“CHP Yıpratılmasın Diye İstifa Ettim !” – Yüksel Çavuşoğlu Röportajı

0 Yorum

Uluslar arası bir toplantıda Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile konuşması ve kurduğu cümleler çok tartışıldı. Kimisi çok beğendi, kimisi çok eleştirdi. “Dilim sürçtü” açıklamasına karşı  CHP içinde de farklı tepkilerle karşılaştı. Erkek egemen toplumda, ağır hakarete varan tartışmaların siyaset ve muhalefet sayıldığı siyasette sevgi ve saygı dolu söylemlerin yer almadığını gördü ve görevinden istifasını verdi. Verilen istifaya rağmen tartışmalar devam ediyor. CHP İstanbul Kadın Kolları’ndan istifa eden Yüksel Çavuşoğlu kendisine gelen röportaj ve haber taleplerini reddederek sadece Yeşil Mavi Karadeniz Gazetesi’ni kabul etti. Kendisiyle tartışılanları konuşarak, samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

Ercan Küçük (E.K.) :  Tartışmanın başladığı yere dönelim. Bakan Fatma Şahin ile karşılaştığınız, konuştuğunuz toplantı hakkında bilgi verir misiniz?

Yüksel Çavuşoğlu (YÇ) :  O toplantı kadına yönelik her türlü ayrımcılığa karşı çalışan SEDAV’ın düzenlediği uluslar arası bir toplantıydı. Biz bu toplantıya CHP İl Kadın Kolları olarak katıldık. Sayın Bakan konuşmasına Atatürk’e övgüler yağdırdı. Cumhuriyet kadınlarından bahsetti. Yaptıkları, yapamadıkları ve yapmak istedikleri hakkında konuştu. Kendisinden sonra kürsüye çıkan konuşmacılar da Atatürk’ü anlattılar. Ben de bu ortamdan çok etkilendim. O güne kadar hiçbir AKP’linin Atatürk’ten bu kadar güzel bahsettiğini görmemiştim.  Verilen arada Bakan Fatma Şahin ile karşılaştık.  Kendisi beni tanıdığını, çalışmalarımı izlediğini, beraber güzel işler başarabileceğimizi belirtti. Ben konuşurken bir dil sürçmesi yaşadım. Başkan derken, onu kendi partimin başında başkan olarak görmeyi istemem söz konusu değil. Şuan ki Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yerinde siz olsaydınız kadın sorunlarına kadın gözüyle bakarsınız, bu çok daha iyi olurdu dedim.  Sonuçta hepimiz insanız, dil sürçmeleri yaşanabilir. Ben 12 yıldan beri CHP’nin bir neferi olarak çalışıyorum. Ama CHP’nin yıpratılmasını istemediğim için, bunu daha fazla gündemde tutmamak için, kendisini CHP’li diye tanıtan kişilerin hakarete ve tehdide varan yorumlarından dolayı istifa etme gereğini duydum. Partim benim yüzümden tartışılır hale gelmemelidir.  Bunu da hiçbir erkek yapmaz.

EK :  Bakan Fatma Şahin’e söylediğiniz cümleler için keşke hiç söylemeseydim diye bir pişmanlığınız var mı?

YÇ :  Kötü niyetle söylemediğim için hiç pişmanlık duymadım. O’nu partimde başkan olarak görmek istesem CHP’de olmazdım. Böyle bir şeyi söylemem için benim deli olmam gerekir. Dilim sürçtü, insanların da böyle anlaması lazım. Ama ben Sn. Fatma Şahin’i çok çalışkan buluyorum. Kendisi gençlik kolları ve kadın kollarında ciddi çalışmalar yapmış, çalışkan, sıcakkanlı bir insan. Bunu takdir ediyorum. Ben hangi partiden olursa olsun kadın dayanışması içindeyim. Yıllarca da bunun için mücadele ettim. CHP’de %33 Kadın kotası için sokaklarda mücadele ettim. Kadınların karar mekanizmalarında daha çok olmasını istiyorum. Çünkü bugüne kadar bu ülkeyi erkekler yönetti. Çok mu güzel bir ortamda yaşıyoruz? Eğer kadınlar karar mekanizmalarında daha çok yer alırsa daha güzel işler olacağına inanıyorum. Ben sevgi dolu bir insanım. Hiçbir şekilde değişmeyeceğim. Kimse beni kötü yapamaz. Dünyada eğer bir şeyler iyi gidecekse sevgiyle olacak, iyilik kazanacak diye düşünüyorum.

Genel Başkanımla Hiç Konuşmadık

EK :  Bu söylediklerinizden dolayı İl yönetimi ya da genel merkezden her hangi bir tepki aldınız mı?

YÇ :  Hayır bu konuyu Sn. Genel Başkanımla hiç konuşmadım. İstesem arar, konuşurdum ama istemedim. Bana birçok insan “Neden istifa ettin, etmeyebilirdin” diyorlar. Arkadaşlarım da “Sen seçilerek geldin, bize danışmadan nasıl istifa kararı verirsin?” dediler. Aslında haklılar da. Ama ben duygusalım. Bana gelen bazı telefonlar, sosyal medyadaki sayfalarımda yapılan yorumlar beni rahatsız etti. Belirli bir kitle var. Kimdirler, ne yaparlar, partiye üye miler, partiyi karıştırmak için mi çalışıyorlar bilmiyorum. Tek bildiğim benim üzerime geldikleri. Korkmuyorum ama partimin yıpranmasını istemediğim için istifa ediyorum.

EK :  Sizden öncede  CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın 29 Ekim kutlamalarındaki sözleri çok tartışılmıştı. Salıcı’nın basın açıklamasında siz de yanında yer alarak kendisine destek verdiniz. Genel merkezin istifasını istediği çok konuşuldu. Ama daha sonra Genel Merkez daha sonra Oğuz Kaan Salıcı’ya sahip çıktı. Şimdi Genel Merkezin sizin konunuzda sessiz kaldığını gördük. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

YÇ :  Türkiye’de kadınlar her zaman 2. planda kalmışlardır. Aslında bu soruyu bana değil de onlara sormalısınız. Benim cevaplarım duygusal olabilir. Bence kadınlara çok büyük haksızlıklar yapılıyor. Şuanda beni destekleyen, benim yanımda olan birçok kadın ve erkek arkadaşım var. Daha bugün yeni yeni dostlar kazandım. Siz Türkiye’nin sevgisini kazandınız diyorlar bana. Bu da benim ayakta durmamı sağlıyor, beni mutlu ediyor.

EK :  İstifanızı açıkladıktan sonra İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın tepkisi ne oldu?

YÇ :  Bana karşı hiç olumsuz olmadı. İstifamı verdim. “İyi düşündünüz mü?” dedi. Evet çok kararlıyım, yıpranmak istemiyorum dedim. O da bana saygı duydu. Benim başkanımdır. Hiyerarşik yapı içerisinde çok saygılı bir çalışma dönemimiz oldu. Hiçbir zaman zıtlaşmadık, her zamanda destekçisiyim.

EK :  10 Kasım’da Ankara’ya gidip, Atama şikayet edeceğim dediniz. Kimleri şikayet edeceksiniz?

YÇ :  Şikayet edilecek o kadar çok yanlış var ki. Özeleştiri yapmak gerekirse yeterince çalıştığımızı düşünmüyorum. Ben göreve geldiğimden beri sabah akşam çalışma temposuna girdim. Üzerime düşen çok şey var diye düşündüm. Çok çalışmazsanız cumhuriyetin kazanımlarını koruyamazsınız. Şuanda ülkenin gittiği nokta, var olan kutuplaşmalar, bu sevgisizlik ortamı beni üzüyor. Birbirinizi sevmezseniz hiçbir şeyi çözemezsiniz.

Mahkemeye Vereceğim

EK :  Sosyal medya üzerinden tehdit ve hakarete varan yorumlar geldiğini söylediniz. Bunları yapan kişilere karşı bir hukuki mücadele başlatacak mısınız?

YÇ :  Evet mücadele vereceğim. Mesela bir gazete benim söylemediğim sözleri ben söylemişim gibi yayınlamış. Bunları mahkemeye vereceğim.

CHP’li olmaktan gurur duyuyorum

EK :  Peki Yüksel Çavuşoğlu bundan sonra ne yapacak?

YÇ :  Yüksel Çavuşoğlu nasıl 12 yıldan beri CHP’nin bir neferi olarak çalışıyorsa yine aynı şekilde çalışacak. Ben CHP’li olmaktan dolayı gurur duyuyorum. İlle de bana görev verilmesi gerekmiyor. Ben cumhuriyetin kazanımlarını korumakla görevliyim.

EK :  Son olarak eklemek istediklerinizi alalım.

YÇ :  Ben Trabzonlu’yum. Yetiştirildiğim gibi sevgi dolu yaşıyorum. Ve bu şekilde yaşamaya da devam edeceğim. Ben değişmek, kendimden en ufak taviz vermek istemiyorum. Olduğum gibi kalmak istiyorum. Bir gün beni herkesin anlayacağını biliyorum.

Yorumlayın
Paylaş

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş

Cevapla