Karaoğlan Bülent Ecevit’in 2002’de BBC’ye Verdiği Röportaj

0 Yorum

BBC Türkiye Muhabiri Johnny Dymond’ın Başbakan Bülent Ecevit ile yaptığı ve röportajın tam metni..

-BBC: Neden görevde kalmakta ısrar ediyorsunuz ?
Ecevit: Türkiye’de bazı yeni reformların gerçekleştirilmesine başlamıştım. Özellikle de kırsal kesimdeki insanlarımız için. Aslında siyaseti birkaç ay sonra bırakmayı planlıyordum. Ama bu planım, benim partimdeki bazı politikacıların eylemleri ile yarıda kaldı. Daha uzun süre hasta kalacağımı sanıyorlardı. Ama şu anda tamamen iyileştim ve Türkiye’de daha hala gerçekleştireceğim şeyler olduğuna inanıyorum. Her halukarda politikayı bırakmayı planlıyordum, ama buna imkan tanınmadı.

-Sayın Başbakan. Saygısızlık etmek istemem ama, sağlığınız epeydir iyi değildi ve devlet görevini sürdürmeniz mümkün değildi. Sizin, ilk hastalandığınızda şahsen 40 yıllık kamu hizmeti ardından istifa edip bırakmanız, Türkiye için de daha iyi olmaz mıydı?
Dediğim gibi, bunu yapmayı planlıyordum. Ama son olaylar araya girdi.

-BBC: Ama, dışarıdan bakıldığında, Türkiye’de artık bir hükümet yokmuş gibi görünüyor. Artık, parlamento çoğunluğunuz da kalmadı. Parlamento zaten tatilde. Ve bir daha biraraya geldiğinde, erken genel seçim kararı almak için toplanacak. Bu durumda, gelecek iki yıl daha görevde kalmayı nasıl düşünürsünüz?
Bakın, parlamentodaki tüm siyasi partiler Avrupa Birliği’ne tam üye olma fikrini savunuyorlar. Ve sadece iktidardaki değil, muhalefetteki partilerin de hepsi bu yönde gerekli yasaları geçirmek ve Avrupa Birliği ile ilişkilerimizi daha ileri götürmek için kararlıyız.

-BBC: Dün, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ile görüştünüz. Ona, Irak’a karşı girişilebilecek bir askeri harekata Türkiye’nin muhalefetini yeterince aktarabildiğinize inanıyor musunuz?
Biz, Irak’a karşı bir askeri harekata hiç taraftar değiliz. Biz, tüm komşularımız ile iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz. Bunların arasında tabii ki Irak da var. Her ne kadar bölgedeki bazı ülkeler ve ABD ile İngiltere bu işi askeri yoldan çözmek istiyor olsalar da, biz bu işin askeri yöntem olmadan da çözülebileceğine inanıyoruz. Bu görüşümüzü Amerika Birleşik Devletleri’ne aktardık.

-BBC: Peki, bu görüşlerinizi aktardınız ama, sizce Washington’ın kararını değiştirebileceğinize inanıyor musunuz ?
Bundan emin olamam. ABD büyük bir güç. Güçlü bir devlet. 
Ama biz yine de görüşlerimizi aktardık. ABD ile çok iyi ilişkilerimiz var. Eminim, Amerika da bu görüşlerimizi dikkate alırlar. Ama tabii ki ne kadar dikkate alınır, ondan emin olamam.

-BBC: Pek çok insan şunu soracaktır. Türkiye, ABD’nin üslerini kullanmasına izin verecek mi?
ABD ile görüşeceğimiz bu önemli detayları açıkta tartışmak doğru olmaz. Ama dediğim gibi, Irak sorununu çözmek için askeri olmayan bir seçeneği tercih ederiz.

-BBC: Kasım’da seçim olursa siz de aday olacak mısınız ?
Evet…

BBC: Uzun bir seçim kampanyasına da katılma ve belki de ülkeyi yeniden yönetme gücünü kendinizde buluyor musunuz?
Daha önce de söylediğim gibi seçimlerin nisan 2004 yılında yapılmasını planlıyordum. Ama o şansı bize tanımadılar. Bırakmadan önce, partimin doğru dürüst çalışması için ve kafamızdaki projeleri gerçekletirmek için çalışacağız.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş