‘Hoca değil, kukla olmamı istediler’

0 Yorum

Futbol oyunu, her ne kadar erkekler için “icat” edilmiş olsa da, artık günümüzde kadınların da içinde olduğu bir spor. Hem de elinin hamuru ile değil bileğinin hakkıyla… Futbola olan aşkını ve becerisini, önce oyunculuk, ardından hakemlik ve antrenörlük ile zirveye taşımış bir kadınla tanıştıracağız sizi; Fatma Başaran… Fatma Hoca, Yalova’nın ilk kadın antrenörü. Yalova’da hem erkek takımında çalışmış hem de Yalova Kadın Futbol Takımını çalıştırmış. Çalıştırmış çünkü; röportaj yayına hazırlandığı sırada istifa etmek zorunda kalmıştı. Hem bu istifanın perde arkasını hem de bir kadının futbola bakış açısını keyifle okumanız dileğiyle,

‘ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ FUTBOLA ÂŞIĞIM’

Uğur TEMEL: Yalova’nın ilk kadın teknik direktörü Fatma Hoca’yı okuyucularımıza tanıtalım. Kimdir Fatma Hoca?

Fatma BAŞARAN: Çocukluğumdan beri futbola yeşil sahaya aşık biriyim. Çocukken, erkeklerle sokaklarda top peşinde koşuyordum. O kadar erkek çocuğuna rağmen, mahallede iyi top oynadığımı söylerlerdi. Maç yapılacaksa, önce bizim kapıyı çalardı arkadaşlarım. Yeşil sahalarla tanışmam, Yalova Acarspor ile oldu. Halk eğitimin, kız çocukları için düzenlediği futbol eğitimi ile sahalarda futbol gelişimimi sürdürdüm. Liseye geçtiğimde, futbolu bırakacağım diye düşünürken Yalova’da kadın futbol takımı kuruldu. Yalova Kadın Futbol Takımı Olarak, Kadın Futbolu 2.Lig’inde iki yıl boyunca mücadele ettik. Fakat sonrasında takımı kapatma kararı aldılar. Takım kapandıktan sonra hocalarımın ve arkadaşlarımın tavsiyesiyle, Yalova’da açılan hakem kursuna katıldım. Altı yıl boyunca hakemlik yaptım. Hakemliğimin son iki yılında, bölgesel hakemliğe terfi edebilmek için çalıştım. Ancak, sebebini halen bile bilmediğim bir nedenden dolayı terfi ettirilmedim. Hakemlik kariyerime il hakemi olarak devam etmek, beni mutlu etmeyeceği için futbol hakemliğini bıraktım. Sonrasında, kendime yeni bir hedef oluşturdum. Çünkü yeşil sahadan uzaklaşmak istemiyordum.

2018 yılında, Futbol Antrenörlüğü belgesi almaya hak kazandım. Hakemliği bırakan iki arkadaşımla birlikte, futbol okulu açmaya karar verdik ve İzmir Altay Spor isim hakkını alarak Yalova şubesini açtık. Ekim ayında açılan Altay Futbol okulumuzu, Mart ayında tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsü sebebiyle , üzülerek kapatmak zorunda kaldık. Pandemi sonrasında da Yalova 2. Amatör kümede mücadele eden Yenimahalle erkek futbol takımında, antrenörlük yapmaya başladım. Takımım ligi üçüncü olarak tamamladı. Kadınların gücünü, erkeklerin çoğunlukta olduğu bu alanda gösterdim. Sezon sonunda Yalovaspor’un kurulacak, kadın takımının başına geçmek için teklif aldım. Hayalimi gerçekleştirme zamanı gelmişti artık… Yalova’da, Yalovaspor kadın futbol takımını kurdum. Hepsi, Yalova’nın kendi çocuğuydu. Aralarında, ilk defa sahaya çıkan, ilk defa topa dokunan olsa da, hepsinin gözlerinin içi parlıyordu. Bu benim motivasyon kaynağım oldu. Futbolu seven, pırlanta gibi kızlarıma, sadece doğru yolu göstermem gerekiyordu. Ben kızlarıma hoca değil, Fatma abla olmaya çalıştım. İlk sezonu başarılı bitirdik. Hiçbir başarı cezasız kalmaz, bilirsiniz. Yalovaspor’un yeni yönetimi, bana verdiği hiçbir sözü yerine getirmedi. Ayrılığa adeta zorlandım. Bu şartlar altında çalışmak imkansızdı ve mecburen istifa ettim.

DIŞARDAN GÜZEL AMA…

U.T: Kadın futbolu ülkemizde yeni başlayan organizasyon. Kadın futbolunun ülkemizdeki serüveni nasıl gidiyor, sorunları ve gelişmesi için yapılması gerekenler nelerdir?
F.B: Dışardan her şey çok güzel gözüküyor ama işin içinde olunca, bazı şeylerin sadece yapmış olmak için yapıldığını düşünüyorum. Ne yazık ki; kadın futbolunun zorunlu olduğu için desteklendiğine inanıyorum. Hem ülkemizde hem de dünyada kadın futbolcu sayısı artıyor. Bununla birlikte, kadın futboluna olan ilgi de artıyor. Ne yazık ki ülkemizde, kadınların futbol aşkını hobi olarak kullanmalarını istiyorlar.Kadın futbolu, finansal destek olmadan ne kadar geliştirebiliriz ki? Futbol oynamayı seven kadınların, duygularının kullanıldığını düşünüyorum.

KADIN FUTBOLUNDA, AİLE DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

U.T: Futbol, “erkek sporu” olarak görüldüğü için dezavantajlısınız cinsiyet açısından. Oyuncularınızın ailelerini nasıl ikna ediyorsunuz?
F.B: Ben insanları ikna etmeyi sevmem. İnandıkları şeyler uğruna sadece bana güvenmelerini isterim. Özellikle kadın futbolunda, aile desteği çok önemli. Aileler güvendikleri ortama kızlarını göndermek istiyorlar. Bunun içinde cinsiyetimin dezavantajını değil, avantajını kullanıyorum. Kızlara; hoca değil abla olarak yaklaşıyorum. Aileleri, benim ailem oluyor. Hatta kızlar, benim daha fazla korumacı olduğumu söylüyorlar.

ÖNEMLİ OLAN, SAHADAN MUTLU AYRILMAK.

U.T: Futbolcuların kafanızdaki taktiğe göre mi belirlersiniz yoksa oyuncuya göre mi sahaya diziliş hazırlarsınız? Hangisi daha doğrudur?
F.B: Tüm şartlar uygun ise ideali, kafamdaki taktiği sahaya yansıtmaktır. Her zaman, uygun şartlar oluşamıyor. Böyle bir durumda da çözüm odaklı hedefe en yakın şekilde düşünerek, diziliş hazırlarım. Hangisi doğru derseniz ; “ eğer sahadan hep birlikte mutlu ayrılıyorsak, doğru olan odur” derim.

ÜTOPYA OLMAZ

U.T: FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda erkek teknik adamları da gördük. Ülkemizde herhangi kulübün, erkek takımının başında, kadın teknik direktör olmasını beklemek ütopya mı olur?
F.B: Ütopya olmaz. Çünkü bir çok meslek grubunda kadının gücünü, yeteneğini gördük. Dünya üzerinde, ülke yöneten kadın liderler var. Yeter ki; bizlere inansınlar imkân versinler, ülkemizin milli takımını da yönetiriz, bir kulübün erkek takımını da.

SEÇİCİ DEĞİLİZ

U.T: Ülkemizde kulüp ve Milli Takımlar düzeyinde oynanan futbolu nasıl buluyorsunuz?
F.B: İyi veya kötü demek istemiyorum. Ama seçici olmalıyız. Alt yapıya önem vermeliyiz. Alt yaş gruplarını doğru temeller üzerine inşa edemezseniz, üst yaş kategorilerinde sorunlar yaşarsınız. Sporcunun, doğru yetiştirilmesi lazım. Sporcuların yetişmesi için olanakların sağlanması lazım. Ve bunun sistemli olarak yapılması lazım.

‘BUNA GÖZ YUMMAZDIM…’
U.T: Yalovaspor kadın futbol takımı ile yollarınız ayrıldı kısa bir süre önce. Ayrılığın perde arkası nedir?
F.B: Ne yazık ki; bana verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı. Seçime kadar yönetimi ve kadın takımını idare etmem istendi, ben de bunu yapamayacağımı söyledim. Ortada somut olan hiçbir şey yok. Destek göremedim. Yalova Kadın futbol takımını reklam için kullanacaklardı. Bunu anladığım an, bu şekilde yola devam etmeyeceğimi söyledim ve istifa ettim. Kızlarımı ve kendimi reklam amaçlı kullandırtmaya göz yummazdım. Böyle bir yanlışın içinde olmak istemedim. Takıma hoca değil, abla değil, yönetimin kuklası olmamı istediler. Bunun, benim karakterime yakışmayacağını bildiğim için Yalovaspor kadın futbol takımından istifa ettim.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş