Yöresel lezzetimiz, kültürel mirasımız TÜRK KAHVESİ

0 Yorum

☕️Türk kahvesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 15. yüzyılda Mısır’dan İstanbul’a gelmiştir. Kahvenin Türk kültüründe önemli bir yer edinmesi ise 16. yüzyılda başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun genişlemesiyle birlikte kahve, İstanbul’da popüler bir içecek haline gelmiş ve kısa sürede yayılarak Türk kahvesi geleneğini oluşturmuştur.

Hadi biraz Türk kahvesi hatta kahve ve kafein tüketimi hakkında konusalım.

Öncelikle; 50 ml Türk kahvesinde 60mg kafein bulunur. Yetişkinler için günde 400 mg kafein tüketimi sakıncalı değildir. Hepsi kahveden gelmiyor tabiki. Yeşil çay ve diğer kafein içerikleri ile beraber bu miktar aşılmamalı.

TÜRK KAHVESİ/SADE KAHVE:

☕️Canlandırır miss gibi uyandırır.

☕️Kafein yanında içeriğindeki klorojenik asid ve maillard reaksiyonu (kavrulma) sonucu oluşan melanoidin gibi ürünler Türk kahvesinin fonksiyonel özelliklerini oluşturur.

☕️Yüksek tansiyon, diyabet, karaciğer kanseri, kolon kanseri, rektal kanser, alzheimer, parkinson ve depresyona karşı koruyucudur.

Türk kahvesi, uygun miktarda tüketildiğinde bazı potansiyel sağlık faydalarına sahip olabilir. Ancak, bu etkiler kişiden kişiye değişebilir ve tıbbi durumlar göz önüne alınmalıdır. Ayrıca faydalı olması genel yaşam seklinizin doğru olmasına bağlıdır. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam ile beraber kahve size fayda sağlayabilir.

Sağlık üzerindeki en temel faydalarına ayrıntılı bakacak olursak:

  • Metabolizma Desteği: Kahve, metabolizmayı hızlandırır ayrıca adrenalin hormonu salgılatarak kalp damar gibi ş sistemlerini uyararak enerji artısı ve daha fazla kalori harcama sağlar. Egzersiz öncesi içilen kahvenin performansı artırabileceği ve yağ yakımını destekleyebileceği gözlemlenmiştir. İçerdiği kafein, iştahı  bastırır ve kilo verme sürecindekilere yardımcı olur. Zayıflama ve yağ yakmayı hızlandırır. Yemekten önce özellikle spordan önce içilirse metabolizmayı hızlandırırken, yemekten sonra sindirimi kolaylaştırır.
  • Antioksidanlar: Türk kahvesi, antioksidanlar açısından zengin bir içecektir. Özellikle Türk kahvesinin telvesi ile pişirilmesi içeriğindeki polifenollesin antioksidan ve antikanserojen özellik kazanmasını sağlıyor. Unutmayın Antioksidanlar cok önemli ve şart! Onlar vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltıyor.
  • Zihinsel Uyanıklık ve Performans: İçerdiği kafein sayesinde, Türk kahvesi özellikle erken saatlerde; zihinsel uyanıklığı artırır ve odaklanmayı destekler. Konsantrasyon yeteneğini ve ezber gücünü artırır. Kakao oranı yüksek bitter çikolata ile tüketilirse daha da etkili olacaktır.
  • Parkinson Hastalığı ve Alzheimer Riskinin Azaltılması: Bazı araştırmalar, düzenli kahve tüketiminin Parkinson hastalığı ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu olabileceğini öne sürmektedir. Düzenli ve doğru tüketilen kahve bilişsel fonksiyonlardaki azalmayı geciktirir.
  • Karaciğer Sağlığı: Bazı çalışmalar, kahve tüketiminin karaciğer sağlığını destekleyebileceğini göstermiştir. Çünkü antioksidan etkili kahve iltihaplanmayı/inflamasyonu azaltır ve özellikle karaciğer yağlanması riskini azaltabilir.
  • Kalp Damar Sağlığı: Kahvenin kalp ile ilişkisi doğru bilinmiyor. Antioksidan ve yüksek Potasyum içeriği ile kalbe dost. Araştırmalar; düzenli doğru miktarda kahve tüketilmesinin kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerinde hücre onarımı yapıp, kalp hastalıklarına yakalanmayı azalttığını gösteriyor.

Ancak, herkesin vücut yapısı farklıdır, bu nedenle aşırı kahve tüketiminden kaçınılmalıdır. ‼️

Tıbbi durumlarınızı ve önerilen günlük kafein alım miktarını göz önünde bulundurarak kahve tüketimini ayarlamak önemlidir.

‼️Tüketilebilir rakam 400 mg olsa da bu rakam gebe ve emziren anneler için 200 mg’ı geçmemelidir.

Aşırı tüketildiğinde bazı tıbbi etkilere neden olabilir. Özellikle fazla miktarda kafein içerdiği için uyku problemlerine, huzursuzluğa ve taşikardi dediğimiz kalp çarpıntısına yol açabilir. Aritmi sorunu olanlarda, stabil olmayan tansiyon sorunu olanlarda rahatsız edici ve sağlıksız olabilirken; mide ve sindirim sistemi hastalığı olanlarda, mide asidinin artmasına ve bu nedenle mide yanmalarına, ağrılara neden olabilir.

Yani ne diyoruz:

Her şeyin faydası, kişisel özellik ve sağlık durumunuza göre görülür.

Her şeyin faydası, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam eşliğinde olursa görülür.

Her şeyin fazlası zarar dengelisi karar.

Kahve hayatın içinde. Sektörel olarak da en yaygın sosyalleşme tüketim ürünü ve şehirlerde giderek artan bir trend aslında. Güzel bir kahve bilgisi hepimize gerekli yani 🙂

Elinizde kahveniz keyifle okumanız dileği ile Geride kalan 5 Aralık Dünya TÜRK KAHVESİ GÜNÜNÜZÜ kutlarım.

Sevgiyle kalın 

Diyetisyen KARANFİL ÖZDEMİR 

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş