Bain & Company’den Türkiye’deki çalışanlarına ESG sertifikası

0 Yorum

Geçtiğimiz iki yılda sürdürülebilirlik alanında küresel düzeyde 500’den fazla proje geliştiren Bain&Company, Türkiye’deki çalışanlarına sürdürülebilirliğin temelini oluşturan Çevresel, Toplumsal ve Kurumsal Yönetişim konularında sertifika alma olanağı sağlayacak. Bunun için Avrupa’nın önde gelen iş okullarından SDA Bocconi ile iş birliği yapan Bain, Türkiye’de çalışanlarına bu olanağı sağlayan ilk stratejik danışmanlık firması olacak.

Avrupa’nın önde gelen iş okullarından SDA Bocconi ile “Sürdürülebilirlik ve Değer” başlıklı özel eğitim programını geliştiren Bain & Company, Türkiye ofisindeki bütün çalışanlarına Çevresel, Toplumsal ve Kurumsal Yönetişim konularında sertifika alma olanağı sağlıyor. Bain, Türkiye’de bunu ilk yapan uluslararası stratejik danışmanlık şirketi olacak.

Eylül ayının son haftası başlayacak program kapsamında, Bain’in Türkiye ofisinde görev yapan tüm çalışanlarına eğitim ve sertifika verilecek.

Sürdürülebilirlik Bain’in Türkiye’deki danışmanlık faaliyetleri içinde önemli bir yer tutuyor. Bain’in bu çalışmaları farklı sektörlerden uzmanlara ve etkinliği kanıtlanmış iyi uygulamalara dayanıyor. Şimdi tüm çalışanlarını bu eğitim programına katma kararı alan Bain, sadece eğitim ve farkındalık yaratmayı değil, bunun ötesine geçerek bireylerin günlük yaşamdaki davranışlarını etkilemeyi de hedefliyor.

Program kapsamında enerjide geçiş eğilimlerinden düşük emisyon stratejilerine, döngüsel modellerin analizinden taksonomiye ve sürdürülebilirlik girişimlerinin şirketler için yarattığı değere kadar geniş bir yelpazede pek çok konu ele alınıyor. Verilecek derslerle yürütülecek olan program podcastlar ve özel bir okuma listesiyle desteklenecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bain&Company Güney, Doğu Avrupa ve Orta Doğu Bölge Direktörü ve Türkiye Yönetici Direktörü Roberto Prioreschi şunları söyledi:

“Hizmet verdiğimiz şirketlerin CEO’ları için sürdürülebilirlik öncelikli konuların başında yer alıyor ve bizim orta ve uzun vadeli stratejimizin temel bileşenlerinden birini oluşturuyor. Bütün çalışanlarımızın bunun farkında ve hazır olmasını, bu alanda güvenilir olmasını ve bu konunun ne kadar merkezi bir öneme sahip olduğunu gerçekten anlamasını istiyoruz. Bizim önceliğimiz sürdürülebilirlik alanındaki yetkinliklerimizi güçlendirmektir. Bu amaçla, çevresel ve toplumsal konularda otorite ve önde gelen bir kurum olan SDA-Bocconi’yi ortağımız olarak seçtik. Sunduğumuz eğitim ve sertifika programıyla Türkiye’de bunu ilk başaran danışmanlık şirketi olacağız.”

Bain&Company Türkiye Ortaklarından, Sürdürülebilirlik Uzmanı Armando Guastella da konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sunduğumuz eğitim programı Türkiye’de sürdürülebilirlik alanındaki geniş kapsamlı çalışmalarımızın bir parçasını oluşturuyor. Bu konuda farkındalığı artırmak için faaliyetlerimizi 2022’de iki katına çıkardık. Çalışmalarımızı Türkiye’nin önde gelen kurumları ve özel organizasyonlarıyla iş birliği yaparak ve bu ülkenin pazar ve sektör koşullarına dayalı etkinlikler düzenleyerek sürdüreceğiz.”

Guastella sözlerine şöyle devam etti:

“Müşterilerimizin sürdürülebilir sonuçlar almasına destek olmak ve onları bu hedefe ulaştırmak Bain’in birinci önceliğidir. Karbon nötr olmak konusunda sektörümüze on yılı aşkın bir süredir liderlik ettikten sonra, desteklediğimiz doğa temelli projeler ile direkt ve endirekt karbon salımımızı ortadan kaldırarak birkaç ay önce karbon negatif olduk. Bu yolculukta bir sonraki adım olarak, takım arkadaşlarımızın sürdürülebilirlik alanındaki yetkinliklerini yönetici eğitimleri ile artırma kararı aldık. Bu adım, sürdürülebilirlik konusunda uzmanlığımızı daha da geliştirmek için çalışmalarımızın ve somut sonuçlar almakta ne kadar kararlı olduğumuzun göstergesidir.”

Bu gelişme Bain’in sürdürülebilirliğe olan taahhüdünün bir parçasını oluşturuyor. Kaynaklarını pekiştirme yaklaşımının temel unsurlarından biri olarak kabul ettiği karbon salımını azaltmak için kendi bünyesinde 2.500’den fazla çalışanın katıldığı bir ekip kuran Bain, 2030 yılı itibarı ile sıfır karbon salımı hedefine ulaşmayı amaçlıyor.

 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş