Gazeteciler yine mahkemede!

0 Yorum

Dönemin Gaziantep Valisi Davut Gül ve dönemin Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında rüşvet ve usulsüzlük iddiaları hakkındaki haberi nedeniyle açılan “Kamu Görevlilerine Hakaret” davasının ikinci duruşması bugün görüldü. 5 Aralık’a ertelenen davada yargılanan Mustafa Büyüksipahi, dava sürecini Röportajlık’a anlattı.

BERAT KARAASLAN

İstanbul Valiliğine atanan Davut Gül’ün Gaziantep Valiliği döneminde, rüşvet ağına yönelik mücadele etmediği ve personelinin rüşvet almasına izin verdiği iddialarıyla yapılan suç duyurusunu haberleştirdiği gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Nagihan Yılkın ve eski cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Büyüksipahi hakkında dava açıldı.

Davanın dün görülen ikinci duruşmasında savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütaalada davaya konu haberdeki ifadelerin “katılanın toplum içindeki saygınlığını zedelemeye yönelik olduğu, bu bağlamda hakaret suçunun yasal unsurlarının oluştuğu” gerekçesiyle Yılkın ve Büyüksipahi hakkında siyasi yasak ve 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

‘ŞİKAYETİ HABER YAPTIK’

Davayı Gazeteci Mustafa Büyüksipahi ile konuştuk. Vali Gül hakkında açılan davayı haberleştirdiklerini vurgulayan Büyüksipahi şunları söyledi: “Valilik bir ihale sürecinde anlaşmanın dışına çıkarak süreyi uzatıyor ve ek ödeme istiyor. Bir yurttaş da bunun hakkında yolsuzluk iddiasıyla suç duyurusunda bulunuyor. Muhabir arkadaşımız da bunu haberleştiriyor. Bir yurttaşın valilik hakkında suç duyurusunda bulunması haberdir. Davanın içeriği de tam olarak budur. Biz gidip de durduk yere Sayın Gül’ü şikayet eden bir haber yapmadık. Valilik hakkında rüşvet ve yolsuzluk iddiası başlığını kamu görevlisine hakaret olarak algılayıp dava açtılar.”

‘HABERİ ORTAYA ÇIKARAN YURTTAŞIN KENDİSİ’

Büyüksipahi mahkemede yaptığı savunmada konuyu eğip bükmeden haber yaptıklarını belirtti: “ İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2. Duruşma görüldü. Savunmayı çok basit yaptım. Dedik ki “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir yurttaşının, devletin valisi hakkında suç duyurusunda bulunması haberdir. Hatta bundan daha haber ne olabilir. Üstelik haberi ortaya çıkaran yurttaşın kendisi, gidip suç duyurusunda bulunuyor. Biz de eğip bükmeden verdik. Dava da bana açıldı. Savunmalarımızı yaptık.

‘GAZETECİLİK YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Gazeteci Büyüksipahi duruşmanın 5 Aralık’a ertelendiğini söyledi. Gazetecilere baskının en çok arttığı dönemde olduğumuzu vurgulayan Büyüksipahi şunları söyledi: “Biz gazetecilik sınırları çerçevesinde mesleğimizi yapacağız. Kendimizi savunacağız. Her zaman gazetecilere yönelik bu tip baskılar oluyor. İktidarların gücüne göre de değişen oranlarda yansıyor. Şu anda baskının en arttığı dönemdeyiz. Dünyada da baskı anlamında önemli bir noktadayız. Mesleğimizi yapmaya devam edeceğiz”

Mustafa Büyüksipahi, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki para karşılığı haber yapma ve Cumhuriyet arşivinin satılması tartışmalarında vakıf yönetiminin, gazetecilik etiğine yakışmayan tutumunu gerekçe göstererek Cumhuriyet Gazetesi’ndeki görevlerinden istifa etmişti.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş