Av.Figen Çalıkuşu: “KPSS mağdurları derhal dava açmalı”

0 Yorum

Röportajlık’ın KPSS ile ilgili iddiaları ele alan haberinin ardından, sınava dair şüpheler tekrar gündem oldu.

Tekrarlanan KPSS’de yeni iddialar

31 Temmuz’da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şaibeli soru skandalı sonrası ÖSYM tarafından iptal edildi. Skandalın ardından ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınıp yerine Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy getirildi.

İptal edilen KPSS Lisans Sınavı’nın Genel Yetenek oturumu 18 Eylül, Alan Bilgisi oturumun ise 24-25 Eylül 2022 tarihinde tekrar edildi.

Ancak sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ikinci sınavla da ilgili bir çok iddia ve şaibe sınava girenler tarafından çeşitli platformlarda dile getirildi.

Dile getirilen şaibelerin başında sınava girenlerin optik okuyucu üzerinde işaretledikleri cevap anahtarı ile sonuçların uyuşmamasıydı. Mağdur olduğunu öne sürenlerin bir kısmı ise net sayılarının sınav sonuçlarına yansımadığını kaydetti.

Şikayetler çoğalırken Karar gazetesi yazarı hukukçu Figen Çalıkuşu, 23 Derece youtube kanalında Burcu Uğur’un konuğu olarak yaşanan mağduriyeti ve KPSS skandallarını hukukçu gözüyle değerlendirdi.

Sınav mağdurlarının hukuki olarak izleyeceği yolu da tarif eden Çalıkuşu, mağdurlara vakit geçirmeden dava açmaları ve mahkeme kanalıyla sınav sonuçlarını yeniden değerlendirilmeye almaları tavsiyesinde bulundu.

“ESKİDEN BUNLARI FETÖ YAPIYORDU ŞİMDİ KENDİLERİ YAPIYOR”

“Bir ülkede bir iki defa yaşanır böyle şeyler biz senelerdir yaşıyoruz” diyen Figen Çalıkuşu FETÖ’yü ve geçmişteki şaibeli sınavları işaret ederek “O beraber yürüdükleri terör örgütü, sonra ‘yargı kumpası kurdular’ diye ayrıldıkları onlar yapıyordu ya bunları, şimdi aynısını yıllardır kendileri yapıyor. Değişen ne var? Hiçbir şey.” ifadelerini kullandı.

Aynı kurum tarafından yapılan iki sınavda da şaibe ve suiistimal oluğunu vurgulayan Çalıkuşu, “Buna biz neden demokratik isyan etmiyoruz? ‘Sokaklara çıkalım, vandallık yapalım’ demiyorum. Bu sınavları artık bu kurum yapamaz. Bu sınavları özel bir şirket yapsa CEO yapsa onu başında tutar mısın, tutmazsın. İyi niyet nedir telafi etmeye yöneliktir, yeni bir sistem kurmaya yöneliktir. Demek ki burada iyi niyet ve bu ülke insanlarının geleceğine dair olumlu bir tercih yok” dedi

“İPTAL EDİLEN SIAVIN SORUMLULARI NEREDE?”

İptal edilen ilk sınavla ilgili hukuki sürece işaret eden Çalıkuşu şunları söyledi:

“Şimdi güya iptal edildi bu sınav. Peki o sınava o suiistimali karıştıranla ilgili bir yargı kararı duyduk mu? Ne oldu o insanlar, sorumluları hiç bulunamadı mı, neredeler? Bir tweet atanı evinden tutup çıkartıyorsunuz. Şebnem Korur Fincancı bir tweet attı ‘sorgulansın’ dendi. Sorgulansın, sorgulanmasın, iftiradır, değildir. Koştur koştur cezaevine gönderiyorsunuz. Peki bu insanlar nerede? İptal ettiniz yani kabul ettiniz suiistimalin varlığını. İkinci sınavı yaptınız bakın tekrar ortada aynı gerçekler.”

“BİR YERDE ARTIK ‘BU DEFTERİ KAPATIYORUZ’ DEMEMİZ GEREKİYOR”

Mağdurları mutlaka kağıtlarının incelenmesi isteğiyle İdare mahkemelerine dava açmaları ve sınavın iptalini istemeleri gerektiğini vurgulayan Çalıkuşu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınav kağıdının kurumdan istenerek incelenmesini mahkemeler yapabilir, o mahkemenin yetkisi altında. Bunu boş geçmeyelim, bugün KPSS yarın YKS.  Tercihleri bu ülkenin insanları değil, tercihleri kendi tebaalarını yerleştirmek. Sadakate dayalı bir yapı kurmak. İnsanlar çaresiz bir şekilde sadıkmış gibi gözükmek zorunda kalabilirler ama nereye kadar. Bugün kendinizi bir yere yerleştirdiniz sadık göründünüz. Peki milyonlar var, sizin evlatlarınız var, yarın onlar da değişik sınavlara girecekler. Bir yerde artık ‘milat bitti bu defteri kapatıyoruz. Biz gerçekten hukuk ve adalet istiyoruz.’ diye haykırmamız gerekiyor”

“DERHAL DAVA AÇMALARI LAZIM”

“Mağdurların İdare mahkemelerine derhal dava açmaları lazım” Çalıkuşu mağdurlara şöyle seslendi: “30 günü geçirdik diye endişe etmesinler idariye başvurup bir cevap alamadıkları taktirde tekrar süre başlar. O yüzden çok gecikmeden mutlaka en son idari işlemden itibaren 30 gün içinde kağıtlarının tedbiren incelenmesi ve sınavın iptali isteğiyle dava açsınlar.”

Sınav mağdurlarına ‘bu dava sürer, uzar’ diyerek yılgınlığa kapılmamalarını hatırlatan Figen Çalıkuşu “En azından birey olarak bir hakkı elde edecekler, mahkemeyle kayıt altına alacaklar. Kazandıkları zaman tazminat alacaklar, hem de manevi tazminat isteme hakkı olacaklar.
Cevap geldikten sonra 30 günü geçirmeyin, eğer hiç cevap vermezlerse de başvurunuzdan itibaren 60 günü geçirmeden dava açın. Ben ÖSYM’ye başvurmayı tercih etmezdim doğrudan dava yolunu tercih ederdim. 30 günü beklesinler başvuru sonrası ikinci 30 gün içinde cevap gelmezse 60 günü doldurmadan dava açsınlar” dedi.

“SEN OY VERMEZSEN O KOLTUKTA OTURABİLİRLER Mİ?”

Hukuksuzluğun toplumsal hayatın her alanında yaşandığını ifade eden Çalıkuşu sözlerini şöyle noktaladı:

“Hukuksuzluk adaletsiz tek orada değil ki topluca hak arama peşinde her alanda olmamız lazım. Hukuksuzluk her tarafımızı kuşattı ama sanmayın ki hukuk ölür. Bu böyle sürmeyecek. Bizi de medeni ülkelerdeki insanlar gibi konforlu huzurlu özgür yaşayan insanlar olmayı hak etmiyor muyuz? Ne eksiğimiz var?

O yüzden herkes önüne çıkan mağduriyetlere toplumsal mağduriyetlere de sahip çıkarak mücadele etmeli. Patron biziz, vergiler bizim, oylar bizim her zaman bunu söylüyorum. Benim gariban vatandaşım siyasi gördüğünde önünde düğme ilikliyor. Neden? O senin önünde düğmelesin. Sen oy vermezsen o, o koltukta oturabilir mi?”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş