Uğur Hoca Yazıyor: ANTRENMAN TADINDA

0 Yorum

Fenerbahçe, ligin ilk beş haftasının en rahat galibiyetini aldı Kayserispor karşısında.
Fenerbahçe’den önce Kayseri ile başlayalım;
Transfer tahtası kapalı olan ve kısıtlı imkânlarla mücadele eden Kayserispor, ilk beş haftanın en kötü futbolunu oynadı. Topu, geriden kısa paslarla çıkartma fantezisine ara verdiklerinde maç 2-0 olmuştu bile… Tüm defans hattı, çok iyi top taşır, küçük üçgenleri çok iyi becerir anlarım. Bunu yapamayıp, kısa paslarla çıkmaya çalışmanın gereği nedir, bir türlü çözemedim? İlk yarının sonlarına doğru birkaç pozisyonda yapmaya çalıştıkları gibi, topun yönünü hızlı değiştirebilseler, Fenerbahçe defansını zor durumda bırakacaklardı. Gerek Fenerbahçe’nin önde basması, gerek topu hızlı çevirememeleri yüzünden, mahkûm bir oyun oynadılar.

*******
Her ne kadar Jesus, üçlü savunma oynatmaya çalışsa da, Fenerbahçe’nin bu sistemi oynayamayacağını düşünüyorum. Bu filmi geçen sezon da görmüştük, Kanarya’da. Üçlü defans hattıyla çıkılan, İstanbul’da ki Dinamo Kiev maçını örnek gösteririm, bu tezime karşı çıkanlara…
Maç boyunca, istekli ve aç bir Fenerbahçe izledik. Önde basan, koşan, kovalayan… Bütün bu artılara rağmen, Kayserispor kalesini çok net bunalttığını söyleyebilmek güç. Oyunu bu kadar rakip sahaya yıkan, rakibini bu kadar mahkûm oynatan bir takımın daha çok gol pozisyonuna girmesini beklerdim açıkçası.

*******
Fenerbahçe’nin forvet oyuncularının hepsi aynı tip: gezen forvet. Hocanın oyun anlayışıdır, neyin nasıl oynatacağını doğal olarak, benden daha iyi bilir. Tek eleştirim; bu tip forvetlerin kanatlardan daha iyi beslenmesi gerektiği olur…
Arda Güler’i seyretmek büyük bir zevk. Allah nazarlardan saklasın, sakatlık vermesin inşallah. Top ayağına çok yakışıyor, ayak bileklerine çok hâkim. Kendine bakar, şımarmaz ve “ne oldum” delisi olmaz ise dünyanın sayılı futbolcularından olur.

*******

Ali Palabayık’ın kariyerindeki en rahat maçı olabilir bu maç. Ancak ilk yarıda Alioski’nin kolu ile çıkarttığı pozisyonda, ofsayt kararının çok “ince” olduğunu gördüm. VAR’ın devreye girmemesi, yayıncı kuruluşun doğru açıdan pozisyon tekrarı göstermemesi soru işareti olarak kaldı, bu rahat maçta.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş