Efsane 10 Numara Cemil Turan İle Röportaj

0 Yorum

O her neslin taraflı tarafsız bir futbol fenomeni..O Fenerbahçe tarihinin altın harflerle yazılı ismi..O müthiş bir aile babası..O asla unutulmayacak nadide değerlerimizden..Ve O kısaca CEMİL TURAN…

Bu hafta Türk Futbolunun ve Fenerbahçe’nin efsane oyuncusu Cemil Turan’dan dünden bugüne harika bir röportaj yaptık.Cemil Turan dünden bugüne en güzel anılarını ve düşüncelerini bizimle paylaştı.

İşte Cemil Turan Röportajımız:

Adamspor: Cemil Bey Fenerbahçe’liliğiniz nereden geliyor?

Cemil Turan: Aileden Fenerbaçe’liyim. Çocukluktan beri bu renklere gönül verdim. Fenerbahçe’de oynamadığım zamanlarda bile Fenerbahçe maçlarına giderdim. Yenildiğimizde üzüntüden ağlardım.

Adamspor: Futbol yaşantınızdan biraz bahseder misiniz?

Cemil Turan: Aslında çok uzun bir hikaye bu. Sarıyer’ de oynarken Beşiktaş ve Galatasaray’dan teklif aldım. Bizim zamanımızda bizim bütün söz haklarımız başkanımız veya yöneticilerimizdeydi. Bizde büyüklerimizin lafı çiğnenmezdi.
‘’Beşiktaş yöneticileri beni almakta çok ısrarlıydı. Ama komitelerindeki görevliler beni beğenmedi.’’

Bir gece Taksim’in altındaki Beşiktaş’lı yöneticilerin yanına Gümuşsuyu’na gittik. Beşiktaş’a almak istediler. Ama Beşiktaş transfer komitesindeki büyüklerimiz benim futbolumu beğenmemişler.
Bir gün Kilyos’ ta plajda güneşleniyorum Gözümü bir açtım.. Metin Oktay karşımdaydı.Tanıştırdılar. Metin Abi ben 1 yıl sonra futbolu bırakıyorum, veliahtım seni görüyorum” dedi. Seni Galatasaray’a almak istiyorum dedi,1-2 gece Metin Abi ile kaldım. Ordan Çeşme’ye gittik.

”20 gün Metin Oktay ile Çeşme’de kaldık”

Sarıyer Başkanı Selahattin Abi’ye büyük saygım  vardı. O ”imza at” demeden hiç bir takıma atamazdım. Ve bu yüzden Metin Abi’ nin yanından kaçtım. Rahmetli Metin Abi bu yüzden bana da küsmüştü.

”Metin Abi Bana Küstü”
Metin Abi ile küs kaldık. O futbolu  bıraktıktan sonra barıştık ve dost olduk. Çok sevdiğim bir abimdi.

Sonra İstanbulspor’dan geldiler .Selahattin Abi ”Cemil’i artık alabilirsiniz” dedi. Selahattin Abi büyüğümüzdü ve biz  büyüğümüzün lafını çiğnemezdik. 1gün kaldım onlarla. Sabah notere gittik ve imzayı attık. Kısacası Galatasaray ,Beşiktaş derken İstanbulspor’a imzayı attım.

Adamspor: Fenerbahçe’ye nasıl geldiniz?

Cemil Turan: Orası biraz karışık..İstanbulspor ile mukavelem devam ediyor. Başkan Faruk Ilgaz ve Emin Cankurtaran beni çok istiyormuş, onur duydum havalara uçtum ve Fenerbahçe’ye geldim. Küçüklükten beri Fenerbahçe’liyim. Bu formayı onurla  taşıdım. Şampiyonluklar yaşadım ve 3 kez gol kralı oldum.

Adamspor: İsmail Kartal’ı nasıl buluyorsunuz?

Cemil Turan: Canı gönülden başarılı olmasını istiyorum. Umarım başarılı olacaktır.
”İsmail çok düzgün ve iyi bir çocuktur”
İsmail altyapılarda görev yaptı çok başarılı olmuştur. Sivasspor’u 1.lig’e taşımıştır. Çok düzgün bir çoçuk çok seviyorum kendisini. Yanında durmakta fayda var, ben yanındayım.

Adamspor: Sizce Türk Hocalar Mı? Yabancı Hocalar Mı?

Cemil Turan: Ben hep Türk Hocalardan yanayım. Fatih Terim, Mustafa Denizli’ nin başarıları aşikar. Geçen sene Ersun Yanal’ ın başarısı ortada. Anadolu kulüplerimizdeki hocalarımız da başarıllılar.
”Türk Hocalar Desteklenmeli”

Adamspor: Aziz Yıldırım sizce takıma karışır mı?
Cemil Turan: Ben Aziz Yıldırım’ın takıma karıştığını asla düşünmüyorum. Günün 15-16 saatini Fenerbahçe’ ye veren birisidir, ama 30 yıllık dostum ve çok iyi tanıdığım Aziz Başkan’ ın takıma ve hocayı karışacağına ihtimal dahi vermiyorum.
”Aziz Yıldırım Takıma Karışmaz”

Adamspor: Beşiktaş ve Galatasaray’ ı Nasıl Buluyorsunuz?

Cemil Turan: İki takımda daha tam hazır değil. Galatasaray yeni hocasına alışma devresinde. Zamana ihtiyacı var.
”Beşiktaş İyi Yolda”
Beşiktaş’ın sahası olsa en iyi takım Beşiktaş. Ama sıkıntıları sahalarının olmayışı. Oğuzhan’da düşüş var. Sosa’da tam bir 10 numara değil.

Adamspor: Beşiktaş ‘a ayrı bir sempatiniz var. Bunun nedenleri nedir?

Cemil Turan: Evet Beşiktaş’ ın bende yeri başka. Geçmişte ve şimdi. Süleyman Abi ile de çok güzel dostluklarım vardı. Şuanda da Fikret Başkan iyi dostumdur. Bence iyi yoldalar.
”Beşiktaş’ın Yeri Bende Başka”

Hayatımda sadece bir kez Fenerbahçe-Beşiktaş maçında ıslıklandım bizim taraftarımız bana ‘’Cemil dışarı,Cemil dışarı’’ diye bağırırken Beşiktaş taraftarı ‘’Cemil,Cemil’’ diye bağırdı. Bu yüzden Beşiktaş’ın yeri bende başkadır.
Adamspor: Yasin Sülün yeğeniniz. Ve Beşiktaş’ta oynadı?
Cemil Turan: Evet Beşiktaş’ta oynadı. Ve o formayı terletti. Bir anımdan bahsedeyim. Sene 1998 Yasin ve Nihat’ la görüştük. Ama transfer görüşmesi olmadı, dertleştik. Çocuklar Beşiktaş’ta devam etmek istiyordu. Sonra Süleyman Abi beni aradı ‘’Senin yeğenin bizim oğlumuzdur..Evlatlarıma bu durumdan faydalanıp transfer teklifi yapmadığın için teşekkür ediyorum’’ Ve oyuncular Beşiktaş’ta kaldı. Zaten Süleyman Abi’ye sormadan asla transfer görüşmesi de yapmazdık.
”Yasin ve Nihat Fenerbahçe’ye Gidebilirdi”

Adamspor: Zamanınızda en beğendiğiniz oyuncular kimlerdi?
Cemil Turan: Tabi ki.Lefter Abi, Metin Oktay ve Can Bartu. Ama Lefter Abi bambaşkaydı. Türkiye’ye gelmiş en büyük oyuncuydu. Metin Abi de çok büyük golcüydü.

”Lefter Abi En İyisiydi”

Şuan Türkiye’de onun klasında oyuncu yok bu yüzden örnek veremem.

Adamspor: En unutamadığınız maçınız yada golünüz?
Cemil Turan: Bir Avrupa maçıydı.Roman takmı Preşti ile oynuyorduk. İlk maçı 5-1 kazanmışız. Orada dakika 2’de gol yedik. Takım streste panik halindeyiz. Orta sahadan topu aldım,onu geçtim bunu bunu geçtim, defansı yatırdım, kaleciyi yatırdım. Golü attım ama inanın topa zor dokundum. O golü unutamam. Dermanım kalmamıştı.

 

”Halit Kıvanç bu golümü hep anlatır”
Hatta Halit Abi bu golü şöyle anlatır.”Bu golü anlatırken ben gol diyemedim çünkü nefesim kesildi ” der.

Adamspor: Bu sene şampiyonluk adayınız kim?
Cemil Turan: Fenerbahçe’nin oturmuş bir kadrosu var . En şanslı Fenerbahçe..

Adamspor: 3 temmuz sürecini çok derin yaşadınız. Biz size o günleri tekrar hatırlatmak istemiyoruz.
Buna rağmen sizin söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Cemil Turan: Söyleyeceklerim nettir. Şanlı Fenerbahçe futbol takımı Başkanı ve yöneticileri ve ben gibi sevdalı Fenerbahçe’li kardeşlerim ve dostlarım asla şike yapmamıştır. Camiamıza leke düşürecek her türlü unsurdan uzak ve tertemiz bir Şampiyonluk sezonudur 2010-2011 sezonu.

Adamspor: Bizler için çok büyük onurdu sizinle olmak. Bizi ekip olarak çok güzel ve unutamayacağımız şekilde ağırladınız. Adamspor ailesi olarak size çok teşekkür ediyoruz.

Cemil Turan: Sizler gibi genç kardeşlerimizin spor medyasında mücadele etmesi takdir edilecek bir durum. Sizlere ben teşekkür ediyorum ayağınıza sağlık tüm Adamspor ekibine bundan sonrası için başarılar diliyorum.

05.12.2015

ADAMSPOR

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş