Yükselen kitap fiyatları: ‘Kitap almak lüks hale geldi’

0 Yorum

Doların yükselmesi ve mevcut ekonomik koşullardan en çok etkilenen sektörlerden birisi de yayıncılık sektörü oldu. başta kağıt olmak üzere hammaddelerdeki fahiş fiyat artışları da kitap fiyatlarına yansıdı, bundan da okurlar direk etkilendi. Fiyatlardan şikayetçi olan okurlar, özellikle internet üzerinden sürekli indirim kovaladıklarını, kitap almanın lüks hale geldiğini vurguladı.

ERCAN KÜÇÜK

İthal kağıda bağımlılık, döviz kurundaki dalgalanmayla, yazılı basının yanında yayıncılığı da derinden etkiledi. Zor günler yaşayan yayınevleri bu durumu kitap etiketlerine yansıttı. Zorunlu ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlanan vatandaşlar için kitap almak lüks hale geldi. Kitap almaktan vazgeçmek istemeyenler ise diğer masraflarından kısmak zorunda kalıyor. Kimi okurlar da internetten indirim kovalarken bazı okurlar ise ikinci el kitaplara yönelmiş durumda.

Röportajlık olarak kitap fiyatlarının etkileri ve sebepleri ile ilgili yazı dizisi başlatıyoruz. İlk bölümde fiyatların etkilerini yayınlıyoruz. Bu kapsamda okurlara sosyal medya üzerinden “Kitap fiyatlarını nasıl buluyorsunuz? Kitap alabiliyor musunuz?” sorularını yönelttik. Gelen cevaplarda artık sıfır kitap almanın ne kadar zorlaştığı ortaya koyuluyor. İşte o yorumlar:

SAHAFLARIN YOLUNU ARŞINLIYORUM

Ayşe Karabat: “Çok değil, 2-3 sene önce rutinim olan birçok şeyden vazgeçtim. Her şeyin çok daha azını ve kalitesi düşük olanını alıyorum. Bazı şeyleri hiç almıyorum artık çünkü gittikçe pahalılaşan kitapları almaya devam etmek istiyorum.”

Bilge Cenik: “Geçenlerde Trendyol üzerinden bir kitabın fiyatına baktım. Aynı kitap bir satıcıda 250 civari iken başka bir satıcıda 650 civarındaydı. Acaba diğerleri korsan mı satıyor diye şüphelenerek pahalı satan satıcıya mesaj attım. Serbest piyasa diye cevap verdiler.”

Nurcan Özbay: “Kitapçıdan fiyatlardan dolayı güncel kitap almayalı çok uzun zaman olmuştu. Satış sitelerinin bildirimleri açık. İndirim yapan yayınevi var mı diye takipteyim. Artık yeni çıkan kitabı okumayı çok istesem de bekliyorum. Sahafların, ikinci el kitapçıların yolunu arşınlıyorum”

Berfin Bakay: “Çok pahalı.  Hadi çalışan alıyordur belki de öğrenci nasıl alıyordur acaba? Alsan da tek tük alıyorsun işte. İnternetten almak yine daha avantajlı olabiliyor direk kitapçıdan almak daha pahalı”

Taner Sezgin: “Kitap fiyatları deyince aklıma ilk gelen şey mağaza giderleri oldu. Zaten mağaza satış fiyatı ile internet satış fiyatı arasında fark olması da bundan kaynaklanıyor. Personel, elektrik, kira gibi giderler nedeniyle mağaza da fiyatlar daha fazla oluyor. Her şeye zam gelmesi sebebiyle de insanların gidip kitaba dokunma, o kağıt kokusunu hissetme, sayfaları çevirerek satın alma gücü azalıyor. Ayrıca bu İnternetten satış yöntemi insanların evinden dışarıya çıkmasını da engelliyor. Sosyalleşmenin önünde de engel olarak görüyorum bunu. Bir de aslında kitap maliyeti ile etiket fiyatı arasında ciddi bir kazanç var. Ara zamanlarda %25 -30; fuar zamanlarında da %40 – 50 indirim yapmalarının sebebi de bu. Aslında daha uygun fiyata satabilirler kitabı.”

Gazeteci Gökhan İlhan: “Nadir Kitap’ı elbette tavsiye ederim. Hele orada kitapsever dostu Amon Amarth Sahaf var listesine göz atmanızı tavsiye ederim. 150 TL ve üzeri kargo ücretsiz.”

Halime Gümüş: “Kitap okumak temel ihtiyaç olmaktan çıkıp lüks sınıfına geriledi maalesef”

Diğer yorumlar da şu şekilde:

-“D&R kampanyalarını takip ediyoruz (: bir de internetten kitabın ucuzunu arayıp kargo bekliyoruz. Nerede o al kitabı çık hemen oku devri.”

-“Yine de alıyorum. Ancak başka şeylerden kısıyorum.”

-“Akademik kitaplar anormal seviyede pahalı. Romanlarda oranlı bir artış var yani 5 yıl önce 20 TL’ye aldığım romanın yeni baskısı şu an 110 TL. Bu da normal genel enflasyona kıyasla ancak bir öğrenci için ya da kira faturalar çıktıktan sonra elinde yaşamak için 2-3 bin TL kalan birisi için tabii ki artık lüks. Ben harçlıklarımı bitirip kendi kütüphanemi yaratmıştım daha lise sonda. Şu an böyle bir şeyi yapamazdım muhtemelen.”

-“Ne alması? Korkudan gidip bakamıyorum bile fiyatlara. Kitap en ucuz yolculuktur insanın kendi içinde diyeceğim bir kitap olmuş kaç para hem aç kalacağız hem cahil”

“Çok pahalı çok pahalı çok pahalı. Alıyoruz tabi ama bir kitabı alabilmek için öğrenci biri olarak şahsen okulda aç durup para biriktirmem gerekiyor.”

‘BİRBİRİMİZE PDF PASLIYORUZ’

-“PDF seferberliği yapıyoruz, birbirimize PDF paslıyoruz. Kitap fuarına gidince TTK’dan alışveriş yapıyoruz. Kaliteli ve ucuz olduğu için. Onun dışında geçen senelerde alıp okumadığım kitaplardan seçip okuyorum.”

-“Bireysel olarak, hala mecburen tüketiyorum. Kuramsal yayınların e-kitap işi hala yok. Artış yayıncılık için asla sürdürülebilir değil. Muhtemelen topyekun bir elektroniğe kayış hızlanıyor. 6 ayda bir kitap sipariş kitap sayısı ve ücret arasındaki uçurum artıyor.”

-“Artan fiyatlar bizi gerçekten zorluyor. Kitabevlerinden, daha ekonomik olması sebebiyle internetten alışverişe yöneldik. Kimi korsan kitap peşinde ister istemez. Son zamanlarda kitapsever dostlarla kitap değiş tokuşu yapmaya başladık. Her şeyimi paylaşırım da kütüphanemdeki kitabımı paylaşmak zoruma gidiyor 🙂 İşbankası Yayınları ve YKY’nin indirim günlerinde dostlarla birbirimizi haberdar eder, gider toplu alışveriş yaparız”

-“Çok çoook pahalı…Aksini iddia eden kitap almıyordur”

-“Nadiren alıyorum. Bunda fiyatların da etkisi var tabii ki ancak yayınevlerinin çoğunu, niteliksizlikleri olsun iş etikleri olsun politik duruşları olsun, beğenmiyorum. Okuduğum çoğu materyal İngilizce olduğundan pdf’ten başka bir seçeneğim yok zaten. İyi ki daha önceden idare edecek kadar bir kütüphane oluşturmuşum diyorum evimde.”

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş