Menzil Tarikatı lideri Abdülbaki Erol öldü

0 Yorum

Abdülbaki Erol, 12 Temmuz 2023 günü tedavi gördüğü Emsey Hospital hastanesinde hayatını kaybetti. Menzil cemaati olarak bilinen Nakşibendi tarikatının bir kolu olan grubun lideri Abdülbaki Erol, Gavs lakabıyla biliniyordu. Güneydoğuda çok etkili olan cemaatin Türkçe’yi çok az konuşabilen liderinin kim olduğuna bakalım.

BERAT KARAASLAN

Abdülbaki Erol 1949 yılında Adıyaman Kahta Menzil köyünde doğdu. Tarikat liderliği aileden gelen Abdülbaki Erol’un dedesi Gavs-ul Azam lakaplı Abdülhakim El Hüseyni olarak biliniyor. Aile Hz. Hüseyin soyundan gelenlere verilen adla Seyyid bir aile olduğunu iddia ediyor. Molla Abdülhakim Hüseynî, Suriye’de bulunan mürşidi Şeyh Ahmed Haznevî’ye on dört yıl boyunca gidip gelerek tasavvuf eğitimi aldı. Otuz altı yaşında iken de tasav­vuf bilgilerinden icazet alarak memleketine döndü. 

Abdülhakim Hüseyni’nin Şeyh olan iki oğlu Muhammed Raşid ve Abdülbaki idi.

Muhammed Raşit babası Abdülhakim’in vefatından sonra cemaatin başına geçti. Seyda Hazretleri lakabı ile tanındı. Cemaat onun döneminde oldukça genişledi. Dünya çapında mürit sayısına ulaştı. 1993 yılında hayatını kaybetti.

HOLDİNGLEŞEN CEMAAT

1993 yılında Muhammet Raşit Erol’un hayatını kaybetmesi ile Abdülbaki Erol cemaatin başına geçip Şeyh oldu. Cemaatin kurumsallaşması onun döneminde gerçekleşti. 1999 Yılında Kurulan Semerkand Vakfı, 2010 yılında açılan Semerkant Tv, 2013 yılında kurulan Vakfın paydaşı Beşir Derneği ve bizzat Başbakan Erdoğan tarafından 2012’de açılan Emsey Hospital hastanesi gibi imkanlara Abdülbaki Erol döneminde ulaşıldı. Cemaat faaliyetleri Semerkand Yayın Grubu adı altında Semerkand Tv, Radyo 15, Semerkand Yayınevi, Hacegan Yayınevi, Semerkand Dergisi, Semerkand Çocuk, Semerkand Aile ve Genç Okur Dergisi ile sürdürülmektedir. Ayrıca grup Semerşah Turizm ve Erşah Turizm adı altında hac ve umre organizasyonları da yapmaktadır.

Cemaat aynı zamanda FETÖ’yü andıran şekilde dershaneler aracılığıyla eğitim sektörüne de girse de fazla tutunamadı. Damla Dershanesi farklı şehirlerde kuruldu. Dershanelerde haftanın belli günlerinde sohbetler aracılığıyla cemaatler anlatıldı ve öğrenciler gezi adı altında Adıyaman Menzil köyüne götürüldü.

Bir sohbetinde askere gidemediğini de anlatıyordu. Abdülbaki Erol, birbirine “Sofi” ve “Kurban” diye hitap eden cemaat müritleri tarafından Gavs olarak adlandırılıyordu. Gavs evliyaların piri anlamına gelmektedir.

Cemaat özellikle 15 Temmuz sonrası Sağlık Bakanlığı’nda oldukça güçlendiği ve devletin çeşitli organlarında yer aldığına dair haberler yapıldı. Hatta FETÖ yargılamalarında Fetullahçı teröristlerin kendilerini gizlemek adına bu cemaatlerin isimlerini verdikleri de medyada yer aldı.

SİYASETİN İÇİNDE BİR TARİKAT

Cemaat reddetse de hep siyasetle iç içe oldu. Menzil’in çok ziyaretçi çekmesi üzerine Muhammed Raşid, 12 Eylül askeri yönetimi tarafından Gökçeada’da zorunlu ikamete gönderilmiş, fakat sağlık problemleri yüzünden Konsey kararı ile Ankara’ya yerleşmiş, sonra Menzil’e dönmüştür.

Özellikle Menzil Şeyhi Erol’un Alparslan Türkeş’e karşı bayrak açan Büyük Birlik Partisi lideri, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve eski Maraş Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger Şendiler gibi önemli siyasi isimler, onun müritleriydiler. Eskiden bakanlık görevi icra eden Recep Akdağ ve Taner Yıldız’ın da Menzil mensubu olduğu dile getirilmektedir.

Cemaate ait olan Semerkand Vakfı 16 Mart 2023 tarihinde yaptığı basın açıklaması ile 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP ve MHP’nin içinde bulunduğu Cumhur İttifakını destekleyeceklerini bildirmiştir.

DİYANET RAPORUNDA MENZİL

Diyanet’in hazırladığı tarikatlar raporunda Menzil grubu ile alakalı şu bilgiler verilmektedir:

“Menzil grubu ülkemize en çok taraftara sahip gruplardan biridir. Şeyh önünde tövbe, zikir, vird, hatme, rabıta, cezbe, himmet gibi konular öne çıkmaktadır. Aynı şekilde rüya, keramet ve menkıbeye de önem verilmektedir. Bu görüşleri, sahih İslam anlayışı ile bağdaşmamaktadır. Bu sakıncalı telakkiler Menzil cemaatinde daha çok vurgulanmaktadır. Son zamanlarda Menzil Cemaatinin bürokrasi de teşkilatlandığı ve kamuda etkisini artırdığı söylenmektedir. Doğru olması halinde ülkemizde orta ve uzun vadede sıkıntılara yol açacağı değerlendirilmektedir.” 

Hayatını kaybeden Abdülbaki Erol’un altı halifesi bulunmaktadır. Bu isimler;

Molla Muhammed Saki (Oğlu)

Molla Seyyid Mustafa

Molla Abdurrahman

Molla Nezir

Mola Muhammed Fettah

Molla Şeyhmus

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş