İnce’yi %14 gösterdi, Milletvekili adayı yapıldı

0 Yorum

Siyasi partiler 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesinde milletvekili aday listelerini YSK’ya teslim etti. Partilerin listelerinde tartışılan isimler dikkat çekiyor. o isimlerden birisi de Memleket Partisi Manisa 1. Sıra adayı Fidel Okan oldu. Okan Memleket Partisi’ni %10.4 gösteren anketi hazırlayan ekibin başkanı olarak dikkat çekiyor.

ERCAN KÜÇÜK

Cumhurbaşkanlığı adayları içinde en çok tartışılan isim Muharrem İnce. Sosyal medyada yapılan anketlerde şaşırtan oylar alan İnce bazı araştırma şirketleri tarafından sahada yapılan anketlerde de yüksek oy almasıyla dikkat çekiyor. Bazı anket şirketleri Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin oyunu %10, bazıları %12 civarı gösteriyor. Bu araştırma merkezlerinden birisi de Yüzüncü Yıl Siyasal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi. Merkez Mart2023’de yayınladığı Türkiye Durum Raporu isimli araştırmada Memleket Partisi’nin oyunu %10.4 gösterdi. Merkezin raporu hazırlayan ekibi dikkat çekiyor.

ERDOĞAN’IN AKIL HOCASI DA EKİP DE

Ekipte yer alan Ekonomist Şefik Çalışkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla biliniyor. Çalışkan’ın Aralık 2021’de hazırladığı yeni ekonomi modeli ismi verilen modelde Erdoğan’ın “faiz sebep, enflasyon netice” tezini şiddetle savunduğu ve bu doğrultuda ifadelerin yer aldığı görülüyor. Raporun, Erdoğan’ın savunduğu tezler ile paralelliği dikkat çekti. Hatta Çalışkan için Erdoğan’ın akıl hocası deniyor. Çalışkan 7 Nisan’da attığı tweette Erdoğan ile ilgili şu cümleleri kullanıyor: “Ülkemiz ekonomisinin kök sorunun ne olduğu Erdoğan tarafından keşfedilmiş gözükmektedir. Cari açık, kök sorun değildir. Kök sorunun belirtisidir. Bu belirti, Erdoğan tarafından bulguya çevrilmiş ve ona göre tedavi edilmeye çalışıldığı gözlenmektedir.”

Raporda dikkat çeken bir diğer isim ise rapora başkanlık yapan Av. Fidel Okan. Memleket Partisi’nde Manisa 1. Sıradan milletvekili adayı gösterilen Okan geçmişte CHP’de Strateji Geliştirme Komisyon Başkanlığı’na getirilmişti. Okan yayınladığı anketle ilgili yaptığı paylaşımlarda İnce’nin oyunu da yaklaşık %14’lerde gösteriyor: “Muharrem İnce’nin oyu Memleket Partisi’nin oyundan %40 daha fazla çıkıyor. Önümüzdeki 10 günde sağlıklı ve ciddi araştırma yapan tüm anket şirketleri yukarıdaki sonuçlara ulaşacaktır. İyi Parti’de kan kaybı sürüyor. Aynı şekilde oy oranının %4 olduğunu teyid edeceksiniz..”

FETÖCÜLERLE AYNI KAREDE

Memleket Partisi’nde ihracı istenen ve daha sonra istifa eden Tolgahan Erdoğan Twitterda, Okan’ın FETÖ ile ilişkili olduğunu da vurguladı. Erdoğan, yaptığı paylaşımda Okan’ın bir paylaşımını alıntılayarak şunları yazdı: “Herkese FETÖ’cü diyen adama da bak hele . Memleket Partisi Manisa Milletvekili Adayı Fidel Okan kendi attığı tweetleri ne de çabuk unutmuş. Ama hatırlatırız.”

Okan hakkında geçmişte çıkan haberlerde FETÖ imamları İsa İmanlı, Hakan Kılınç ve Muharrem Aşıcı başta olmak üzere FETÖ yöneticileri ile umre seyahatine gittiği, birlikte fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaştığı yazılmıştı. Okan, Sabah Gazetesi’nin o dönemli haberine verdiği cevapta, Sabah’ın FETÖ’cü diye iddia ettiği isimlerle birlikte sohbete katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun fotoğraflarını paylaştı.

HDP’YE DE OY İSTEMİŞ

Okan, 2018’de HDP’ye de oy istemiş. Okan, 1 Haziran 2018’de attığı tweette “Ailenizden bir kişinin mutlaka HDP’ye oy vermesini sağlayın. HDP’nin barajı geçmemesi durumunda Millet İttifakı’na verdiğiniz oylar seçilenlerin vekil maaşı alması dışında bir işe yaramaz. Bu gerçeği bilin, adımınızı ona göre atın” yazmış.

 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş