Liderliğin hakkını verdi – Musa Uçan yazdı

0 Yorum

UEFA Konferans Ligi H grubu kuraları çekildiğinde herkes Fenerbahçe’nin bu grubu lider tamamlayacağı konusunda hemfikirdi.

Nordsjaeland deplasmanında 6-1 gibi “yüz kızartıcı” bir sonuçla liderliği bir anlığına kaptırmış olsa da, dün gece seyircisi önünde zayıf rakibi Spartak Trnava karşısında as kadrosu ile işi şansa bırakmadan şahane bir oyunla grubunu hakkıyla lider tamamladı.

“Makine gibi olmalıyız”

Avrupa’da zayıf rakiplere karşı takımlarımızın şok puan kaybı ve yenilgileri hep olmuştur.

Seyirci ve spor kamuoyunun beklentileri ile girilen rehavet ve maçı savsaklama gibi kronik hastalıklar, senelerce unutulmayacak hayal kırıklıklarını beraberinde getiriyordu.

Fenerbahçe bu sefer bu kronik hastalığa tutulmadı. Sert ve kompakt defans yapan rakibine karşı Sarı-Lacivertli ekip aynı şekilde kompakt hücum ve disiplinle işi çözdü.

Bireysel yetenekler, takım oyununa hizmet edince ortaya kolektif bir başarı çıktı ve ilk yarının sonlarına doğru açılan düğüm ikinci yarıda rakibi çorap söküğü gibi tel tel döktü.

Maç sonrası takımın “orkestra şefi” Tadic’in sözleri de, galibiyetin sırrını açıklar nitelikteydi: “biz büyük takımız, makine gibi olmalıyız.”

Öne çıkan performanslar

Ferdi Erenay Kadıoğlu, oynadığı her mevkiden, geçirdiği her sezondan, çalıştığı her hocadan ve beraber oynadığı her oyuncudan bir şeyler katan inanılmaz bir profesyonel. Ferdi için milli efsanemiz Nihat Kahveci’nin “robot” benzetmesi sanırım en ideal benzetme.

Örnek profesyoneller Edin Dzeko ve Dusan Tadic’in yıllandıkça kalitesi artan performansı diğer takım arkadaşları ve tüm futbolculara bir ders niteliğinde adeta.

Fenerbahçe defansını rakip yarı sahada başlatan Djiku, “makine gibi” Fenerbahçe’nin dinamosu görevini yine kusursuz yerine getiren Fred, 100 metre sprintçisi tadında çıkışlarıyla Osayi ve rakibin sağlıklı bir geçiş yapmasına hiç izin vermeyen İsmail Yüksek de hatırlanacak bireysel performanslar arasındaydı.

Bu sene de Avrupa’da Mart ayını gören Fenerbahçe, ara transferde yapacağı bir iki takviye ile bu kupanın mutlak favorilerinden birisidir.

Erken bir eşleşme olmazsa veya yol kazası olmazsa, Atina Ayasofya Stadındaki olası finalin adı Fenerbahçe – Aston Villa olacaktır.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş