Kaptanlar dümene geçti – Musa Uçan yazdı

0 Yorum

Arka arkaya oynanan kötü futbol, puan kayıpları ve Türkiye Kupasından elenme şoklarını yaşadıktan sonra Fenerbahçe nihayet Hatay deplasmanında, sezon başı sahaya koyduğu iyi oyununa dönüş sinyalleri verdi.

Osayi ve Cengiz’in golleri, Dzeko ve Tadic’in harika oyunuyla 3 puana uzanan Sarı-Lacivertli ekip, artık rakibi Galatasaray’ın Beşiktaş deplasmanında puan kaybını bekleyecek.

Kaptanlar Dzeko ve Tadic takımı sırtladı

Fenerbahçe’ye ilk transfer olduğunda çoğu kişi Dzeko’yu yaşıyla değerlendirmiş, yapacağı olası gol katkısı üzerinden yorumlamış, kimse takım oyununa böyle bir katkı koyacağını hesaba katmamıştı.

“Sahada ayak basmadık yer bırakmadı” övgüsü bile Dzeko için hafif kalıyor zira Boşnak yıldız, 38 yaşında olmasına rağmen Ferdi Tadic ikilisi, Mert Hakan ve Osayi ile kurduğu bağlantılarla ‘oyun kurucu santrfor’ rolünü asist ve gollerle de taçlandırıp adeta takımını sırtladı.

İkinci kaptan Tadic de galibiyetin diğer mimarıydı. Top daha ayağına gelmeden sahadaki yerleşimi, koşuları gören tecrübeli yıldız dün hem ilk golde Dzeko’yu kaçıran, hem de ikinci golde Cengiz’in ayağına adrese teslim pası gönderen isimdi.

Sanırım bütün kulüp tarihinin en verimli ve efektif transferleri listesi yapılsa, Dzeko ve Tadic ilk 5 içinde kendilerine yer bulur.

Tur İsmail Kartal’ın elinde

Avrupa Konferans Ligi son 16 turunda Belçika’nın parlayan yıldızı St. Gilloise ile eşleşen, Avrupa’daki son temsilcimiz Fenerbahçe’yi çok zorlu bir 180 dakika beklediği tartışmasız.

Bir proje takımı olan ve liginde uzak ara şampiyonluğa koşan St. Gilloise genç, atletik ve özellikle geçişlerde 2 veya 3 pasla yetenekli santrforlarını rakip kaleci ile karşı karşıya bırakan, yıpratıcı ve özgüvenli bir ekip.

İngiliz Brighton kulübünün de sahibi olan Alex Muzio‘nun başkanlığını yürüttüğü kulüp, Brighton’a oyuncu yetiştirmekten çok daha fazlasını koyuyor ortaya bu sene.

Buna karşın Fenerbahçe, kadro kalitesi, yetenek havuzu ve rotasyon opsiyonları ama en önemlisi tecrübe bakımından Belçika ekibinin bir hayli önünde ve İsmail Kartal, St. Gillois’i alt edecek birden fazla oyun üretebilir.

St. Gilloise oyun tarzı ile fark yaratırken, kadro kalitesi Fenerbahçe’nin uzağında ve ortaya koyduğu oyun da deşifre edilemeyecek bir oyun değil.

Eğer hedef kupa finaliyse, St. Gillois eşleşmesi büyük avantaj zira Fenerbahçe tur atlarsa, kağıt üzerindeki favorilerden geriye Aston Villa, Fiorentina ve Lille kalacak.

Bana göre tur atlamanın reçetesi elbette önce doğru kadro ama en çok da soğukkanlılık ve sabır.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş