Üniversitelerde yemeklere zam yağmuru sürüyor!

0 Yorum

Üniversitelerde eğitim-öğretim dönemi başlamadan zam haberleri gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Akdeniz Üniversitesi’nde yemek fiyatlarına yapılan fahiş zammın ardından bu sefer de Marmara Üniversitesi’nde zam yapıldı. Yemekhane ücretleri “artan yemekler sebebiyle” 5 TL’den 15 TL’ye yükseldi. Marmara Üniversitesi’ndeki zamları ve öğrencilerin tepkisini Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Gülşen Babacan ile konuştuk.

Berat KARAASLAN

YEMEK FİYATI 3 KATI OLDU

Ekonomide süren sorunların vatandaşa karşılığı kullandığı ve tükettiği her şeye gelen fahiş zamlar oluyor. Maaşlara yapılan zamlar henüz ceplere girmeden her şeye yapılan zamlar vatandaşları daha da zor duruma sokuyor. Elinden bir şey gelmeyen vatandaş hemen her hafta başka şeye yapılan zamları konuşur hale geldi. Gelen haberlere göre anlaşılan bir süre üniversitelerde yapılan zamları konuşacağız. Akdeniz Üniversitesi’nde başlayan zam fırtınası şimdi de Marmara Üniversitesi’ne uğradı.

Marmara Üniversitesi öğrencisi Gülşen Babacan, zam haberini okula giden arkadaşlarının tesadüfen panoda duyuruyu görmesi ile öğrendiklerini söyledi. Ücretin 5 TL’den 15 TL’ye yükseldiği %200’lük zam haberinin öğrenci tarafından büyük tepkiyle karşılandığını aktaran Gülşen Babacan konu hakkında öğrencilerin kolektif bir kararlılık göstereceklerini aktardı:
“Daha önce yemekhane ücretleri 3 TL’den 5 TL’ye çıktığında çok tepki verilmemişti ama şimdi durum çok farklı. Şu an bir Whatsapp grubu kurduk. Konu ile alakalı ne yapabiliriz üzerine konuşuyoruz. Süreç çok yeni ama öğrenciler olarak mutlaka bu duruma tepkimizi koyacağız. Ayrıca gün içerisinde ikinci öğünü zaten pahalıya yiyorduk. Kalitesinden memnun değildik üzerine bir de zam geldi.”

Yurt ücretleri ile ulaşıma yapılan zamlar karşısında çaresiz kalan öğrenciler bin 250 liralık bursla İstanbul’da yaşam kavgası veriyor. Okul çevresinde yemek fiyatları pahalılığından yemekhanede dakikalarca kuyruk oluştuğunu da öğrendik. Öğrenciler online toplantı alarak zamlara karşı gelişecek süreci kararlaştıracaklar.

NE KÜLTÜR SANATI, YEMEK YİYEMİYORUZ

Gülşen her fikirden öğrencinin bu duyarlılığı gösterdiğini aktardı ve ağır zamlar altında yaşamaya çalışan öğrencilerin sıkıntılarını da aktardı.
“ Bu zam TÜİK verilerinin bile üzerinde bir zam. Her gün zamlar geliyor ve biz okurken bir yandan da çalışmak zorunda kalıyoruz. Bunu da beslenmek ve barınmak için yapıyoruz. Bırakın kültür-sanat etkinliğine katılmayı, kendimizi bu yönde geliştirmeyi beslenmek bile uğruna çok çalıştığımız bir durum haline geldi. Zaten ücretsiz olması gereken bir hizmet için büyük zamlar yapılmasına şiddetle tepkiliyiz. Buna karşı bir mücadeleye geçmek istiyoruz.”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş