‘Hayal-i Rüya’ yazarı Melis Büyükplevne

0 Yorum

Hayal-i Rüya kitabının yazarı Melis Büyükplevne ile yaptığımız röportajı büyük bir zevkle okuyacağınızı umuyoruz.

Osman Okan : Öncelikle sizi bir tanıyalım ?

Melis Büyükplevne : 9 Ocak 1984 yılında İstanbul’da doğdum ve 7 yaşıma kadar burada yaşadıktan sonra babamın tayini nedeniyle Almanya’ya gittim. Orada çok zorlu ve sancılı bir 11 yılım geçti. Bu esnada hep yazdım ama ırkçılıktan ötürü öğretmenlerim bir virgül hatama bile zayıf not verdi, yine de yılmadım. Hatta okullararası bir kompozisyon yarışmasında en iyi bilim-kurgu ödülünü aldım. Hep yazdım ve aynı zamanda tiyatro yaptım. Sanattı beni ayakta tutan. 18’ime geldiğimde Üniversiteyi kazanarak Türkiye’ye döndüm ve Maramara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo TV ve Sinema okudum. Sonra bir gün bir rüya gördüm ve ondan etkilenip bu kitabı yazmaya başladım. Baba tarafından Gelibolu’luyuz. Rahmetli büyükbabam Gelibolu eski Belediye Reisi imiş. Maalesef kendisini hiç tanıma şansım olmadı. Ben doğmadan vefat etmiş. Kendi sektörümde bir süre çalıştım ama hep kısa süreli oldu. 2009’da Bodrum’a yerleştik ve iki yıl boyunca annemle bir Cafe işlettik ancak annemi kaybedince o işi bırakıp kendi özüme döndüm ve yeniden yazmaya başladım. Şimdi eşimle birlikte Bodrum’da yaşıyorum.

Osman Okan : Hayal-i Rüya ilk kitabınız mı?

Melis Büyükplevne : Evet ilk kitabım, ilk göz ağrım.

Osman Okan : Peki kitabınızdan beklentileriniz neydi, karşılığını alabildiniz mi?

Melis Büyükplevne : En büyük isteğim Gelibolu’muzu tanıtmaktı. Elbette başka yazanlar oldu ama bu kadar farklı bir hikaye ve farklı detaylarla anlatan hiç yok. Genelde Şehitlik ağırlıklı anlatılıyor, halbuki Gelibolu buradan ibaret değil. Mevlevihane, Namazgah, Bayraklı Baba, Çilehane vb. yerler var. Amacım insanlara güzel bir hikayeyle Gelibolu’yu tanıtmaktı ve çoğu kişinin de ilgisini çektim. İnsanlar bana nasıl gidebileceklerini, nerede konaklayabileceklerini falan soruyorlar. Sadece bir konuda biraz üzüntüm vardı, o da Gelibolu ile ilgili kitabımın Gelibolu’da henüz bilinmemesi. Ama sayenizde bu değişecek diye düşünüyorum!

Osman Okan : Bu konuda size yardımcı olabilirsek ne mutlu bize. Ufukta yeni kitap yada başka projeleriniz var mı?

Melis Büyükplevne : Var. İkinci kitabım çoktan hazır, şu anda üçüncüyü yazıyorum. İkincisi daha kurgusal ve kısa hikayelerden oluşuyor. Üçüncüsü gerilim olacak kısmetse.

Osman Okan : Hayal kurar mısınız, cevabınız evet ise en büyük hayaliniz nedir?

Melis Büyükplevne : Her zaman hayal kurarım. Yürüyüş yaparken, uyumadan önce mutlaka hayaller kurarım. En büyük hayalim kitabımı rafta görmekti. Şimdi ise en büyük hayalim filmleştirilmesi. Tekliflere her zaman açığım.

Osman Okan : Kitabınız Hayal-i Rüya’nın gerçek, yaşanmış bir öyküsü var mı?

Melis Büyükplevne : Kitabımdaki yerler gerçek, günümüzde geçen ev gerçek, bazı karakterler ve olaylar gerçek ama hikaye bir kurgu. Zaten Gelibolu’lu olduğumuz için hep burada geçen ve burasını tanıtan bir kitap yazmak istemiştim. Rüyamda görmüş olduğum bir Anzak askerinden yola çıkarak yazılmış bir roman diyebilirim.

Osman Okan : Hayal-i Rüya’da topluma verilmiş bir mesaj var mı?

Melis Büyükplevne : Aslında en çok da savaş, kin ve intikamın ne kadar kötü bir şey olduğunu ve aşkın ve arkadaşlığın her şeyin üstesinden gelebildiğini anlatıyorum ama günümüzde artık bazı tabular yıkıldı. Mesela çoğu kişi bir yabancıyla evleniyor ve artık bu çok normal. Keşke hayatın kısa olduğunu anlayabilsek de kimseyle savaş halinde olmadan rahatça yaşayabilsek. Daha fazla da detay vermek istemiyorum ki kitabın tadı kaçmasın.

Osman Okan : Son olarak söylemek istediğiniz, paylaşmak istediğiniz bir konu varsa okuyucularımıza onu da iletelim…

Melis Büyükplevne : Okuyalım, okutalım. Gelibolu’nun diğer yüzünü de tanıtalım. Maalesef ki günümüzde insanlarımız fazla okumaz oldu. Artık nasıl olsa filmi çekiliyor diye düşünüp okumadıkları bir sürü kitap var. Bizim gibi yazarların ayrıca her zaman desteğe ihtiyacı var. Bestseller yazarları gibi bir reklam yapabilmemiz mümkün değil maalesef veya müzisyenler gibi konserler verip kendimizi hatırlatma şansımız yok o nedenle dediğim gibi destek çok önemli!

Osman Okan : Bizimle yaptığınız röportaj ile sitemize renk kattığınız için teşekkür ederiz. Tanıtım konusunda öncelikle Gelibolu ve Çanakkale çevresinde yaşayanlar yada buralardan olup da başka yerlerde yaşamını sürdüren takipçilerimize, Gelibolu ve Çanakkale’yi merak edenlere buradan reklamınızı yapalım ki kitabınızı hemen alsınlar ve okusunlar. 

Osman Okan

GELİBOLUGASTE

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş