Üniversitelerde Zam Yarışı

0 Yorum

Üniversitelerde yeni akademik dönem başlarken üst üste zam yağmurları devam ediyor. Şimdi de bu zam yarışına Boğaziçi Üniversitesi katıldı. Öğrenci Temsilci Kurulunun yaptığı duyuruya göre yemekhane ücretlerine %100 zam geldi, yemek fiyatları 15 TL’ye çıktı.

BERAT KARAASLAN

Geçtiğimiz günlerde Kulüp odalarının boşaltılması ile gündeme gelen Boğaziçi Üniversitesi’nde bir haber de yemekhane fiyatlarından geldi. Üniversite yemek fiyatlarına %100 zam yaptı. Zamlı fiyat tarifesi ise şöyle:
Kahvaltı 10.00₺, Öğle ve akşam yemeği 15.00₺

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Zamın duyurulmasının ardından öğrenciler ise sosyal medyadan tepkilerini dile getirdi. Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilci Kurulunun başlattığı #HemYurtsuzHemAç hastagi altında öğrenciler şunları söyledi:

“KYK bursunuzla her gün üç öğün yemek yerseniz cebinizde 50 lira kalıyor hayırlı olsun”
“Her gün her öğün yemekhanede yemek yediğimiz takdirde bile aylık 1120 lira harcama yapıyoruz. KYK bursu ise 1250 lira. Kalan 130 lirayla nasıl barınıp nasıl geçinebiliriz? #HemYurtsuzHemAç”

“Boğaziçi’nde 30 gün 3 öğün yemekhanede yemek yemenin maliyeti: 1200₺
Lisans öğrencilerinin KYK bursu: 1250₺
Tweet bu kadar. #hemyurtsuzhemaç”

“Öğrenciye yurt verme 10 binlik yurtta kalmak zorunda olsun. Zam yap 1200 tl yemeğe versin. 1250 tl KYK ile bu öğrenci nasıl geçinecek kısmını da hiç düşünme #HemYurtsuzHemAç”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş