TSP Genel Başkanı Ersezer: Sosyalistler Birlik Yapmaz, Tekleşir

0 Yorum

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) ve Toplumcu Kurtuluş Partisi (1920 TKP) Türkiye siyasetinde eşine az rastlanır tavırda bulundu, Türkiye Sosyalist Partisi (TSP) çatısı altında birleşti. İlk röportajı Röportajlık’a veren TSP Genel Başkanı Yılmaz Ersezer, birleşmek istedikleri partileri açıkladı.
ERCAN KÜÇÜK

Mayıs ayında yapılan seçimlerin ardından yaklaşık 5 ay geçti, siyaset koridolarları ısınmaya başladı. Özellikle milliyetçi kesimde yeni partilerin kurulması konuşulurken beklenmedik hareket sosyalistlerden geldi. 2 sosyalist parti SCP ve 1920 TKP birleşerek TSP’yi kurdu.

TSP Genel Başkanı Yılmaz Ersezer, ilk röportajını Röportajlık Genel Yayın Yönetmeni Ercan Küçük’e verdi. Birleşmeyi istedikleri partileri de açıklayan Ersezer, Kemalist-Sosyalist ittifakını ilişkin olumlu gelişmelerin olduğunu da vurguladı. Ersezer’in sorularımıza verdiği cevaplar şu şekilde:

Ercan Deniz Küçük (EDK): Öncelikle hayırlı olsun. İki sol gelenekten gelen siyasi partinin birleşmesi ile Türkiye Sosyalist Partisi (TSP) kuruldu. Siz de ilk kurucu genel başkan oldunuz. Yapılan konuşmalarda hep birliktelik, Kemalist-Sosyalist ittifakının gerekliliği ve önemi vurgulandı. Sosyalistlerin birliği savunuldu. Bu birliktelik bu iki parti ile mi kalacak yoksa başka görüşmeler yaptınız mı? Yapacak mısınız?

YILMAZ ERSEZER (YE): Biz Türkiye Solu’nun antiemperyalist kesimi ile uzunca bir süredir ilişki halindeyiz zaten. Dostluk ilişkilerimiz, görüşmelerimiz devam ediyor ama birlik farklı bir süreç. Doku uyuşması vs. gerek. Bunu 1920 TKP ile gerçekleştirdik ve birleştik. Birleşmek istediğimiz Türkiye Komünist Hareketi gibi Devrim hareketi gibi hem emperyalizm konusunda kafası net hem vatanseverlik, yurtseverlik, Mustafa Kemal, cumhuriyet devrimleri gibi milli çizgide de kafası net gruplar var. Bu muhtemelen önümüzdeki dönemde sahada gerçekleşecek.

Günlük hayatında herkes çok gerçekçidir. Zor bir yükle karşılaştığınız zaman o yükü taşımanıza yardım edecek kimse ona gitmekte tereddüt etmiyorsunuz. Fakat iş siyasete geldiğinde gerçekçilik neden ve nasılsa ortadan kalkıyor ve birlikte yapılabilecek pek çok şeyin yapılamaması durumu ne yazık ki sol ve sosyalistleri1 çok fazla da rahatsız etmiyor. Şimdi biz bu süreci tersine çevirmeyi hedefliyoruz. Bir yandan tarih akıyor, dünyada 3. dünya savaşı başladı, Amerikan emperyalizmi çöküyor çökerken de dünyayı kana bulamakla tehdit ediyor. Buna göre yeni saflaşmalar var.

Türkiye içeriden ve dışarıdan kuşatılmış, ekonomisi yıkılmış. Büyük bir müdahale gerekiyor ama sosyalistler küçük küçük gruplar halinde varlıklarını sürdürmekten memnunlar. Bu anlaşılabilir bir durum değil bu böyle çok fazla gitmez. Önümüzdeki 1-2 sene, geçtiğimiz 30-40 sene gibi olmayacak bu kesin. Sosyalistler tarih tekerleğinin dönüşünü izleyen değil ona müdahale edenler olma iddiasındadır.

Sosyalistim dediğiniz zaman ‘ben izleyici değil yön verenim’ diyorsunuz ve o zaman ona göre konumlanacaksınız. Önümüzdeki dönemde ben çok olumlu gelişmeler olacağını ama muhtemelen bu tür görüşmeler üzerinden değil sahada, pratikte, mücadele içinde bu birleşmelerin gerçekleşeceğini düşünüyorum.

EDK: Peki bu birleşmeler TSP çatısı altında mı olacak yoksa bir güç birliğinden mi bahsediyoruz?

YE: Sosyalistler birlik yapmaz, sosyalistler tekleşir. Ben aynı hedefe baş koyduğum iş için, kendisini devrime adayan insanlarla neyin ittifakını birliğini yapacağım? Sosyalistler birleşir. Bu çok önemli. Bunun için TSP çatısı o çatı bu çatı hiç önemli değil, program önemli. Bizim birleşeceğimiz, bilimsel sosyalist olarak tanımladığımız solda temel ilkelerimiz var. O ilkelerde birleşiğimiz solla çatının hiçbir önemi olmamak üzere birleşmek isteği ve arzusundayız.

EDK: Yeni partinin genel başkanı SCP’den siz oldunuz. Genel sekreter 1920 TKP’den İsmail Kaplan oldu. Burada bir eş başkanlık modeli gibi bir model mi ortaya çıktı?

YE: Hayır kesinlikle değil. Bu birleşmeyi biz kafalarda gerçekleştirdik. Şimdi TSP çatısı altında fiilayata geçirdik. Kurucular Kurulu 6 ay yetkili ve sonra kongre yapacağız. Parti örgütleri paylaşılmadı, kesinlikle tekleştik. Yönetimi de eşit ağırlıklarla oluşturduk ki önümüzdeki 6 ayda kongre sürecinde kongreye birleşmiş, tekleşmiş bir parti olarak girelim. Kongrede yeni organlar ve yeni yöneticiler bütün üyelerin katılımıyla ve birlikte seçilecek. Bu 6 aylık süreçte kimler ve hangi kadrolar öne çıkarsa o isimler öne çıkacak. Belki de 1920 TKP’den arkadaşlar bakarsınız kongreye kadar daha öne çıkacak. Tek kıstas partiyi ileriye taşıyacak kadrolar.

EDK: Türkiye yaklaşık 4-5 ay önce bir seçime gitti. O zaman ne olmadı bugün ne oldu da o gün sağlanamayan birleşme bugün sağlandı.

YE: Aslında, biz 1920 TKP’li arkadaşlarla yaklaşık 3 senedir ortak eylemler, toplantılar yapıyoruz. Birbirimizi tanıma süreci yeni değil. Mehmet Bedri Gültekin ve İsmail Kaplan ile birleşme meselesi üzerine benim de içinde olduğum 3 toplantı yaptılar. Türkiye solu ayrılmaya çok eğilimli ve çok tecrübelidir o konuda. Birleşme işi çok nadir gerçekleşen bir süreç. Burada olabilecek her türlü sıkıntı açısından seçimden öncede de her basın açıklamasına ve her kitle eylemine birlikte katıldık. Bu karşılıklı birbirimizi tanıma süreciydi. O anlamda seçim belirleyici bir etken olmadı. Seçimlerdeki solun başarısızlığı da bir etken değildi. Biz sosyalistlerin birliğini hatta sadece sosyalistlerin de değil, Vatansever milliyetçilerin, Atatürkçülerin de Milli Demokratik Devrim Programı’nda birliğini çok uzun yıllardır savunuyoruz ama son 3 senedir çok yüksek sesle dillendiriyoruz. Bu ihtiyaç gelip kendisini bize toplumdaki aydınlara dayatıyor. Yakın zamanda çok olumlu gelişmeler duyacaksınız, özellikle Kemalist-Sosyalist İttifak’ına ilişkin… Türkiye bir uçurumun eşiğinde orada çözüm arayan unsurların çok ciddi bir yakınlaşması var bu bir mecburiyet çünkü.yakın zamanda bunu sizlerle paylaşacağız

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş