“Bu Kavga; Arda – Terim Güç Gösterisi”

0 Yorum

Milli Takımımızın; Dünya Kupası Eleme Grubu’ndaki kritik Kosova maçı öncesinde Arda Turan krizi patlak verdi. Milli Takım Kaptanı Turan’ın, Makedonya ile oynanan özel maç sonrası uçakta, gazeteci Bilal Meşe’ye sözlü ve fiili saldırmasıyla başlayan süreç, önce Arda’nın kadro dışı bırakılması ve ardından da Arda’nın Milli Takım kariyerini noktaladığını açıklamasıyla zirve yaptı. Euro-2016’da başlayan prim krizinin devamı niteliği taşıyan bu olayı, spor basınımızın duayen isimlerinden Süleyman Rodop, Röportajlık için yorumladı.

Röportaj: Uğur Temel

Süleyman Rodop

Arda Turan, öncelikle Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli futbolculardan biri. Bunun yanı sıra Fatih Terim de Türkiye’nin en kariyerli teknik direktörü. Ben bu kavgayı Arda-gazeteci değil, Arda-Terim güç gösterisi olarak görüyorum. Yoksa gazeteciye sudan bir sebep ile saldıran, küfürler eden Arda neden “Sizi bu uçağa alanların a… k….” der? Arda tanıdığım en zeki futbolculardan biri. Yıllarca gerek milli takımla, gerekse kulüp takımları ile yüzlerce defa seyahat ettim. Gazetecilerin takım uçağına alınmasına teknik direktör karar verir. Başkana da söyler. Bunun böyle olduğunu gazeteciler de futbolcular da çok iyi bilir. Bence olay esnasında Terim ya olayı görmedi -ki ben buna az ihtimal veriyorum- ya da olaya göz yumdu. Avrupa şampiyonası sonrası prim kavgasından sonra Terim’, basın toplantısında “Bundan böyle milli takım formasını ‘şeref’leri ile taşıyanlar giyecek” diyerek Arda, Burak, Caner, Gökhan ve Selçuk’u kadro dışı bırakmıştı. Çok iyi biliyorum ki bu futbolcular Terim’in bu söylemini hiçbir zaman sindiremediler. Kamuoyu baskısı ve politik söylemler sonrası Terim bu futbolcuları affetmişti; ama hiçbir zaman, her şeyin eskisi gibi olmayacağını her fırsatta dile getiriyordu.

 

Uçakta bu tatsız olay yaşanırken, Arda’nın yanında Burak, Caner ve Selçuk’un olması tesadüf olabilir mi?

Rıdvan Dilmen bu olayın neresinde? Dilmen daha önce 2018 yılında yapılacak seçimlerde TFF Başkanlığı için aday olacağını açıklamıştı. Ancak son zamanlarda Yıldırım Demirören’in de güçlenmeye başladığını görüyor. Bu olaylarda Arda ile beraber Terim’in de yıprandığını, onun da bırakması gerektiğini ima ediyor. 3-4 aydır spor çevrelerinde Terim’in gönderileceği, yerine Şenol Güneş’in getirileceği konuşuluyor. Bu, şu aşamada Terim görevi bırakmadığı sürece imkansız gibi görünüyor; ama Terim’i istifaya zorlamak tek seçenek.

Bilal Meşe

 

Son zamanlarda futbolcuların gazetecilere saldırması moda oldu. Maç kaybeden, şampiyonluğu kaçıran fırsatı saldırmakta buluyor. Tuttukları takımların renklerin arkasına sığınarak birçok rezilliğe imza atanlar var. Bunlar Türk futbolu içinde iki elin parmaklarını geçmez. Gazetecilerin ise taraftarı yoktur, sadece vicdanlı okurları ve seyircileri vardır. Bir de bazı futbolcular çok para kazanmakla her şeyi elde edebileceklerini düşünürler. Bunun böyle olmadığını anladıklarında da iş işten geçmiş olur.

Arda’nın milli takımı bırakması, ya da bıraktırılması milli takımımızı zayıflatır; bu, olayın kayıp kısmı… Ya kazanç tarafı?

 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş