Oğuz Kaan Salıcı Taraf’a Konuştu

0 Yorum

CHP’den milletvekili aday adayı olan, partinin İstanbul eski il başkanı Salıcı, “Kravatlı siyaset dönemi bitti. Karşımızda kaba bir iktidar var. CHP, daha mücadeleci olacak” diyor.

CHP’nin İstanbul eski İl Başkanı ve milletvekili aday adayı Oğuz Kaan Salıcı ile adaylık için uzun yıllar sonra ilk defa yapılacak olan ön seçimleri konuştuk. İstanbul birinci bölge aday adayı olan siyaset bilimci Salıcı, Taraf’ın sorularını ön seçim çalışmaları için kullandığı seçim bürosunda yanıtladı.

Genç bir partili ve aday adayısınız. Diğer taraftan yıllardır partide siyaset yapan isimler de aday adaylıklarını koyuyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben daha genel bir çerçeveden gideyim. Ben il başkanıyken yaptığımız çalışma sonunda CHP üyelerinin yaş ortalamasının 48 olduğunu gördük. Buna karşın seçmenin yüzde 65’i 35 yaşın altında. Haziran direnişinde de kendini ortaya koymuş, herkesin apolitik olduğunu düşündüğü ama kendi içinde politik bir tavır geliştirdiğini gördüğümüz bir kuşak var. Ne kadar gençlere yakın bir siyasi parti haline gelirse, CHP’nin toplumla buluşması o kadar mümkün. 1970’lerde CHP içinde siyaset yapanların bir çoğu 30 yaş altındaydı. Genellikle 40’lı yaşlardaki insanlar siyaset yapıyordu.

Şimdi de böyle olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

Son yirmi gündür tabanda yaptığımız çalışmalarda gördüğümüz şey şu: Taban, “Genç kadın ve erkeklerin önünü açacak mücadeleci insanların Meclis’e gitmesini istiyoruz” diyor. Bizim gözükara, meşru zeminde halkın yanında mücadele edebilecek kişilere ihtiyacımız var. Artık sokağa inecek, mücadele edecek, sosyal demokrat olacak ve mücadele edecek enerjisi olduğunu da halka gösterecek milletvekillerine ihtiyacımız var. CHP içinde gençleşme yönelimi var mı? Hem genel merkez tarafında hem de CHP’nin tabanında böyle bir yönelimi var. Kemal Kılıçtaroğlu da “Üyelerimizin ön seçim yaptığı illerde gençlere oy vermesini talep ediyorum” dedi. Üye tabanında da bunun bir karşılığı olduğunu görüyoruz. Hatta bir partilimizle konuşuyorduk bana şöyle dedi “Babamın oy verdiği kişiye oy vermeyeceğim diyorlar.” ­­­­

Bundan sonra sokakta da bulunan mücadeleci bir CHP olacak diyebilir miyiz?

Benim için ceketli kravatlı siyaset dönemi bitti artık. Yani efendi, Meclis kürsüsüne çıkıp sözünü söyleyecek, ince söz oyunları yaparak karşısındakini alt etmeye çalışacak; böyle bir şey yok. Karşınızda çok kaba bir iktidar var. Siz dünyanın en önemli doğrularını söylüyor olabilirsiniz. Ancak vahşice davranan bir iktidarla karşı karşıyayız. İç güvenlik paketi geçerse can güvenliğimiz olmayacak. Biz hakkımız olan şeyi, hakkımız olduğunu düşünüyorsak her şekilde alacağız. Siyasi nezaket içerisinde yapılan işleri bir kenara bırakacağız. Daha sokakta olan ve mücadeleci bir CHP olacak.

Kürt sorunu ve çözüm süreci hakkında ne söyleyebilirsiniz?

CHP, Kürt sorununun parlamento zemininde çözülmesini istedi. Halkın her alandan temsilcileri parlamentoda. Hükümet ısrarla bu konuyu parlamentoya getirmekten kaçıyor. Bunu kendi bürokratları yoluyla çözmeye çalışıyor. Alın size bürokrasinin vesayeti işte. Kürt sorununun üzerinde bürokrasi vesayeti var. Akan kanın durması sözüne söyleyecek hiçbir şey yoktur. Kimse kan akmasını savunamaz. HDP bizim rahatlıkla görüşebileceğimiz bir partidir. Seçimle gelmiştir. Bana verilen oylar makbul de, HDP’ye verilenler makbul değil mi? Olmaz böyle bir şey. Bu sorunu iktidarda olan CHP ile muhalefette olan HDP bal gibi çözer. İktidarda olan AKP ile muhalefette olan HDP’nin bu sorunu çözemediğini 13 yıldır görüyoruz. Yeter artık bir 13 sene daha mı vereceğiz.

Partide geçmişte sağ siyaset içinde yer almış aday adayları var. Bu nedenle CHP sağa kayıyor söylemleri çok yaygın. Peki ya bunun ön seçimlerde parti tabanı açısından sonucu ne olur?

CHP sağa kaymış değil. Tabii CHP’de daha önce sağda siyaset yapmış kişiler de siyaset yapıyor. Ama ben sağda siyaset yapmış kişilerin ön seçimden çıkabileceği kanaatinde değilim. CHP’nin tabanı sosyal demokrattır. Partinin tabanı CHP yönetiminin daha solundadır.

CHP bu kez ön seçim yapacak. Bunun nasıl sonuçları olur?

CHP üye ile ön seçimi uzun yıllardır ilk defa yapıyor. En son 1987 yılında yapılmıştı. Sırf Anadolu yakasında 100 bin, İstanbul genelinde 250 bin üye oy kullanacak. CHP, parti içi demokrasi konusunda eleştiri alan partilerden biridir. Mesela Emine Ülker Tarhan, “CHP’de demokrasi yok diktatörlük var” dedi. Şimdi Emine hanıma göstermek lazım neyin nasıl olduğunu. Ön seçim kararıyla CHP çok devrimci bir şey yaptı. Bu seçimlerle gelecek isimler farklı bir siyasi yapı oluşturacak CHP’de. Türkiye siyaseti uzun zamandır bunu görmedi. CHP’yi de Türkiye’yi de yeni bir şey bekliyor. Kendi tabanıyla daha hızlı kucaklaşan ve tabandaki görüş ne ise onu hızlı bir şekilde genel merkeze ve topluma ulaştıran bir siyasetçi yapısı CHP’ye kazandıracak. Türkiye siyasetine de mücadeleci bir siyasetçi yapısı kazandıracak.

CHP’nin bir diğer perspektifi de daha geniş bir alana yayılmak. Bu nedenle daha muhafazakar sağ kanattan da insanları partide yer verilmeye çalışılıyor. Bu, bunun önünü kapatmaz mı?

Bizim toplumun tüm kesimlerinden oy aldığımız seçim 1977’de yüzde 42 aldığımız seçimdir. Bunlar hep ön seçimle gelmiştir. İlginç tarafı Adalet Partisi de ön seçim yapardı. Ben, sol vicdanı olan bir kişinin,mütedeyyin olduğu için insanları aşağıladığına şahit olmadım. Bunları söyleyen biri varsa onlar elitist insanlardır. Sol hiçbir zaman elitist olmadı. Solda örgütlü mücadelenin içinden gelen insanlar hiçbir zaman elitist olmadı. Çünkü sol dediğiniz sokaktır, evdir, insandır. Böyle bir anlayışla yine kişinin toplumda bir kişiyi inancından ötürü dışlaması mümkün değildir. Bizim camiye gidenle de, cem evine gidenle de bir sorunumuz yok.

AYFER ÇALIKIRAN 20.03.2015

TARAF 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş