Erbakan ‘Batan Gemi’ dediği Cumhur İttifakı’na katıldı

0 Yorum

Yeniden Refah Partisi, bugün yapılan görüşmelerin ardından Cumhur İttifakı’na katıldı. Genel Başkan Fatih Erbakan, daha önce Ak Parti için ‘Batan Gemi’ ifadesini kullanmıştı

ERCAN KÜÇÜK

Yeniden Refah Partisi’nin Ak Parti’nin Cumhur İttifakı’na katılması için görüşmeler yaptığı Mart ayının başında konuşulmaya başlanmıştı. Röportajlık 9 Mart’ta yaptığı haberde görüşmelerin sonuna gelindiğini yazmıştı. Haberimize göre 2 parti arasında yapılan görüşmelerde Ak Parti’nin listelerinde Yeniden Refah Partisi’ne 17 vekil kontenjan verdiği, Yeniden Refah Partisi’nin ise 30 vekil artı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı istediği iddialarına yer verilmişti.

Yapılan görüşmelerde Yeniden Refah Partisi’nin Ak Parti’ye ittifaka katılmak için 6284 sayılı yasanın kaldırılması gibi maddeler şart koştuğu iddia edilmişti. Genel Başkan Fatih Erbakan 20 Mart’ta yaptığı açıklamada ittifaka katılmayacaklarını vurgulayarak “Yetkili kurullarımız ve teşkilatlarımızla gerçekleştirmiş olduğumuz son derece kapsamlı istişareler sonucunda milletvekili seçimlerine herhangi bir ittifaka dahil olmadan müstakil olarak gitme kararı aldık.” Demişti. Erbakan, Cumhurbaşkanlığına da aday olarak 100 bin imza yarışına katıldı.

SON DAKİKA GÖRÜŞMELERİ SONUÇ VERDİ

Erbakan 100 bin imza toplamaya çalışırken bugün 2 parti arasında yapılan görüşmelerde Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katılma kararı aldı. 

BATAN GEMİ

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, daha önce yaptığı açıklamalar ve verdiği röportajlarda Cumhur İttifakı’nı batan gemi olarak nitelendirmişti. Erbakan, geçtiğimiz günlerde ise ‘Oğuz Haksever ile Şimdi Konuşalım’ programında yaptığı açıklamada “Şu anda içinde bulunduğumuz durumda kendi başımıza seçimlere girip, adayımızı çıkaracağız. Siyasette 24 saat uzun bir zaman eğer prensiplerde anlaşabilirsek, bir ittifakta olmayız diye kesin bir çizgimiz yok.” Diyerek ittifaklara açık kapı bırakmıştı. Ancak Erbakan, “Kılıçdaroğlu çağrı yaparsa tavrınız ne olur?” sorusuna da verdiği yanıtta “CHP’nin politikalarıyla ilgili eleştirilerimiz de ortada. Bu noktada uzlaşı sağlamak çok da mümkün olmaz diye düşünüyorum” diyerek Cumhur İttifakı’na daha yakın oldukları mesajını vermişti.

Erbakan 12 Eylül 2022’de Gazete Duvar’a verdiği röportajda “Yeniden Refah Partisi kendini nerede tarif ediyor? Bu iki ittifakta yer almayacağınızı ifade ediyorsunuz. Ayrı bir ittifak kuracak mısınız?” Sorusuna şu cevabı vermişti:

“Şu andaki şartlarda ittifaklar içerisinde yer almıyoruz. Cumhur İttifakı’yla ilgili, 20 yılın faturasına tam da gemi batarken ortak olmak mantıklı değil. En son Antep’teydik. İnsanların artık boğazına kadar gelmiş, bıçak kemiğe dayanmış. “Ne yaparsanız yapın bizi bunlardan kurtarın” diyorlar. Sadece bizim tabanımız veya seçmen olacaklar değil her kesimden insan bunu söylüyor. Ekonomik kriz ve adaletsizlikler insanları canından bezdirmiş. Battığı açık olan gemiye binmek ve 20 yılın faturasına ortak olmak doğru değil. ‘Altılı Masa’yla da ciddi ideolojik ayrışmalarımız var. Başta CHP’nin İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili tavrı olmak üzere. Oraya da gitme ihtimalimiz yok. Her iki ittifaka da eşit mesafede seçime hazırlanıyoruz.”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş