Hacettepe Üniversitesi zamlara doymuyor!

0 Yorum

Üniversitelerde zamlar durmak bilmiyor. Hacettepe Üniversitesi ise bu zam yarışında ipi önde göğüslüyor. Yurt ücretlerine %44’lük zammın şokunu atlatamayan Hacettepe öğrencileri şimdi de yemekhane ücretlerine gelen %74’lük zamla karşı karşıya kaldı.
Yapılan zammı Hacettepe Üniversitesi öğrencileri ile konuştuk.
– BERAT KARAASLAN

“Öğrenci olduğumuz bir kenara bırakılıyor”

Hacettepe Üniversitesi daha önce yurt ücretlerine gelen %44’lük zamla gündem olmuştu. Üniversite şimdi de yemekhane ücretlerine %74 zam yaptı, öğün fiyatı 15 TL’ye yükseldi. Röportajlık’a konuşan bir Hacettepe Üniversitesi öğrencisi zamların etkilerini şu şekilde anlattı:
“Aylık 1.000 liradan fazla bir bütçe ayırmamız gerekiyor yemekhane için ve porsiyonu az, kalitesiz, hatta içinden çıkan şeylerle canımızı tehlikeye bile atabilecek bir yemek konuluyor önümüze. Öğrenci olduğumuz bir kenara bırakılarak kararlar alınıyor Hacettepe’de. Bu kararla bunu görmüş olduk.”

“Yemeğin içinden kurşun çıktı”


Röportajlık’a konuşan arkadaşımıza yemekhanenin kalitesini sorduğumuzda ise akıl almaz bir örnek verdi.
“Çok trajikomik bir olay ama yemeğimizin içinden kurşun çıktı. İnsanlar gülerek soruyor sizin yemekhanede yemekten kurşun çıkıyormuş doğru mu diye. Biri sorsa da anlatsak diye bekledik bu olayda çünkü sosyal medyada komik bir olay gibi algılandı. Daha önceden de teller çıkmıştı. Yemekhane görevlilerine sorduğumuzda ise “meyvelerin taşındığı kasalardan böyle şeyler düşebilir bunlar normal” cevabını aldık.”

Konu hakkında Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi ve TKG üyesi Eylül Biçer ile de konuştuk.

“Tepkisizliğin sebebi örgütsüzlük”
Üniversite öğrencilerinin zamlara karşı tepkilerinin nasıl gelişeceğini sorduğumuzda şunları söyledi.
“Akademi ülkeden bağımsız değil ülkede toplumsal muhalefet baskılanıyor. Akademide de öğrenciler baskılanıyor. Bu sebeple öğrenci arkadaşlarımız bu baskıdan çekiniyorlar fakat bence bunun bir sebebi de örgütsüzlük. Örgütsüz olan insan tepkisiz de kalır.”

“Yemeği iki öğüne düşürüyorduk”
“Çok kötüydü gerçekten yani hep düşünüyorsunuz azıcık paranız var. Yemekhaneden yesek sadece şişkinlik yaratıyor ve kalitesiz. Öğle yemeğini atlayıp günde iki öğün yiyorduk çünkü fiyat performans açısından yetişemiyorduk.”

KİRLİ ÇATAL KAŞIKLAR
“Ayrıca çatal, kaşıklar hep kirliydi. Yemekhanenin çamaşır makinaları çok eski ve yenilenmediği için temizlik konusunda da ciddi sorunlar var. Üniversite nüfusu her geçen yıl artmakta buna karşılık yemekhane çalışanlarının sayısını azaltıyorlar. Beytepe kampüsünün nüfusu oldukça kalabalık olduğu için yemekhane emekçileri çok zorlanıyor. Durum böyle olunca da zaten oradan sağlıklı, hijyenik ve kaliteli yemekler beklemek olanaksız bir hale geliyor.

“Sağlıklı beslenmek en temel haklarımızdan bunun ücretsiz bir şekilde sağlanması gerekirken öğrencisine müşteri gözüyle bakan kar odaklı bakışı reddediyoruz. Hacettepe Üniversitesi en fazla ödenek alan üniversitelerden biri bizler de Hacettepe Komünist Gençliği olarak yemekhaneye yapılan son zamların peşini bırakmayacağız. Bu düzene boyun eğmeyeceğiz ve bu düzeni mutlaka değiştireceğiz.”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş