“Kardeşlerimizi Sevgimizle Isıtalım” Zafer TARKAN Röportajı

0 Yorum

zafertarkanMerkezi İstanbul Fatih’te bulunan Trabzon Dernekleri Federasyonu (TDF) İstanbul’da Trabzonlular’ın sesi olmaya devam ediyor. Özellikle Gençlik Komisyonu üyeleri yaptıkları çalışmalarla adlarından sıklıkla bahsettiriyorlar. Şehr-İstanbul Gazetesi olarak şimdiki çalışmaları “Kardeşlerimizi Sevgimizle Isıtalım”’ı, aynı zamanda bu etkinliğin sorumlusu olan TDF Gençlik Komisyonu Başkan Yardımcısı Zafer Tarkan ile konuştuk.

Ercan Küçük (EK) :  Son projeniz“Kardeşlerimizi Sevgimizle Isıtalım” hakkında bilgi verir misiniz?

Zafer Tarkan (ZT) :  Suriye’de Esad zulmü var. Buna dünya pek ses çıkartmıyor ama biz Müslümanlar olarak sessiz kalamayız. Dramın olduğu yerde olmak zorundayız. Bunları konuşurken biz gençlik olarak neden bir şey yapmıyoruz diye düşündük. Bölgesel bir dernek olduğumuz için siyasi bir şeyler yapamayız ama dinimiz ve insanlığımız gereği sessiz kalamayız. Suriye’de zulüm gören ve Türkiye’ye sığınan insanlara yardım etmek bizim hedefimiz. Bir şeyler yapalım diye düşündük. Genel Başkanımız Korkut Yılmaz Ayaz ile görüştük, kendisi de olumlu baktı. Konuyu tartıştık ve karara bağladık.

Kimse Yok mu Derneği “Bir ekmek, Bir battaniye” kampanyası başlatmıştı. Biz gıda yardımı yapamayabiliriz belki ama battaniye yardımı kampanyası başlattık.

EK :  Kampanya hangi tarihe kadar sürecek? Şuan ki katılım nasıl?

ZT :  Kampanyamız 4 Şubatta başladı, 14 Şubata kadar sürecek. 2-3 gün içinde 84 battaniyeye ulaştık.  Hedefimiz 250 battaniyeye ulaşabilmek.  Biz hedeflerini aşan bir ekibiz. Ramazan ayında da 50 kumpanya hedefimiz vardı ama biz 122 paket kumanya yardımı yapmıştık.

EK : Yardım yapmak isteyenler battaniyeleri size nasıl ulaştırabilir?

ZT :  Konu yardım olunca insanların aklına şüphe düşebiliyor. Yardım yapacağız ama muhtaç insanlara ulaştırılacak mı? Diye sorular insanın kafasını karıştırır. Biz insanları rahat olsun diye farklı bir yol izledik. Bir fiyat belirlemedik. Kimse Yok Mu Derneği’nin Bir battaniye fiyatı olarak 20 TL belirlemiş. Biz de onların belirlediği fiyat üzerinden hareket edeceğiz. İnsanlar 20 TL üzerinden bize maddi yardımda bulunabilirler. Güven sağlayamadığımız insanlar varsa ki bu bizim hatamızdır, battaniyeleri kendileri alıp bize ulaştırabilirler. Ya da battaniyeleri bir yerde toplarlarsa biz kendi araçlarımızla gelip alabiliriz. Ya da bizim kültürümüzde büyük önemi olan imece usulüyle evlerden topladıkları temiz, sağlam battaniyeleri yine biz gelip alabiliriz. Topladığımız para ve battaniye miktarlarını resmi facebook sayfamızdan yayınlayacağız. Kimse Yok mu Derneği’ne para değil, battaniye vereceğiz. Battaniyeleri aldığımız yerden faturasını da alacağız.

Türk insanı muhtaç olana yardım eder. Bunu nasıl yapacağını bilemeyenler bizim aracılığımızla yardımcı olabilirler. Biz Trabzonlular olarak yokluğu, darlığı iyi biliriz. O yüzden başta hemşehrilerimiz olmak üzere herkesi kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz.

EK :  Diğer faaliyetlerinizden de bahsedelim biraz.

ZT :  TDF Gençlik Komisyonu 2005’te kuruldu. Kuruluşumuzdan itibaren etkili faaliyetler yapmaya çalışıyoruz. Ramazan ayında 122 takım kumanya yardımı yaptık. Bordo Mavi Net ile ortaklaşa Kızılay kan bağışı kampanyası düzenledik. İstanbul rekoru kırarak sadece 1 günde 186 ünite kan bağışı topladık. İstanbul’da yıllardır özlemi çekilen Trabzon Ormanı çalışmalarımıza başladık. Bunun startını 27 Ocak’ta verdik. Ayda bir Trabzonlu sanatçılarımız ile yapacağımız etkinliklerden sağlanan gelirle ormanı oluşturacağız. Mart ayında bir kez daha kan bağışı kampanyası düzenlemeyi düşünüyoruz.

EK :  Son olarak eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?

ZT :  TDF içerisindeki müthiş çalışma ortamını bize oluşturan federasyon genel başkanımız, yönetim kurulu üyelerimiz, gençlik komisyonu başkanımız ve üyelerimize teşekkür ederim. Hepimiz kardeş gibiyiz. İstanbul’da Trabzonlular birbirlerini desteklemeli. Destek olmasalar bile en azından köstek olmamalıdırlar.

Trabzon Dernekler Federasyonu
Fındıkzade Oğuzhan Caddesi Çağnak Sokak No:1 Kat:2, İstanbul

Tüm yayın hakları Ercan KÜÇÜK’e aittir.

Yayınlanan adresler:

http://www.sehriistanbul.com.tr/guncel/kardeslerimizi-sevgimizle-isitalim-h5917.html

http://onedio.com/haber/-kardeslerimizi-sevgimizle-isitalim–74904

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş

Cevapla