Numan Kurtulmuş’tan Büyükelçi Flake açıklaması

0 Yorum

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Yeni Azerbaycan Partisi MYK Başkanı ve Genel Başkanvekili Tahir Budaqov ve beraberindeki heyet ile birlikte Ak Parti İstanbul İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı. 2 partinin Genel başkan vekilleri yaptıkları açıklamada Azerbaycan’ın, 14 Mayıs seçimlerinde Erdoğan’ı desteklediklerini duyurdu. Programda Röportajlık’ın sorusunu yanıtlayan Kurtulmuş, ABD Büyükelçisi Jeff Flake hakkında açıklamalarda bulundu.

ERCAN KÜÇÜK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Genel Başkanlığını yaptığı Yeni Azerbaycan Partisi, 14 Mayıs’taki seçimlerde Ak Parti’yi destekleyecek. Parti adına resmi açıklamayı MYK Başkanı ve Genel Başkanvekili Tahir Budaqov yaptı. Kurtulmuş konuşmasında şunları söyledi: “14 Mayıs seçimleri, bu ülkede kimin cumhurbaşkanı seçileceği bir seçim olmanın ötesinde bir anlamı var. Bu asrın seçimidir. Türkiye bir istikamet tayini geliştirecektir. Türkiye’nin güçlü olmasını istemeyenler de yakından ilgileniyor bu seçimle. Yeni Azerbaycan partisi yakinen takip ediyor. Bu seçimde destek vermek için gayret sarf ediyorlar. Bu anlamda bu ziyareti gerçekleştiriyorlar.

ALİYEV’İN PARTİSİNDEN ERDOĞAN’A DESTEK

Budaqov, konuşmasında Türkiye’nin Azerbaycan’ın Karabağ zaferine destek verdiğini hatırlattı. Budaqov, “Biz her zaman, Türk halkına, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarız. AK Parti ile Yeni Azerbaycan Partisi birçok projeyi hayata geçirdi. Türkiye Azerbaycan kardeşliği yeni diyaloglar meydana getirmiştir. Türkiye bizim yanımızdadır. Türkiye’de bu seçimlerin büyük önemi var. İnanıyorum ki Türk halkı en doğru kararı verecek. Son yirmi yıldaki kazanımları tercih edecektir.” Dedi.

ABD BÜYÜKELÇİSİ TARAF TUTAR GİBİ DAVRANDI

Kurtulmuş ve Budaqov, Röportajlık’ın sorularını da yanıtladı. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde Millet İttifakı cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden ABD Büyükelçisi Jeff Flake’e tepki göstermiş, ve şu sözlerle kapıları kapattıklarını açıklamıştı: ”Haddini bileceksin. Büyükelçi olarak görevini bileceksin. Bir büyükelçi nasıl çalışır, bunu öğreneceksin. Bunu öğrenmediğin takdirde bu kapı öyle yol geçen hanı değil, giremezsin.” Geçtiğimiz günlerde ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Antakya’da NATO Çadır Kenti açılışında Büyükelçi Flake ile birlikte açılış yapmıştı. Kurtulmu, Ak Parti’nin kapıları Büyükelçi Flake’e açıldı mı sorumuza şu şekilde cevap verdi: 

“Bir cumhurbaşkanlığı seçimine giriyoruz. Sn. Kılıçdaroğlu da aday. Sn Cumhurbaşkanımız da. Aday olmakla birlikte şu anda ülkenin Cumhurbaşkanı. Böyle bir ziyaret yapıyorsun niye ülkenin Cumhurbaşkanını ziyaret etmiyorsun, niye önce buradan başlamıyorsun mantığıyla söylenmiş bir sözdür. Cumhurbaşkanımıza gitmeden Kılıçdaroğlu’na gitmesi açıkçası bir yerde bir taraf tutma tarafını belirleme gibi bir pozisyon ortaya çıkartmıştır. Cumhurbaşkanımızın eleştirisi bunadır. Yoksa Sn. Büyükelçi burada misyonun faaliyetleri içerisinde görevine devam ediyor. Kastedilen burada ABD Büyükelçiliğinin varlığı değil, Cumhurbaşkanlığı yarışında ABD Büyükelçisinin taraf tutarmış gibi muhalefetin adayı olan Sn. Kılıçdaroğlu’nu ziyaret edip ülkenin Cumhurbaşkanı olan ve adayı olan Sn. Cumhurbaşkanımızdan başlamamış olmasıdır.

Aralık ayında KKTC’de yapılan 1 Millet 3 Devlet toplantısından sonra KKTC’nin tanınması için parti olarak yaptıkları çalışmaları sorduğumuz Budaqov, şunları söyledi: “KKTC’nin Türk devletleri teşkilatlarında  gözlemci üye statüsünü alması dünya siyasetine çok önemli bir mesaj çok önemli bir başlangıçtır. Bu istikamette prosesleri biz Ak parti ve Türkiye devletiyle birlikte devam etme nezdindeyiz ve bu istikamette de işlerimizi devam ettireceğiz.”

 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş