TİP’te tartışmalı ihraç kararı: Zoomdan görüştüler, yazılı savunma almadılar

0 Yorum

Seçimlere büyük bir heyecan ve rüzgarla giren Türkiye İşçi Partisi’nde (TİP) seçim sonrası parti içi hesaplaşmalar başladı. Seçimlerde istenen başarıyı elde edemeyen TİP’in Çanakkale il örgütünde üye olan Neslihan Ülkü Baş yazılı savunması alınmadan ihraç edildi. İhraç kararını parti üyelerinin olmadığı grupta yapılan duyuruyla öğrenen Baş, kendisine mobing uygulandığını, itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını, haklarını hukuk yoluyla savunacağını söyledi.

ERCAN KÜÇÜK

Seçimlerin ardından TİP’te bir yandan da örgüt içinde tartışmalı süreç sürüyor. Çanakkale il örgütünde Milletvekili adayı Ayfer Göl’ün yakın çalışma ekibinde de yer alan Neslihan Ülkü Baş partiden ihraç edildi. Röportajlık’a konuşan Baş Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Ulaş Karaağaç tarafından kendisine hakkında şikayet dosyası olduğunun söylendiği, görüşmeyi sonraki günlerde zoom üzerinden yaptıklarını, kendisinden yazılı savunma alınmadığını belirtti. Baş, süreci şu şekilde anlattı:

“1 Mayıs’ta eylem alanında TİP kortejinin önüne LGBT bireyleri konuldu. Onlarla birlikte ‘Faşizme karşı bacak omuza’ sloganı attım. Sonra Çanakkale İl Örgütü Kadın sorumlusu arkadaş gelerek bu sloganın burada atılamayacağını, belirlenen sloganlar haricinde sloganlar atılmaması gerektiğini söyleyip tepki gösterdi. Ben de LGBT komisyonumuz olduğunu, 1 Mayıs’tan önce toplantı yapılmadığını, sloganların belirlenmediğini, belirlendiyse benim neden haberimin olmadığını sordum. Sonraki günlerde de sosyal medya hesabımdaki paylaşımlarımdan aldıkları ekran görüntüleriyle birlikte şikayet etmişler. Benim sosyal medyada partiyle alakası olmayan paylaşımlarda konuyla hiçbir alakası olmayan parti il sekreterini hedef aldığımı yazmışlar. Bir de ben tartışmayı devlet memurluğu nedeniyle partiye resmi üye olamayan kadın sorumlusuyla yaşamıştım, ancak olay yerinde olmayan Gençlik Sorumlusu üzerinden şikayet edilmişim. Bana şikayete konu olan paylaşımlarımı göstermediler, sadece okudular.”

İHRAÇ EDİLDİ AMA HALA PARTİ ÜYESİ

Neslihan Ülkü Baş, kendisinden yazılı savunma alınmadığını da vurguluyor. Baş, kararı beklerken ihraç edildiğini parti içinde konuyla alakası olmayan arkadaşlarından öğrendiğini söyledi. Kararı beklerken 14 Temmuz akşamı ise partiye üye olmayan kişilerin de yer aldığı Çanakkale TİP whatsapp grubuna bölge sorumlusu tarafından, ihraç edildiği bilgisi paylaşıldı. Daha sonra bu paylaşım gruptan silindi. Bu duruma tepki gösteren bir üye, MDK Üyesi Ulaş Karaağaç’a esas kararın ne zaman geleceğini sordu, Karaağaç Baş’a ‘Esas karar örgütün ilettiği karar’ cevabını verdi. Baş da, bölge sorumlusundan karara dair resmi yazı istedi, kendisine WhatsApp grubuna attığı mesajı dikkate alabileceğini belirtti.

Yaşanan olaylara tepki gösteren Baş, “İhraç kararını beklerken parti üyesi olmayan kişilerin bulunduğu grupta hakkımda bu paylaşımın yapılması mobbing ve itibarsızlaştırmadır. Bana hala esas karar gönderilmedi. Bu nedenle hukuki süreci başlatamıyorum.” Dedi. Baş, E-Devletten sorguladığında ise hala parti üyesi olarak gözüktüğünü de söyledi.

MDK ÜYESİ: İHRAÇ ETTİK

Tartışmaların merkezindeki MDK üyesi Ulaş Karaağaç’a telefonla ulaştık. Baş’ı ihraç ettiklerini belirten Karaağaç, soru sormamıza müsaade etmedi, bu konuda bir görüş belirtmeyeceğini açıklama yapmayacağını, konuyla ilgili Çanakkale TİP örgütünden bilgi alabileceğimizi söyledi.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş