir aktivitesi bulunmayan, Gençlik Merkezinden başka sosyal alanları olmayan sadece az nüfuslu gelişmemiş Karadeniz’e komşu olan bir yerdir.” dedi.

Sorunları dile getiren öğrenciler kira, kömür, yurt yemeklerine kolaylıklar sağlanmasını öğrenciler için zamanlarını geçirebileceği çeşitli aktivitelerin olmasını istediler. Çoğunlukla öğrencileri etkileyen durumların yurt barınması, masrafların çıkardığı zorluklarla başa çıkmak zor olduğu anlaşılıyor. Fahiş fiyatların çok artması öğrencileri ve ailelerini korkutuyor. Gençler ise iş arama peşindeler.

 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş