TRT Belgesel yeni yayın dönemine hazır

0 Yorum

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol, TRT Yönetimi, TRT Belgesel’in ekran yüzleri ile kültür, sanat ve siyaset dünyasından birçok isim katıldı.

ENİS DERDİMENTOĞLU

Programda konuşan Genel Müdür Sobacı, 18 televizyon kanalı, 17 radyo istasyonu, giderek büyüyen uluslararası haber platformları, dijital uygulamalar ile ulusal ve uluslararası onlarca etkinliğe sahip olan TRT’nin, yeni dönemde her bir kanalının ve platformunun ayrı ayrı yürütülen çalışmalarla yenilenerek zenginleştiğini ve derinlik kazandığını söyledi.

Sobacı, kamu yayıncılığı sorumluluğuyla hareket eden TRT’nin tüm içerikleri bir mücevher gibi hassasiyetle işlediğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bu içeriği iletişim mecralarımız vasıtasıyla siz değerli izleyicilerimize ve uluslararası değerli takipçilerimize pek çok farklı kanaldan sunuyoruz. Bugünün dünyasında bir insana ulaşmak ne kadar kolaysa, onunla kalıcı bir iletişim sağlamak o kadar zor. Milyonlarca mesajın ve içeriğin arasında sıyrılmak, dikkatleri çekmek ve bilgiyi idrak seviyesine çıkarmak meselesi, kitle iletişimin en kritik noktası diyebiliriz bugünlerde.

“Bizler asıl olanı, insanın ve varlığın özünü, ruhu ve hakikati temel alan, ahlaki sınırları koruyan, insanın dış ve iç dünyasını bir bütünlük içinde dengeleyen ve bugünün dünyasının gerçeğini anlatan bir içerik alanını benimsiyoruz. Bunun içindir ki pek çok ülkede çocuklar, TRT yapımı çizgi filmlerden öğrendikleri Türkçe ile selamlaşıyor. Türk dizileri ve yapımlarının sayesinde, yetişkinlerle Türkçe iletişim kuruyoruz.”

TRT Belgesel’in, Türkiye’nin en çok izlenen belgesel kanalı olduğunu aktaran Sobacı, içerik yelpazelerini, farklı özelliklerdeki izleyici kitlelerinin ilgi alanları ve beklentilerine göre genişlettiklerini ifade etti.

“KALBİNİZDE KÖPRÜLER KURMAYI UMUT EDİYORUZ”

Uzun süren çalışmalar ve titizlikle yürütülen süreçler sonunda mevcut yapımların yanı sıra onlarca yeni programla seyirci karşısında olmaktan gurur duyduklarını dile getiren Sobacı, “İnsanı, doğayı, tarihi, olayları ve konuları perde perde açıp arka planındaki mücadeleyi evlerinize taşıyor, yaşamın derinliği, narinliği ve detaylarıyla hemhal olacağınız bir yeni dönemi size vadediyoruz. Görünenin değil, özün izinde bir yayın içeriğiyle geçmişten geleceğe, coğrafyamızdan dünyanın her köşesine zihninizde bağlantılar, kalbinizde köprüler kurmayı umut ediyoruz.” diye konuştu.

Mehmet Zahid Sobacı, TRT Belgesel’in yeni yapımlarına değinerek, doğa, insan ve macera odaklı yapımların yanı sıra yeni dökü-dramalar, yakın tarihe ve gündeme odaklı araştırma, süreç belgeselleri, bilim teknoloji belgeselleri, sualtı belgeselleri, spor belgeselleri ve sıra dışı özgün hikayelerin seyirci karşısına çıkacağını aktardı.

YENİ YAPIMLAR İLGİ ÇEKİYOR

Farklı tür ve konudaki içeriklerle yeni sezonda 23 yeni yapım ekranlara gelecek. İzleyenlere tarihten maceraya, insan hikayelerinden bilime kadar çeşitli kategorilerde içerikler sunan TRT Belgesel, “Savunma Sanayiinin Yalnız Dehaları”, “Oyunbozan”, “Maskelerin Ardında: Siber Savaş” başta olmak üzere çeşitli yapımlar seyirciyle buluşacak. Çok sevilen “Tarihin Efsaneleri”, “Türkiye’nin Dev Yapıları”, “Ulak”, “Aile Olmak”, “Su Savaşları” gibi önde gelen yapımlar ise yeni bölümleriyle kanalda yerini alacak.

 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş